Twierdza

Tę książkę Antoine de Saint-Exupéry uważał za swego rodzaju testament. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została opublikowana w 1948 roku, już po śmierci autora.

Twierdza ma charakter utopii filozoficzno-społecznej. Saint-Exupéry głosi w niej ideały humanizmu: braterstwa, wspólnoty i solidarności opartych na odpowiedzialności, odwadze i akceptacji obowiązku, dzięki którym człowiek w walce z przeciwnościami losu potrafi pokonać własną słabość i zdobyć się na bohaterstwo. Kultywuje też podstawowe wartości ludzkie: wierność, przyjaźń, miłość.

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944), francuski pisarz i pilot wojskowy. Urodził się w Lyonie, w rodzinie arystokratycznej. W wieku 21 lat uzyskał licencję pilota cywilnego, później zaś także wojskowego. W 1926 roku dostał pracę jako kurier, latał pomiędzy Francją i Afryką. W czasie II wojny światowej na własną prośbę dołączył do lotnictwa amerykańskiego. Latał na loty zwiadowcze, podczas jednego z nich zaginął, prawdopodobnie zestrzelony przez niemiecki myśliwiec.

Do najważniejszych dzieł Saint-Exupéry'ego należą: Nocny lot (1931), Mały Książę (1943), Ziemia planeta ludzi (1939).

Informacje dodatkowe o Twierdza:

Twierdza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2024-02-11,

Jest to lektura ponadczasowa, piękna w swojej formie i przekazie. Książka, którą każdy z nas odbierze na swój własny sposób, zgodnie ze swoimi przeżyciami i troskami. Jest to utopia filozoficzno-społeczna i nie jest to lekka lektura - za to uwierzcie mi, warto jest po nią sięgnąć. Książka, którą się czyta całym sobą, do której się wraca i w której zostawia się kawałek siebie. Po jej przeczytaniu pełna jej zaznaczonych pięknych cytatów!

Dla mnie to również idealny pomysł na prezent dla fana dobrej literatury! Wybitna!

Antoine de Saint – Exupéry jest przez większość kojarzony przede wszystkim z książką, która rozsławiła jego nazwisko, czyli „Mały książę”. Niemniej jednak nie jest to jedyne dzieło autora. „Twierdza” to dzieło, które nie zostało ukończone przez autora, a jego publikacja nastąpiła dopiero po śmieci autora. Książka została okrzyknięta przez ludzi testamentem Antoine de Saint – Exupéry. Podczas czytania książki zdecydowanie można odczuć, które fragmenty autor zdążył doszlifować, przeanalizować i napisać dokładnie tak, jak tego chciał. W pewnym momencie książka nieco zmienia się w odbiorze, jak mniemam, to właśnie tej części autor nie zdążył dopracować, tak jak zaplanował. Niemniej jednak ja szczerze muszę przyznać, że dla mnie całość była niezwykle dogłębna i z wielkim przekazem, a część nieoszlifowana nieco łatwiejsza w odbiorze.

„Twierdza” to nie jest lektura, która nas porwie i zaintryguje rozwiązaniem. Z pewnością nie wszystkim czytelnikom przypadnie do gustu, wielu bowiem sięga po książki wyłącznie w celach rozrywkowych. Ten tytuł wręcz przeciwnie, zmusi nas do myślenia, wywoła wiele refleksji i sprawi, że wiele elementów zaczniemy analizować i rozkładać na czynniki pierwsze. Tutaj będziemy potrzebować czasu i skupienia. Przeanalizowanie filozoficznych przemyśleń autora nie jest proste, ale niezwykle wartościowe. Przekazuje on bowiem bardzo wartościowe spostrzeżenia, dotyczące życia, postrzegania świata. Autor dużą uwagę w książce poświęcił również kwestiom religii, które w jego życiu odegrały bardzo ważną rolę. Myślę, że w książce zawarte jest wiele przemyśleń, które wciąż znajdą zastosowanie w tych trudnych i zupełnie innych czasach, w których nam przyszło żyć.

Dla mnie ta książka była czymś zupełnie innym, wartościowym i z pewnością sięgnę po nią jeszcze nie raz. Myślę, że czytając ten tytuł po raz kolejny, odkryje ponownie  wiele wartości.

Literatura piękna jest niezwykle wyjątkowa, inna i nie dla każdego, ale to właśnie dzięki temu jest wspaniała. Ja ten tytuł bardzo serdecznie polecam! Krótkie rozdziały pozwolą na dawkowanie sobie lektury przez dłuższy okres czasu, małymi ilościami. Zdecydowanie nie będziecie żałować poświęconego czasu na ostatnie dzieło Antonio de Saint – Exupéry. Ja bardzo serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2024-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Pozwól, że Ci opowiem...

Przed lekturą "Twierdzy" znałam autora jedynie z tytułu "Małego księcia". Antoine de Saint-Exupéry to francuski pisarz i pilot wojskowy. Urodzony w rodzinie arystokratycznej w Lyonie, stąd nie dziwi styl pisania i przekazu literackiego w "Twierdzy" stosowanego przez autora.

Powieść ta jest specyficzna, inna, wyjątkowa, można nawet powiedzieć, że dziwna i że nie każdy czytelnik będzie potrafił przez nią przebrnąć ! Tak, przebrnąć, bo niestety inaczej nie jestem w stanie określić wędrówki przez tą lekturę, ale jestem z siebie dumna, że udało mi się przeczytać ją w całości !

"Bo Bóg, jak zawsze, i tego dnia był żniwiarzem i niektórzy nie wrócą już nigdy do swoich domów."

Tę książkę Saint-Exupéry traktował jako swego rodzaju testament. Nie ukończył jej, a opublikowano ją po śmierci autora w 1948 roku. Opis na książce głosi, że jest to swoista utopia filozoficzno - społeczna.

"(...)Z drugim człowiekiem musisz spotkać się nie powierzchownie, ale w najgłębszych warstwach jego duszy, serca i umysłu. Jeśli będziecie się szukać poprzez najprymitywniejsze odruchy, dojdzie tylko do niepotrzebnego rozlewu krwi !"

Na pewno trudno jest w kilku zdaniach przedstawić Wam, opowiedzieć to o czym opowiada Antoine, bo jego słowa skłaniają do chwili zatrzymania, zastanowienia, do przemyśleń ! Nie jest to lekka, taka sobie, jakaś zwyczajna książka. Dla jednych może wydać się ona po prostu ciężka, nieadekwatna i porzucić ją na samym początku, a dla innych będzie ona wyjątkowa i skłoni ich do kontynuacji lektury i odnajdą w niej to coś ! Ja na przykład odnalazłam piękne, mądre myśli, cytaty.
Autor podkreśla wartość przyjaźni, miłości, bogactwa wewnętrznego, duszy nie ciała, wartość wierności zasadom, osobom bliskim, ojczyźnie, ojcowiznie, braciom, społeczeństwie, wartość wspólnoty. Czytając natrafiłam na wiele cytatów, które na swój sposób mnie ujęły, tak, że zapadły mi w pamięci i pozostaną w niej na dłużej. Choć nie ukrywam, że czytając, miałam czasem także wrażenie, że czytam Pismo Święte albo rozważania jakiegoś filozofa ! Wszystko to przez styl przekazu literackiego, który Antoine de Saint-Exupéry kieruje do czytelników. ;)

"Jeśli ktoś poniża drugiego(...)sam ma niską duszę"

"Twierdza" to książka nie dla każdego, wymaga bowiem skupienia, chwili zastanowienia i przemyślenia tego co autor do nas kieruje, co chce nam opowiedzieć, zwracając się jakby z prośbą, pytaniem: Pozwól, że Ci opowiem... Jeśli jesteś na to gotowy i nie boisz się czytelniczych/ literackich wyzwań, to śmiało, "Twierdza" na Ciebie czeka !

"Porywy serca nie są towarem, który można oszczędzać. Gdyż dawać to rzucać most poprzez przepaść samotności."

A ja dziękuję za możliwość lektury wydawnictwu BELLONA.

Mały Książę
Antoine de Saint-Exupery0
Okładka ksiązki - Mały Książę

Niesamowita baśń filozoficzna, której bohaterem jest mały chłopiec zamieszkujący asteoridę B-612. Naszego bohatera poznajemy w okresie wojny. Nawet w tym...

The Little Prince.
Antoine de Saint-Exupery0
Okładka ksiązki - The Little Prince.

Reissue, which includes the original illustrations drawn by Saint-Exupery. "The Little Prince" tells the story of a pilot who makes a forced...