Twój mózg bez tajemnic

Rzecz o emocjach, uczuciach, śnieniu i myśleniu.

Sen, pamięć, mowa, odczuwanie przyjemności czy strachu - codziennie mamy do czynienia z tymi procesami i emocjami, ale jak mózg je tworzy? Twój mózg bez tajemnic jest zorganizowaną specjalnie dla czytelnika wycieczką po wnętrzu naszej głowy. Zabiera nas na nią neurobiolog Marc Dingman. Dowiemy się z niej, co się dzieje, kiedy mózg nie działa prawidłowo: dlaczego czasem cierpimy na bezsenność, depresję, ADHD, chorobę Alzheimera czy Parkinsona lub wpadamy w uzależnienie. Książka zawiera liczne interesujące przykłady z życia oraz ręczne ilustracje autora.

Książkę czyta się jak zbiór opowiadań detektywistycznych, łączy ona klasyczne przypadki z historii neurologii z odkryciami dokonanymi dzięki najnowszym technologiom. - dr Stanley Finger, emerytowany profesor psychologii i nauk o mózgu Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis, autor Origins of Neuroscience

Recenzje książki Twój mózg bez tajemnic:

Pouczająca, przystępnie napisana i ciekawa książka dla każdego, kto choć w najmniejszym stopniu interesuje się tym, jak pracuje mózg, i chciałby dowiedzieć się więcej, ale nie wie, od czego zacząć. -dr Dean Burnett, autor Happy Mózg i Gupi muzg.

Ta książka przejrzyście wyjaśnia, co naszym zdaniem wiemy o tym najbardziej tajemniczym narządzie. Dingman splata klasyczne studia przypadków z nowoczesnymi badaniami w łatwo przyswajalne rozdziały, tworząc doskonały podręcznik dla początkujących na temat błyskawicznie rozwijającej się dziedziny neuronaukI. - Moheb Costandi, autor Neuroplasticity i 50 Human Brain Ideas You Really Need to Know.

Ta książka to zabawna i pouczająca lektura... Bardzo dużo się nauczyłem i podobnie będzie z tobą! - dr John E. Dowling, profesor badawczy w dziedzinie neuronauki, autor Understanding the Brain: From Cells to Behavior to Cognition

Informacje dodatkowe o Twój mózg bez tajemnic:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-06-16
Kategoria: Psychologia
Tytuł oryginału: Your Brain, Explained

Kup książkę Twój mózg bez tajemnic

Twój mózg bez tajemnic - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-07-19,

"Mózg nie jest tworem idealnym, lecz ma niezrównaną zdolność wykonywania wielu zlecanych mu zadań."

Przystępne i przyjazne kompendium podstawowej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu człowieka. Czyta się z zainteresowaniem i przyjemnością. Wyjście poza hermetyczny język w stronę popularnej mowy, jednak z zachowaniem nazw własnych. Sprawnie przebiega się po kolejnych rozdziałach. Tylko gdzieniegdzie Marc Dingman wkracza głębiej w ścieżki nauki, w większości koncentruje się na ogólnej wiedzy, tak aby czytelnik zdobył najważniejsze informacje. Publikacja stanowi dobrze merytorycznie przygotowany materiał, na tyle interesujący i atrakcyjny, że sympatycznie zachęca do kontynuacji studiów nad mózgiem, który nawet dla naukowców go badających jeszcze długo stanowić będzie tajemniczy przedmiot badań.

Książkę podzielono na dziesięć rozdziałów z dedykowaną tematyką. Poruszamy się w obszarach strachu, pamięci, snu, smutku, ruchu, widzenia, przyjemności, bólu, uwagi, języka i mowy. Każda część rozpoczyna się od streszczenia starannie dobranego przykładu klinicznego, wymownie podkreślającego, co dzieje się z człowiekiem, kiedy wybrana funkcja mózgu nie jest właściwie realizowana, z jakimi chorobami się to wiąże. Z jednej strony uświadamia złożoność procesów mózgowych, z drugiej pokazuje ewolucję, jaką przebył ten narząd ośrodka układu nerwowego. Mózg wydaje się zaskakiwać nielogicznością w pewnych kwestiach, czym rzuca wyzwanie naukowcom, zmusza do wielokrotnych interpretacji, wymyka się jednoznacznym wnioskom.

Autor zgrabnie przemyca w treści kluczowej nawiązania do ciekawej historii i rozwoju neuronauki, przywołuje znaczące nazwiska, wskazuje tematykę zainteresowań, omawia mechanizmy pracy mózgu, na których koncentrowano się, a następnie swobodnie przechodzi do współczesnych odkryć i hipotez. Co szalenie zajmujące, jedną z myśli wiodących, oprócz złożoności budowy mózgu, rzutowania na osobowość i przyczyny zachowania, jest odejście od wyznaczenia jednego ośrodka odpowiedzialnego za konkretną funkcję, jak niedawno uznawano, a przyznanie, że owszem jedne obszary mózgu mają większe znaczenie niż inne, jednak doceniać należy role pozostałych, także zaangażowanych w dane procesy. Intrygujące i skomplikowane wzajemne oddziaływanie struktur i aktywności mózgowych bez względu na anatomiczne podziały.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Zazwyczaj o tym nie myślimy, ale dzień w dzień w mózgu ma swój początek wiele procesów i emocji... A może wszystkie? O tym jak jest naprawdę można przekonać się sięgając po książkę neurobiologa, który zabierze czytelnika w fascynującą podróż do wnętrza mózgu. Z niej dowiemy się, co się dzieje, kiedy mózg nie działa tak jak powinien albo wpadnie się w uzależnienie. Dzięki niej dowiemy się, co nieco o sobie i o tym, na jakiej zasadzie funkcjonujemy.

Wbrew temu, co uważa wielu ludzi, tak naprawdę do końca nie wiemy jak działa ludzki organizm (czy jakikolwiek żywy organizm). I nie jestem pewna czy kiedykolwiek się nam to uda... Jednak nie można zarzucić specjalistom, że nie starają się by go poznać. Zresztą jakby nie było, to leży w interesie wszystkich by wiedzieć o nim jak najwięcej....

Dzięki niniejszej pozycji książkowej czytelnik ma szansę przypatrzyć się pracy mózgu. Autor poruszył w niej kilka zagadnień dotyczących pracy tego niezwykłego narządu. Czytając ją możemy m.in. dowiedzieć się, za co odpowiadają poruszone w książce obszary mózgu i co się dzieje, gdy nie działają prawidłowo.

Twój mózg bez tajemnic. Rzecz o emocjach, uczuciach, śnieniu i myśleniu to fascynująca i pouczająca podróż w głąb człowieka, która może stać się początkiem przygody z poznawaniem siebie, swoich możliwości oraz ograniczeń. Autor w przyjemny a zarazem profesjonalny sposób przedstawia wiele zagadnień z dziedziny neuronauki. To bardzo ciekawa lektura, którą polecam z całego serca.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;