Uprowadzony

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Polaka więzionego na ogarniętym wojną wschodzie Ukrainy.

W trakcie podróży do Ukrainy w 2016 roku Gustaw Bogucki znika bez śladu. Zaginięcie wydawcy stawia w stan gotowości całą sieć znajomych i przyjaciół, na czele z Jamesem Jensenem, amerykańskim przedsiębiorcą i bliskim współpracownikiem Boguckiego.

Kiedyś połączyły ich ideały oraz działania na rzecz wolności i prawdy w popeerelowskiej Polsce. Teraz Jensen zrobi wszystko, łącznie z narażeniem własnego życia, by mieć pewność, że jego przyjaciel przetrwa. Czy w czasach upadku idei zjednoczonej Europy i eskalacji przemocy ze strony światowych mocarstw zagrażających demokracji ta trudna i pełna wyzwań misja może zakończyć się sukcesem?

"Uprowadzony" to alternatywna wersja najnowszej historii świata, która pokazuje, jak realne są zagrożenia wynikające ze zgody obywateli na opresje ze strony systemu. To rzeczywistość, w której na wagę złota jest każdy człowiek mający odwagę, by głośno wyrazić swój sprzeciw wobec reżimu i zawalczyć o wolność.

Informacje dodatkowe o Uprowadzony:

Uprowadzony - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka jest przeznaczona dla wielbicieli wątków i opowieści historycznych. Autorka postanowiła przedstawić nam najnowszą wersję wydarzeń historii świata i przyznaję, że zrobiła to z prawdziwą klasą i smakiem. Ja osobiście na tą chwilę mam przesyt historii, wojny i bitew. Przeczytałam ją tylko z ciekawości i powiem, że jestem pod wrażeniem. Przede wszystkim opowieść ukazana jest bardzo prawdopodobnie. W najmniejszych drobiazgach mamy ukazane przygotowania do wyjazdu postaci, oraz reakcję jego małżonki. Co ciekawe, przed jakimkolwiek wydarzeniem, mamy tu sytuację, która przedstawiona jest nieco niepokojąco. Są to obawy różnych postaci, jakieś podejrzenia, przypomnienie o chorobach i wiele innych rzeczy. Wydaje mi się, że są ukazane w ten sposób dlatego, by zobaczyć, że przed każdym złym zdarzeniem ktoś może mieć niepokojące myśli i to już jest sygnałem, by czegoś tam nie robił lub gdzieś nie jechał, albo kogoś nie słuchał. Wtedy też mamy większy nacisk na uczucia, osoby robią się sentymentalne, wspominają przeszłość z obawą przyszłości, jakby już ich ciało podświadomie żegnało się z osobami dla nich ważnymi. Reszta różni się lekką sztywnością przekazu, jakby ważne były jedynie fakty, a nie dokładne zdarzenie. Spodobały mi się tutaj reakcje postaci na krzywdę innych. Dla przyjaciela byli w stanie poświęcić własne dobro. Autorka podkreślała te dobre wartości, które od razu rzucają się w oczy podczas czytania. W ten sposób powtarzane dość często wpływają na nasz sposób myślenia. Mimo tego iż mamy tu wątki mocno historyczne w których są zaginięcia, przemoc, ale także i walka o swoje prawa i wolność słowa. Myślę, że właśnie dlatego warto ją przeczytać. Wydana w nieco większym druku i sztywną okładką. Pisana z perspektywy postaci, gdzie nie zawsze jest zachowana chronologiczność wydarzeń. Bywa, że inna osoba wraca do wydarzeń, które już się wydarzyły, tylko w innym miejscu. Jest pięknie wydana, kartki się lekko rozkładają przez co bardzo dobrze się ją trzyma i czyta. Historycy, przeczytajcie:-)