W butach do tańca przez syberyjskie śniegi

Sandra Kalniete, łotewska polityk, deputowana do Parlamentu Europejskiego, urodziła się w syberyjskiej tajdze. W jaki sposób jej rodzina się tam znalazła – o to nie zadawała pytań. Do czasu...

W latach osiemdziesiątych dojrzała już Kalniete wyrusza w przeszłość w poszukiwaniu prawdy ukrywanej przez dekady pod warstwą traumy, strachu i sowieckiej propagandy. Wędrówka ta uczyni z niej jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości, po latach zaś zaowocuje niniejszą bestsellerową opowieścią. Rekonstruując losy swoich bliskich, pisarka odtwarza dzieje całego narodu łotewskiego w XX wieku, szczególnie doświadczenie dwóch totalitaryzmów z ich wstrząsającymi zbrodniami. Na obu tych planach toczy się narracja wnikliwa i rzetelna, ale też bardzo osobista, dając czytelnikowi zarazem szeroką panoramę i intymny portret we wnętrzu.

Widzimy więc wojnę, terror, łagry, tortury, katorżniczą pracę, mróz i głód, a obok tego skomplikowane rodzinne relacje, młodzieńcze miłości zesłańców, wiejskie potańcówki czy eleganckie suknie szyte ze szmat. To rzecz o skrajnym upodleniu człowieka, ale i świadectwo tego, że wola życia i pragnienie zachowania godności dają o sobie znać w każdych warunkach.

Informacje dodatkowe o W butach do tańca przez syberyjskie śniegi:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-05-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-3483-3

Kup książkę W butach do tańca przez syberyjskie śniegi

W butach do tańca przez syberyjskie śniegi - opinie o książce

Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Większość z nas czytała już wiele książek, widziała mnóstwo filmów dotyczących II wojny światowej, okrucieństw obozów, przesiedleń. Wszytko z punktu widzenia Polski – warto jednak pamiętać, że to nie tylko tu miały miejsca tak straszne wydarzenia, i że nie tylko Niemcy byli ich autorami. Książka Kalniete mrozi krew w żyłach, opisuje rzeczy niewyobrażalne, a jednak prawdziwe: to, jak bardzo można skrzywdzić człowieka i to, jak wiele potrafi on znieść. Nawet przejść przez syberyjskie śniegi w ostatnich butach.