W cieniu błyskawic

Tom 1 cyklu Trylogia Magów Szkła

Brian McClellan, autor Trylogii Magów Prochowych, przedstawia nową historię fantasy, w której magia ma bardzo ograniczony zasób -- a on powoli zaczyna się wyczerpywać... Szaleństwo od geniuszu dzieli tylko skala sukcesu. Spoglądając na bajecznie piękny zachód słońca rozpościerający się nad cuchnącym, krwawym błotem pobojowiska generał Demir Grappo zrozumiał, że woli towarzystwo żywych od zmarłych i przyjaciół od wrogów. Sprzeciwiając się okrutnej tradycji chciał zmienić świat na lepsze. Oglądając konsekwencje własnych decyzji zrozumiał, że niczego nie da się zmienić. Tego dnia Demir Grappo, Książę Błyskawic, odszedł.

Informacje dodatkowe o W cieniu błyskawic:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2023-09-29
Tytuł oryginału: In the Shadow of Lightning
Tłumaczenie: Edyta Ładuch

Tagi: fantastyka

Kup książkę W cieniu błyskawic

W cieniu błyskawic - opinie o książce

Avatar użytkownika - M_D_Books
M_D_Books
Przeczytane:2023-10-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 2023,

W tym świecie toczą się spory, wojny wybuchają z błahych powodów. Wszystko toczy się wokół szkieł bożych, żaropiach się kończy, a gildie toczą walki. Tancerze szkła są straszni, a własna rodzina może Ci zrobić większą krzywdę niż obcy. Gdzie znajdziesz dom? I pytanie, czy plan się powiedzie? A hutnicy: mała garstka osób, a tak ważna, wzniesie się ku górze w chwale i w końcu docenią ten kunszt Ci co sami go nie potrafią, ale mają pieniądze.
Zacznijmy od tego, że ta książka jest boska! To jest fantastyka w pełnym jej wydaniu. Wciąga, wypluwa, mrozi krew w żyłach i przenosi do innego świata. Poczujecie wojnę, hart ducha, wolę przetrwania, zobaczycie niezwykłą grę aktorską i inteligencję przerastającą nasze najśmielsze oczekiwania.
Zacznę od bohaterów, ponieważ Demir skradł moje serce, a Thessa je rozbiła na kawałki dzieląc na pół, nie wiedząc którą postać uwielbiam bardziej. Demir – tancerz szkła, załamany, syn marnotrawny, po śmierci matki wraca na łono rodzinnej spuścizny i... cóż on nie wyprawia. Niezwykle inteligentny, wie, że informacje to wiedza, która jest najbardziej potrzebna. W dodatku otacza się samymi najlepszymi i najznakomitszymi ludźmi. Co do Thessy – wybitna hutniczka, uciekająca przed wojną, ale też próbująca dostać się do Ossy do Demira, aby dokończyć plany, które stworzyli jego matka i jej mistrz. To jest tylko czubek góry lodowej, ponieważ każda postać, która występuje w tej historii ma na nią niezwykły wpływ i jest dopracowana perfekcyjnie. Nie przychodzi im łatwo, życie nie jest łatwe, to wszystko zatacza perfekcyjne koło. Fabuła gna ze strony na stronę i nie wiesz, kiedy jesteś raz na wojnie, innym razem więźniem, patrzącym na cierpienie innych. Ty wypruwasz flaki, aby za chwilę sam dostać baty. Wielopłaszyznowość tej powieści zachwyciła mnie!
Kreacja świata o niej też nie omieszkam napomknąć, ponieważ jest jedyna w swoim rodzaju, przemieszczamy się z rejonu do rejonu i wszędzie dzieje się wiele akcji, a przy okazji możemy poznać, jak wszystko funkcjonuje. Kto rządzi, kto jest na szczycie, kim jest Gromowładny i do czego mogą służyć poszczególne szkła boże, ta szczegółowość jest najznakomitsza w tym wszystkim. Wiesz, że wgłębiasz się w tą historię: świadomie bądź nie i w niej zostajesz. Na pewno nie zanudzisz się na śmierć, a jedynie co może Cię przerazić to ilość tej śmierci, egoizm ludzi i to, że ta historia ma o wiele większe dno niż się spodziewasz.
Uśmiechałam się, płakałam i czułam jak na najlepszym rollercoasterze. Czy polecam? To jest głupie pytanie szkłomać (przekleństwa jak u Anne Bishop są jedyne w swoim rodzaju). Kocham! I z niecierpliwością czekam na kolejny tom, bo to zakończenie było... niespodziewane.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2023-10-10, Ocena: 6, Przeczytałam,

Magia, wojna, polityka i namiętności - to tylko kilka z wielu literackich elementów znakomitego dzieła pt. „W cieniu błyskawic”, która to powieść stanowi sobą jednocześnie pierwszą odsłonę cyklu „Trylogia Magów Szkła”. Książka ta jest bowiem jedną z tych odsłon literatury fantasy, o których zwykło mawiać się wielka, epicka, porywająca. Zresztą..., za chwilę postaram się was o tym przekonać.

Demir Grappo - młody, doskonale zapowiadający się wojskowy dowódca i zarazem posługujący się magią Tancerz Szkła, porzuca nagle dotychczasowe życie nie mogąc znieść ciężaru odpowiedzialności na popełnione nie z jego winy wojenne zbrodnie na cywilach... Po dziesięciu latach będzie on jednak zmuszonym powrócić do ojczyźnianej Ossy, by zająć się rodzinnym hotelem, uporządkować sprawy po zmarłej matce, jak i przede wszystkim wykryć i ukarać jej zabójców. Bardzo szybko okaże się, że stanie on również przed zadaniem uratowaniem świata przed nadciągającą, wielką katastrofą...

Z pewnością wielu z nas kojarzy autora tej powieści - Briana McClellana, który to stworzył również bestsellerową serią fantasy "Bogowie Krwi i Prochu". Tamta seria urzekła swoim rozmachem, złożonością fabuły i pomysłem na ciekawe ujęciu magii. I podobnie ma się rzecz z niniejszą powieścią, którą również cechuje wielka spektakularność na polu przedstawiania wielowątkowej relacji o losach Demira i kilku innych postaci, która oczarowuje nas klimatem misternie skonstruowanego świata, jak i która wreszcie zaskakuje ukazaniem magii w postaci szkła i tych, którzy potrafią się nią posługiwać. I tak - to jest równie dobra literatura.

Losy Demira Grappo stanowią tu tyleż punkt wyjścia dla tej historii, co i jej główny wątek. To jego powrót do Ossy, przejęcie hotelu po zmarłej matce oraz kolejne kroki wyznaczają główne elementy tej relacji, ale też i determinują losy innych ważnych postaci - młodej hutniczki magicznego szkła, zaprawionego w boju i budzącego wielki szacunek żołnierza, jak i pewnej odważnej i skutecznej w działaniu najemniczki, która jednocześnie stanowi "czarną owcę" dla swej wpływowej familii. I tym samym strony tej powieści wypełnia barwna przygoda, walka na bitewnym polu oraz polityczna gra o władzę, w centrum której znajdzie się Demir i ci, którym może i którym musi on zaufać.

Znakomite w tej książce jest również to, że każdy z zaserwowanych tu wątków jest równie intrygującym, ciekawym i fascynującym, dzięki czemu nie ma takiej sytuacji, że oto wypatrujemy z utęsknieniem powrotu do relacji o Demirze. Oczywiście z czasem łączą się one w coraz bardziej wyrazistą całość, ale nawet osobne losy hutniczki Thessy, żołnierza Idriana oraz najemniczki Kizzie są na tyle barwne i zaskakujące, że cieszymy się nimi z wypiekami na twarzy. Bo tutaj każda scena, każde wydarzenie i każde wypowiedziane zdanie ma nie tylko sens i należne miejsce, ale też ogromne znaczenie dla całości tej opowieści.

Cóż można powiedzieć o tym pięknym, literackim świecie...? Z pewnością to, że zachwyca nas w każdym względzie. To wielkie miasto-państswo Ossa, którym rządzi rada złożona z przedstawicieli największych i najbogatszych rodów. To świat miecza, prochu, ale też i magii szkła, które wytwarzane w specjalnych hutach może wzmagać siłę, logikę, spryt, czy też zdrowie. Wreszcie jest to świat magów szkła - w tym budzących postrach Tancerzy Szkła, którzy najmniejszym kawałkiem kieliszka mogą uśmiercić setki osób. Tak... to wyjątkowa rzeczywistość, której odrywanie jest dla nas wielką przygodą.

Nie samą przygodą, magią, walką i polityką stoi ta opowieść, gdyż znajdziemy na jej stronach znakomite humor, odrobinę grozy oraz romantyzm, który przybiera postać rodzącego się uczucia pomiędzy dwojgiem z bohaterów. Warto zwrócić tu także uwagę na dość odważną naturę tej powieści względem spojrzenia na obyczajowość, gdzie czymś zupełnie zwyczajnym są małżeństwa jednopłciowe, jak i również biseksualna natura mieszkańców Ossy i okolic.

Książka ta liczy sobie równo 800 stron, których to lektura ani przez chwilę nie budzi w nas znużenia, zmęczenia, chęci złapania oddechu. I to też świadczy o wielkości tej opowieści, która od początku do samego końca nas intryguje, zachwyca, fascynuje każdą ze scen. I trzeba tu docenić pracę tłumaczki tej książki - Edyty Ładuch, która wykonała powierzone jej zadanie w iście mistrzowski sposób. To wszystko przekłada się zaś na to, że bawimy się przy tym tytule naprawdę wyśmienicie.

Jeśli zatem zapytacie mnie na koniec, czy warto sięgnąć po powieść „W cieniu błyskawic”, to mogę odpowiedzieć tylko i wyłącznie - tak. Warto z uwagi na fabularną jakość tej książki, znakomitą kreację barwnych postaci i niezwykłego świata miecza i magii, jak i również emocje, które są prawdziwe, silne, piękne. Warto również dlatego, że przed nami są wciąż dwie kolejne odsłony tego cyklu, które zapowiadają się niezwykle intrygująco…

Ta książka podczas czytania bardzo kojarzyła mi się z drugą erą "Z mgły zrodzonego" spod pióra Brandona Sandersona. Myślę, że wszystkim fanom tamtej serii również przypadnie do gustu.

Mamy tutaj byłego generała, który po tragicznym błędzie popełnionym w przeszłości porzuca swoje statnowisko bez zamiaru późniejszego powrotu. Gdy ginie jednak jego matka, musi wrócić i przejąć rodzinne dziedzictwo. Jej morderstwo skutkuje jednak wybuchem działań zbrodnych, którymi również musi ktoś pokierować.

Bardzo podobał mi się system magiczny w tej książce - odłamki szklane, które w zależności od sposobu produkcji mogą spełniać inne funkcje - leczyć, dodawać rozumu czy siły. Mają one jednak ogromny wpły również na gospodarkę, bo to na niej opiera się całe imperium.

Jest to bardzo ciekawa powieść, jednak mam wrażenie, że mogłaby być trochę krótsza, dodając jej więcej akcji, bądź rozbijając na więcej tomów.

Jesienna Republika
Brian McClellan0
Okładka ksiązki - Jesienna Republika

W bogactwie, niesamowitego świata, który miesza magię z technologią, kto może stanąć przeciwko magom, którzy kontrolują proch i kule? Stolica upadła… Tamas...

Grzechy Imperium
Brian McClellan0
Okładka ksiązki - Grzechy Imperium

Nowy, stworzony z rozmachem, epicki cykl fantasy Briana McClellana. Świat, w którym ścierają się magia i proch. Fatrasta jest pograniczem rządzonym...