W haremie

Ocena: 4 (1 głosów)

Hit dla wielbicielek imperium osmańskiego i Sulejmana Wspaniałego. Książka, na podstawie której powstał serial produkcji tureckiej „Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem”, następca hitowego serialu „Wspaniałe stulecie”. Kösem to niezwykła postać z dynastii osmańskiej, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w historii Osmanów. Podobnie jak dobrze znana z serialu „Wspaniałe stulecie” Hurrem, Sułtanka Kosem posiadała ogromną władzę i autorytet. Ciekawostką jest, że była dużo większą intrygantką niż Sułtanka Hurrem, dlatego serial przedstawiający jej losy może okazać się jeszcze większym sukcesem niż „Wspaniałe stulecie”. Kosem była żoną osmańskiego sułtana Ahmeda I i to właśnie dzięki niemu, a później dzięki synom zdobyła władzę w Imperium Osmańskim.

Informacje dodatkowe o W haremie :

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2016-05-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8032-107-6
Liczba stron: 418

więcej

Kup książkę W haremie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W haremie - opinie o książce

Avatar użytkownika - FireDancer
FireDancer
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Swoje recenzje lubię zaczynać od krótkiej refleksji na temat gatunku, do którego przypisana jest opisywana książka. Tym razem mam problem. Sułtanka Kosem zdecydowanie zalicza się do mojego wachlarza zainteresowań literackich, jednak ciężko mi ją konkretnie sklasyfikować. Mamy tu powieść historyczną, ze sporą  dawką romansu, sensacji, zahaczającą o thriller i kryminał. Niezła mieszanka, prawda? Takie właśnie lubię. Kiedy w moje ręce trafiła ta publikacja, zastanawiałam się, czy autorka sprosta moim wymaganiom, które są bardzo wysokie, po zamiłowaniu do książek Philppy Gregory.
     Demet Altinyeleklioglu jest absolwentką TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Hacettepe. Od 1980 roku była odpowiedzialna za produkcję wielu programów w telewizji Tureckiej. Wielkim zaskoczeniem była dla mnie informacja, że Pani Demet zajmuje się również tłumaczeniem literackim, a najbardziej znana jest z przekładów romansów historycznych mojej ulubionej Philippy Gregory! Jej pierwsza książka Hurrem. Moskiewska odaliska opublikowana w sierpniu 2009 roku, przysporzyła jej grono wiernych czytelników.  Tematykę tę kontynuowała w cyklu powieści o dynastii osmańskiej. 
     Anastazja, to młoda i piękna dziewczyna, która w wieku piętnastu lat zostaje uprowadzona z rodzinnej wyspy Milos i wtrącona do niewoli. Początkowo kultury i ogłady uczy się w domu bogatego paszy, by niedługo po tym trafić pod postacią prezentu w ręce sułtanki matki Handam. Młoda Nastja ma plan, pragnie zostać jedną z sułtanek. Wierzy, że za sprawą swojego wdzięku i sprytu to osiągnie. Niestety dziewczyna w haremie nie zagrzewa długo miejsca i za sprawą intrygi trafia do Starego Pałacu pod opiekę Safiye. Staruszka była niegdyś najpotężniejszą kobietą w państwie osmańskim. Teraz ma jeden cel - doprowadzić Nastję do serca Ahmeda, młodego sułtana.
     Jak już wspomniałam, zastanawiałam się jak autorka poradziła sobie z tą książką. Na początku miałam z nią mały problem. Jednak byłam tego świadoma jeszcze zanim zaczęłam czytać. Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po Kochanice Króla - Philippy Gregory, również ciężko było mi się w nich odnaleźć. Na szczęście z każdą kolejną kartką autorka coraz bardziej porywała mnie do świata Henryka VIII, aby na koniec skraść całkowicie moje serce i stać się jedną z ulubionych autorek. Wschodnie imiona i specyficzne nazwy są ciężkie i zanim ich się nauczyłam, musiałam robić krótkie pauzy. Aby jak najszybciej przyswoić sobie pewne terminy, radzę najpierw zajrzeć do słowniczka, znajdującego się na końcu książki. Jest naprawdę bardzo przydatny, jeśli chcemy od początku wiedzieć o czym czytamy. Autorka wprowadza również sporą ilość bohaterów, jednak całkiem szybko można zapamiętać kto jest kim. Główni bohaterowie są wykreowani naprawdę dobrze. Z jednej strony troszkę zabrakło mi bliższego poznania samego Ahmeda. W rezultacie, nie uważam tego za błąd czy niedopatrzenie. Choć jest sułtanem, najważniejszą postacią na swoim dworze, to na kartach tej powieści nie jest tak ważny. Ta historia jest o sile kobiecego ciała i rozumu, o determinacji, poświęceniu i dążeniu do osiągnięcia własnego celu. To opowieść o kobiecej potędze w świecie rządzonym przez mężczyzn.
     Autorka zdecydowanie posiada dużą wiedzę i doskonale wie, o czym pisze. Porywa nas do krainy pełnej mrocznych tajemnic i intryg czyhających na każdym kroku. W tym świecie każdy musi mieć oczy szeroko otwarte, gdyż nie wiadomo, jak długo będzie trwało jego szczęście. Pisarka przedstawia nam proces przemiany Anastazji, która z brzydkiego kaczątka przeobraża się w pięknego i dojrzałego łabędzia. Nastja szybko dojrzewa do roli, jaką przyjdzie jej odegrać na oczach wszystkich. Na początku zagubiona, pozbawiona pewności siebie dziewczynka, dziś stąpa twardo po ziemi z wysoko uniesioną głową. Polubiłam ją. Stała się bowiem kobietą, za wszelką cenę dążącą do spełnienia swoich marzeń, które w życiu są najważniejsze.
     Przyznam szczerze, że nie słyszałam wcześniej o serialu Wspaniałe stulecie. Może dlatego, że rzadko oglądam telewizję, a wolne chwile wolę poświęcić na książkę? Siedziałam dziś w pokoju pisząc recenzję, córeczka bawiła się w chodziku, a w tle włączony był telewizor. Zaczęłam przełączać kanały, żeby znaleźć coś ciekawego, kiedy moja mama odrywając się od swojego zajęcia powiedziała, żebym zostawiła jej serial. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam, że to właśnie Sułtanka Kosem. Z czystej ciekawości obejrzałam. Mnie bardziej porwała książka. Z resztą prawie zawsze książki podobają mi się bardzie, niż ekranizacje.
     Sułtanka Kosem... W haremie to słodko-gorzka historia o potędze kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn. Przepełniona mrocznymi tajemnicami i intrygami czyhającymi niemalże na każdym kroku. Autorka w doskonały sposób oddaje klimat opisywanych miejsc, w których bohaterowie są niezwykle realni. Pisarka posiada bardzo duży potencjał i wiedzę, co znakomicie wykorzystuje.
http://krainaksiazkazwana.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2016-06-30, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy