W ręku Boga

Głównymi bohaterkami swej powieści Andrzej Stojowski uczynił dwie wdowy - Basię Wołodyjowską i Krysię Ketlingową. Ich powtórne zamążpójścia i dalsze losy śledzimy na tle zmian zachodzących w Rzeczypospolitej od upadku Kamieńca Podolskiego po odsiecz wiedeńską. Pokazana jest i elekcja Jana III Sobieskiego (którego wybór sugerował w swoim testamencie pan Zagłoba), i intrygi wysłanników francuskich i austriackich, i zmienne sojusze wielkiej polityki, i obraz zagrażającej już nie tylko Polsce, ale całej Europie, potęgi tureckiej. Pojawiają się na kartach powieści przedstawiciele nowego pokolenia; odchodzą starzy bohaterowie. Ustępstwem na rzecz gustów współczesnego czytelnika jest znaczne śmielszy niż u Sienkiewicza erotyzm, a także silniejsze niż w pierwowzorze zaakcentowanie wątków polityczno-przygodowo-szpiegowskich. Barwność opisów, wartko prowadzona akcja, wyraziste postacie bohaterów, a także styl powieści są na tyle bliskie Sienkiewiczowi, że na półkach w wielu domowych bibliotekach "W ręku boga" stanie zapewne jako kolejny tom Trylogii.

Informacje dodatkowe o W ręku Boga:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 1999 (data przybliżona)

Kup książkę W ręku Boga

W ręku Boga - opinie o książce