Wielki wybuch. George Gamow, Fred Hoyle i debata o początkach Wszechświata

George Gamow żył tak, jak uprawiał fizykę. ,,Zdejmijcie go z motocykla", mówiono. ,,Jeśli się zabije, cofnie fizykę o dwadzieścia lat". Fredowi Hoyle'owi również nie brakowało fantazji, a jego nagłe zniknięcie z pewnością spowolniłoby rozwój nauki o dekadę lub dwie.

Obaj byli żądnymi przygód, ekscentrycznymi samotnikami. Obaj chadzali własnymi ścieżkami. Obaj konwenansów nienawidzili równie mocno, jak mocno kochali proces odkrywania. Obaj też uwielbiali snuć fantastyczne opowieści naukowe, promieniujące daleko poza świat akademicki.

W czasach, gdy Wielki Wybuch był zaledwie mglistą teorią, a astrofizyka znajdowała się w impasie, działali niczym dwa odpychające się magnesy. Reprezentując skrajnie różne poglądy - prowokowali do dyskusji.

Przeplatająca wątki obu wybitnych kosmologów podwójna biografia autorstwa Paula Halperna jest czymś więcej niż sumą prostą składników. Jest kroniką intelektualnego pojedynku, w którym rodził się nowy, współczesny obraz genezy i losów Wszechświata.

Informacje dodatkowe o Wielki wybuch. George Gamow, Fred Hoyle i debata o początkach Wszechświata:

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Flashes of Creation: George Gamow, Fred Hoyle, and the Great Big Bang Debate

Tagi: fizyka

Kup książkę Wielki wybuch. George Gamow, Fred Hoyle i debata o początkach Wszechświata

Paul Halpern0
Okładka ksiązki - Gra Einsteina i kot Schrödingera. Zmagania dwóch geniuszy z mechaniką kwantową i unifikacją fizyki

Czy Wszechświatem na najbardziej fundamentalnym poziomie rządzi przypadek? Ani Albert Einstein, ani Erwin Schrödinger nie mogli się pogodzić z najbardziej...

Nasz inny Wszechświat. Poza kosmiczny horyzont i dalej
Paul Halpern0
Okładka ksiązki - Nasz inny Wszechświat. Poza kosmiczny horyzont i dalej

Obserwowalny Wszechświat, który obejmują nasze teleskopy, jest niewiarygodnie wielki. Jednakże współczesne teorie sugerują, że istnieje dużo więcej niż...