Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS

Elita. Ekonomiści, prawnicy, lingwiści, filozofowie. Inteligentni, wykształceni, błyskotliwi. Ich dzieciństwo przypadło na lata Wielkiej Wojny. Codzienność wyznaczały głód, żałoba i walka o przetrwanie. Dojrzewali w społeczeństwie chaosu, nędzy i ekonomicznej ruiny. Dla wielu z nich Niemcy weimarskie były państwem w agonii. Rozbitym, zadłużonym i upokorzonym, bo to na nie zrzucono całą odpowiedzialność za wybuch światowego konfliktu i jego skutki. Kiedy pojawiła się nadzieja na odrodzenie, włączyli się w proces budowy Tysiącletniej Rzeszy z entuzjazmem i wiarą, kładąc naukowe podwaliny nazistowskiej ideologii. Badali czystość ras, dowodzili wyższości narodu niemieckiego, reformowali prawo. I mimo że nie kierowali oddziałami zbrojnymi, nie trzymali broni w rękach, należą do największych zbrodniarzy II wojny światowej. Francuski historyk podejmuje próbę dotarcia do samego jądra zła, które zaowocowało najstraszliwszą katastrofą XX wieku.

Informacje dodatkowe o Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS:

Wydawnictwo: Czarne

Wierzyć i niszczyć. Intelektualiści w machinie wojennej SS - opinie o książce

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Bardzo szczegółowa analiza organizacji SS. Od czasu I Wojny Światowej naród niemiecki jako pokonany i przegrany w tym konflikcie, musiał zmierzyć się ze wszystkimi jej konsekwencjami. Ci co w tym czasie byli kilku czy kilkunastoletnimi dziećmi tracili ojców, słuchali opowieści z frontu i doznawali traumy dorastając w okresach głodu, bezrobocia, mniejszych konfliktów i wewnętrznego rozdarcia kraju. Na tym podłożu do głosu dochodzą różni demagodzy kierując myśli całego narodu w wiadomym kierunku. Część młodzieńców podczas studiów i później staje się podwaliną i fundamentem struktur SS. Autor pokazuje na ich przykładzie, krok po kroku historię powstawania, rozrostu, sposoby działania aż do czasu upadku oraz linie obrony przed sądem w Norymberdze tej organizacji. Nie jest to łatwa lektura gdyż autor zadbał o wyjątkowo dokładną i bogatą w szczegóły analizę tej części historii, ale właśnie dzięki temu jest to bardzo wartościowa pozycja.
Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera
Christian Ingrao0
Okładka ksiązki - Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera

Czarni myśliwi – recydywiści i kłusownicy, którym Himmler osobiście proponuje wolność w zamian za polowanie na ludzi na terenach okupowanych. Człowiek...