Wierzyli¶my jak nikt

Ocena: 5.08 (12 g³osów)

Epicka powie¶æ o przyja¼ni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najwa¿niejszych ksi±¿ek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.
W 1985 roku m³ody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszaæ w ¶rodowisku amerykañskiej bohemy, wprowadzaj±c na wystawê zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje siê kwitn±æ, ale wokó³ AIDS zbiera okrutne ¿niwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umieraj± i wkrótce zostaje on niemal zupe³nie sam.
Trzydzie¶ci lat pó¼niej Fiona, przyjació³ka Yale’a, próbuje odnale¼æ w Pary¿u swoj± zaginion± córkê. Zatrzymuje siê na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwieczni³ chicagowsk± epidemiê. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawê, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mog± ukszta³towaæ nas samych i nasze relacje z najbli¿szymi.
Losy Yale’a i Fiony przeplataj± siê na przestrzeni lat, zabieraj±c tym samym czytelników w rozdzieraj±c± podró¿ przez lata osiemdziesi±te a¿ po chaos czasów wspó³czesnych.
***
„Porywaj±ca opowie¶æ… Nie oderwiecie siê od tej ksi±¿ki”. Michael Cunningham
„Wci±ga i urzeka”. Tea Obreht

Informacje dodatkowe o Wierzyli¶my jak nikt:

Wydawnictwo: Poznañskie
T³umaczenie: Sebastian Musielak

wiêcej

Kup ksi±¿kê Wierzyli¶my jak nikt

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Wierzyli¶my jak nikt - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - MagdaKa
MagdaKa
Przeczytane:2023-09-17, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2023,

Ksi±¿ka "Wierzyli¶my jak nikt"  Rebecci Makkai to poruszaj±ca i niezwykle wa¿na opowie¶æ, która  przedstawia ¶rodowisko homoseksualistów w Ameryce w latach 80-tych, w okresie, gdy epidemia AIDS zaczê³a siaæ spustoszenie. Autorka wnikliwie ukazuje ¿ycie g³ównych bohaterów w tym trudnym czasie, przynosz±c czytelnikom wyj±tkow± historiê - o chorobie,  walce o przetrwanie,  o stracie, historiê pe³n± cierpienia i strachu, ale i przyja¼ni i mi³o¶ci.

Ksi±¿ka w sposób autentyczny oddaje atmosferê tamtych lat, ukazuj±c narastaj±cy strach i dezinformacjê w zwi±zku z AIDS. Bohaterowie s±  dobrze wykreowani, a ich emocje i prze¿ycia s± g³êboko przemy¶lane. W¶ród nich na pierwszy plan wysuwa siê Yale, który w³a¶nie straci³ przyjaciela - Nica. AIDS wyniszczy³o jego organizm, pozostawiaj±c w ¿a³obie jego najbli¿szych – siostrê Fionê, Richarda,  Charliego, Terrence’a i Teddy’ego. Jest rok 1985 i ¶wiat nie zna ¿adnego skutecznego leku na AIDS. W takich oto okoliczno¶ciach bêdziemy towarzyszyæ Yale’owi, prze¿ywaj±c wraz z nim rado¶ci i smutki, ciesz±c siê jego prac± w galerii sztuki oraz wraz z nim martwi±c siê o mniej rozwa¿nych przyjació³, którzy wol± cieszyæ siê ¿yciem, nie zwa¿aj±c na konsekwencje.

Jednocze¶nie z histori± Yale’a ¶ledzimy losy Fiony, ale akcja tych fragmentów ksi±¿ki toczy siê wiele lat pó¼niej, bo w 2015 roku. Fiona przylatuje do Pary¿a w poszukiwaniu ¶ladów swej jedynej córki. Bardzo pragnie j± odnale¼æ i odbudowaæ rodzinn± relacjê. Przypadkiem trafia na dawno niewidzianego znajomego z lat 80-tych z Chicago. Tym samym w trakcie lektury powoli odkrywamy losy  przyjació³ zarówno w chwili, gdy s± m³odzi i pe³ni rado¶ci ¿ycia, jak i po wielu latach we wspomnieniach Fiony.

Dla mnie ksi±¿ka Makkai by³a przede wszystkim opowie¶ci± o sile przyja¼ni, potrzebie wiêzów rodzinnych, trudnych relacjach miêdzy rodzicami a doros³ymi dzieæmi. To te¿ opowie¶æ  o tym, ¿e nigdy nikogo nie zna siê do koñca i ¿e nawet najbli¿szy nam cz³owiek mo¿e zawie¶æ. Byæ mo¿e trochê przyd³uga, bo ma  ponad 600 stron, momentami przegadana, to i tak s±dzê, ¿e to warto¶ciowa lektura, bo jednym z najwa¿niejszych aspektów tej ksi±¿ki jest jej zdolno¶æ do budowania empatii. Czytelnik zostaje wci±gniêty w historiê bohaterów i odczuwa ich rado¶ci, smutki i obawy. To nie tylko opowie¶æ o AIDS, ale tak¿e o mi³o¶ci, determinacji i solidarno¶ci.

Mimo ¿e temat AIDS i jego wp³ywu na spo³eczno¶æ homoseksualistów jest trudny, autorka potrafi dodaæ ksi±¿ce odrobinê nadziei i optymizmu. "Wierzyli¶my jak nikt" to lektura, która mo¿e otworzyæ oczy czytelników na wa¿no¶æ równo¶ci i wspierania tych, którzy borykaj± siê z dyskryminacj±.

Podsumowuj±c, ksi±¿ka "Wierzyli¶my jak nikt" to literatura, która  porusza i inspiruje do refleksji nad ludzk± kondycj±. To lektura, któr±  na pewno warto przeczytaæ.

„Je¶li siê zarazi³e¶, bo spa³e¶ z tysi±cem go¶ci, to zosta³e¶ pokarany za rozwi±z³o¶æ. Je¶li siê zarazi³e¶, bo raz siê przespa³e¶ tylko z jednym, to w sumie jeszcze gorzej, bo to jakby potêpienie nas wszystkich, bo karygodny jest sam akt, a nie to, z iloma to robisz. A je¿eli siê zarazi³e¶, bo s±dzi³e¶, ¿e akurat ty nie mo¿esz siê zaraziæ, to zosta³e¶ pokarany za pychê. A je¶li siê zarazi³e¶, bo wiedzia³e¶, ¿e mo¿esz siê zaraziæ, ale mia³e¶ to gdzie¶, to zosta³e¶ pokarany za to, ¿e tak bardzo znienawidzi³e¶ samego siebie” [1].

„Wierzyli¶my jak nikt” to gorzka opowie¶æ o chorobie, umieraniu i ¶mierci, której akcja toczy siê wspó³cze¶nie i przed ponad trzydziestu laty. W latach 80. XX wieku wybucha epidemia AIDS, masowo umieraj± m³odzi mê¿czy¼ni. Szpitale zape³niaj± siê chorymi, dla czê¶ci z nich brakuje miejsc. Na ¶rodowisko chicagowskich homoseksualistów pada strach – jedni rzucaj± siê w wir zabawy wedle zasady „carpe diem”, inni poddaj± siê testom na wirusa i z niepokojem czekaj±c na negatywny wynik nawo³uj± do zachowania ostro¿no¶ci, jeszcze inni ignoruj± zagro¿enie i udaj±, ¿e ich to nie dotyczy. Wszyscy spotykaj± siê na pogrzebach, przy szpitalnych ³ó¿kach zaka¿onych przyjació³, a czasem na manifestacjach. Niektórzy – jak Charlie - mówi± do swoich partnerów: „wielki egoista, który kryje siê gdzie¶ g³êboko we mnie, cieszy siê z tej choroby. Bo wie, ¿e dopóki nie wynajd± leku, nie odejdziesz ode mnie”[2]. ¯ycie codzienne zdaje siê jednak toczyæ jak dawniej. Yale, pracownik dzia³u rozwoju Galerii Briggów, odkrywa nieznane dzie³a s³ynnych malarzy i próbuje pozyskaæ je dla galerii sztuki od Nory – dziewiêædziesiêciolatki, dla której s± jedyn± rzecz± pozosta³± po m³odo¶ci spêdzonej we Francji. Historia lat 80. przeplata siê z relacj± z podró¿y do Pary¿a w 2015 roku Fiony, która „nosi³a w sobie tak wielkie poczucie winy z powodu tak wielu z nich – ¿a³owa³a, ¿e wcze¶niej nie namówi³a ich do zrobienia testu, ¿e nie zdo³a³a cofn±æ siê w czasie, ¿eby zatrzymaæ ich w domu w ten jeden konkretny wieczór”[3].

Rebecca Makkai stworzy³a przenikliw±, ale i ³atwo przyswajaln± powie¶æ z dobrze nakre¶lonymi i prawdopodobnymi portretami psychologicznymi postaci. Wyrazi¶ci pozostaj± nawet bohaterowie drugoplanowi, czytelnikowi udzielaj± siê ich emocje – obawy i rado¶ci. Fiona, Yale, Charlie czy Nora s± nie tylko autentyczni, wydaj± siê byæ pierwowzorami rzeczywi¶cie istniej±cych osób – nie sposób nie uwierzyæ, ¿e opowiedziana przez Makkai historia mog³a siê zdarzyæ naprawdê. Pisarka wykona³a zreszt± rzeteln± i sumienn± pracê odtwarzaj±c t³o historyczne i spo³eczne opisanych przez ni± zdarzeñ. Mo¿na poczuæ atmosferê, jaka panowaæ mog³a w tamtym czasie – mieszankê lêku, poczucia koñca swobody i chêci czerpania z ¿ycia pe³nymi gar¶ciami. Jednocze¶nie to opowie¶æ mocno osadzona w codzienno¶ci lat 80. i oddaj±ca ich klimat.

W ¶wiat z „Wierzyli¶my jak nikt” mo¿na siê zapa¶æ, ta historia poch³ania i anga¿uje. Makkai operuje prostym jêzykiem – nieraz potocznym, ale i lekko poetyckim, sprawnie unika patosu, chocia¿ realistycznie opisuje objawy choroby i cierpienia pacjentów w szpitalu. Jednak nie stosuje szanta¿u emocjonalnego wobec czytelnika, nie szafuje melodramatycznymi scenami. Tak g³ówne, jak i poboczne postacie mówi± w charakterystyczny dla siebie sposób, odró¿niaj±cy je od innych. Rozdzia³y nie s± d³ugie, opowie¶æ toczy siê niespiesznie, czasem przewidywalnie, chocia¿ motywacje bohaterów potrafi± zaskoczyæ.

Nie brakuje w powie¶ci Makkai zadumy i przemy¶leñ nad ¿yciem, przemijaniem i relacjami miêdzyludzkimi. Czy niektórych z nas napêdza „strach przed rozczarowaniem. Czy mo¿e raczej: potrzeba chronienia ostatnich od³amków z³amanego serca, coraz mniejszych po kolejnym rozstaniu, kolejnej pora¿ce, kolejnym pogrzebie, kolejnym dniu prze¿ytym na tej ziemi”[4]? Bo przecie¿ „jak kto¶ chce byæ nieszczê¶liwy, bêdzie nieszczê¶liwy wszêdzie (…) na bankiecie te¿ mo¿na umrzeæ z g³odu, naj¶mieszniejszy film te¿ da siê przep³akaæ”[5]. Bohaterowie do¶wiadczaj± nietolerancji, agresji i dyskryminacji – jednocze¶nie ich ¶rodowisko wcale nie jest jednomy¶lne i bywa wewnêtrznie podzielone. Fiona w wiele lat po ¶mierci przyjació³ boryka siê z traumami i ¿a³ob±. Nora wci±¿ wraca my¶lami do swojej pierwszej mi³o¶ci, która zdeterminowa³a jej pó¼niejsze ¿ycie.

W „Wierzyli¶my jak nikt” dominuje motyw pokolenia straconego. M³odych mê¿czyzn umieraj±cych na AIDS, którzy jeszcze tyle mogliby osi±gn±æ, autorka zestawia z parysk± bohem± z pocz±tku XX wieku, której przedstawiciele zginêli lub zostali okaleczeni w czasie I wojny ¶wiatowej. Nora u schy³ku ¿ycia wci±¿ wspomina tych artystów: „Za ka¿dym razem, kiedy sz³am do jakiej¶ galerii, my¶la³am o tych dzie³ach, których tam nie by³o. O obrazach z galerii cieni, które widzia³am tylko ja, nikt inny. Ale napatrzy³am siê tam na tylu szczê¶liwych m³odych ludzi, ¿e w koñcu do mnie dotar³o, ¿e nie, im niczego nie brak. Oni nie widz± tych pustych miejsc na ¶cianach”[6].

Proza Makkai porusza, pozostawia czytelnika z refleksyjnymi my¶lami. Z poczuciem, ¿e dane by³o mu poznaæ piêknie opowiedzian± historiê, w której mo¿e i nie brak bana³ów, ale dziêki nim zdaje siê byæ prawdziwsza.

„Gdyby¶my tylko mogli byæ na tej ziemi w tym samym czasie i w tym samym miejscu co wszystkie osoby, które kochamy, gdyby¶my mogli razem siê urodziæ i razem umrzeæ, wszystko by³oby takie proste. A tak nie jest”[7].

[Recenzja opublikowana tak¿e na innych portalach czytelniczych]

[1] Rebecca Makkai, „Wierzyli¶my jak nikt”, prze³. Sebastian Musielak, Wydawnictwo Poznañskie 2020, wersja elektroniczna – loc. 8840-8846
[2] Tam¿e, loc. 993-994
[7] Tam¿e, loc. 10765-10768

Avatar u¿ytkownika - bwasilkowska
bwasilkowska
Przeczytane:2023-10-11, Ocena: 5, Chcê przeczytaæ,

Ksi±¿ka R. Makkai ,,Wierzyli¶my jak nikt" jest powie¶ci± obyczajow±. Akcja ksi±¿ki rozgrywa siê na dwóch p³aszczyznach czasowych: w latach 80 XX wieku i w czasach nam wspó³czesnych. Tematem przewodnim poruszonym w ksi±¿ce jest epidemia AIDS, która mia³a miejsce w latach 80 XX wieku w USA. G³ówny w±tek umiejscowiony w latach 80 przedstawia ¿ycie grupki przyjació³, znajomych, którym przysz³o siê mierzyæ z t± chorob±. S± to w wiêkszo¶ci m³odzi, homoseksualni mê¿czy¼ni. Jednym z g³ównych bohaterów jest Yale. To z jego perspektywy przedstawiona jest nam ta historia. Jest to m³ody, ambitny ch³opak, który próbuje stworzyæ od podstaw galeriê sztuki. Praca jest dla niego prawdziw± pasj±. W powie¶ci ukazane s± jego osobiste relacje z partnerem Charliem, a tak¿e emocje jakie wywo³uje w nim panuj±ca wokó³ choroba, u¶miercaj±ca kolejno jego znajomych.
Drugi w±tek powie¶ci rozgrywa siê w czasach nam wspó³czesnych. Bohaterowie s± ju¿ lud¼mi w ¶rednim wieku. Grupka ich znajomych znacznie siê zmniejszy³a. W tej czê¶ci ksi±¿ki g³ówn± bohaterk± staje siê Fiona, siostra ch³opaka, który zmar³ na AIDS. Po wielu latach odwiedza ona jednego ze swoich przyjació³. G³ównym powodem tego powrotu do przesz³o¶ci jest poszukiwanie przez Fionê córki, która zaginê³a po wst±pieniu do sekty. Spotkanie ze starym przyjacielem prowadzi do powrotu do bolesnych wspomnieñ a tak¿e spotkañ z duchami przesz³o¶ci. Powie¶æ bardzo dobrze ukazuje jak du¿y wp³yw mia³y minione wydarzenia na dalsze ¿ycie g³ównej bohaterki i jej relacje z córk±.
Ksi±¿ka jest dosyæ ciê¿ka. Poruszony temat epidemii AIDS w USA przedstawiony jest z perspektywy osób, których problem ten dotkn±³ bezpo¶rednio a tak¿e ich rodzin. Powie¶æ jest bardzo emocjonalna, czytelnik czuje ten bunt bohaterów wobec otaczaj±cej ich rzeczywisto¶ci, bezradno¶æ i ich cierpienie. Prowadzi to do wielu przemy¶leñ i zadawania sobie pytañ dotycz±cych równo¶ci wszystkich ludzi, bezsensownej ¶mierci, ¿ycia w niepokoju. Pocz±tkowo ksi±¿kê czyta³o mi siê wolno. Wci±gnê³am siê dopiero oko³o 200 strony. Zdecydowanie nie jest to rozrywkowa literatura.
,,Gdyby¶my tylko mogli byæ na tej ziemi w tym samym czasie i w tym samym miejscu co wszystkie osoby, które kochamy, gdyby¶my mogli razem siê urodziæ i razem umrzeæ, wszystko by³oby takie proste. A tak nie jest. Ale s³uchajcie: jeste¶cie obie na tej planecie w tym samym czasie. I jeste¶cie teraz w tym samym miejscu. To cud. I to tylko chcê wam powiedzieæ."

"Wierzyli¶my jak nikt" to dobra ksi±¿ka i z pewno¶ci± wa¿na. Wa¿na ze wzglêdu na poruszony temat AIDS. I niby wszystko sz³o jak powinno, czyta³o siê dobrze, a jednak czego¶ brakowa³o. Czyta³am i czyta³am i nie potrafi³am siê przej±æ. Rozumia³am emocje opisane w ksi±¿ce, znaczenie wydarzeñ, konfiguracje relacji miêdzyludzkich, ale trochê siê nudzi³am przy lekturze, trochê mia³am poczucie, ¿e ta ksi±¿ka jest autopowtarzalna, ¿e autorka opowiada tê sam± historiê na okr±g³o ile¶ razy. Hm... mo¿e nie ja jestem docelowym odbiroc± tego typu literatury. Dobra by³a, ale nic wiêcej.

Piêkna i smutna opowie¶æ o przyja¼ni i mi³o¶ci. Autor przeplata przesz³o¶æ z tera¼niejszo¶ci±. Poznajemy Fionê jako m³od± kobietê oraz jej przyjació³, którzy choruj± na AIDS. Poznajemy Fionê równie¿ jako kobietê dojrza³±, poszukuj±c± swojej córki, która nie utrzymuje z ni± kontaktu.

Avatar u¿ytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-05-10, Ocena: 5, Przeczyta³am, 2021,

Wa¿na pozycja, szczególnie na polskim rynku. I nie tylko ze wzglêdu na AIDS, bo na szczê¶cie medycyna poczyni³a znacz±ce postêpy, ale na fakt, ¿e g³ównym bohaterem jest ¶rodowisko homoseksualistów. A wiadomo jak to u nas jest. To opowie¶æ o m³odych ch³opakach, ich niespe³nionych marzeniach, przerwanym ¿yciu, które dopiero siê zaczyna³o. Ale dla mnie najbli¿sz± postaci± jest Fiona. Podziwia³am jej oddanie, troskê, si³ê. To ona pozostawa³a z pamiêci± swoich przyjació³ i sama musia³a sobie z t± strat± poradziæ. Ile trzeba mieæ w sobie hartu ducha, ¿eby towarzyszyæ przy tylu ¶mierciach i byæ ci±gle i ci±gle wsparciem dla innych. I zap³aci³a za to - osobi¶cie, emocjonalnie i przede wszystkim pogubieniem tego co wa¿ne w relacjach ze swoj± jedyn± córk±.

To powie¶æ napisana dobrym jêzykiem, w wielu momentach poruszaj±ca, ale dla mnie by³a równie¿ niekiedy irytuj±ca. Uwa¿am, ¿e w±tek Nory zosta³ nadmiarowo rozwiniêty. Chcia³abym siê dowiedzieæ wiêcej o Asherze, Julianie, Teddy'm i innych, ni¿ o paryskiej bohemie z pocz±tku XX wieku. Ten w±tek by³ dla mnie po prostu nu¿±cy. Rozumiem zamys³ autorki - to te¿ byli m³odzi ch³opcy, którzy zostali zniszczeni przez wojnê, i te¿ ich ¿ycie lub marzenia zosta³y przerwane. Pewnie to mia³o pokazaæ, ¿e ka¿de pokolenie ma swoj± "epidemiê". Ale z mojego punktu widzenia nie pog³êbia³o to tematu.

Inne ksi±¿ki autora
Mam do pana kilka pytañ
Rebecca Makkai 0
Ok³adka ksi±zki - Mam do pana kilka pytañ

Nowe, zaskakuj±ce oblicze autorki bestsellerowej powie¶ci Wierzyli¶my jak nikt.1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Znajdziesz mnie w¶ród chmur