Więzy krwi

Tom 2 cyklu Mercedes Thompson

Palenie czarownic na stosie, próby wody czy publiczne lincze są obecnie zakazane. Przeciętny obywatel oświeconego świata nie musi się też trapić stworzeniami, które ożywają nocą. Czasami żałuję, że nie jestem przeciętną obywatelką...

Mercedes Thompson, pracująca jako mechanik samochodowy, ma przyjaciół w mętnych kręgach i bardzo mrocznych miejscach. W dodatku nasza droga Mercy winna jest jednemu z nich przysługę. Zdolna do zmiany postaci na zawołanie, zgadza się wesprzeć wampira Stefana, gdy ten wyrusza przekazać wiadomość istocie sobie podobnej. Kłopot w tym, że adresatów jest dwóch - choć ciało dzielą jedno.

Informacje dodatkowe o Więzy krwi:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017-04-12
ISBN: 978-83-7574-259-6
Tytuł oryginału: Blood Bound
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Ilona Romanowska

Kup książkę Więzy krwi

Więzy krwi - opinie o książce

Druga część cyklu opowiadającym o Mercedes Thompson,mechaniku samochodowym i kojotołaczce w jednym.W tej części czytelnik poznaje bliżej hordę wampirów.Tym razem fabuła skupiona jest bardziej na Stefanie i mrocznym wampirze czarnoksiężniku, opętanym przez demona...Kiedy Stefan znika, Pani chmary wampirów prosi o pomoc Mercedes. Ona jako zmiennokształtna i odporna na wiele rodzajów magii jest w stanie pokonać Littletona. Dziewczyna wiedząc, że życie zarówno Stefan jak i Samuela i Adama jest w niebezpieczeństwie, niewiele myśląc rusza w pościg za czarnoksiężnikiem.Bliżej poznajemy także sposób życia i odżywiania wampirów,więzy,jakie tworzą między soba a swoimi żywicielami.Wilkołaki schodza na nieco dalszy plan , ale wciąż były obecne razem ze swoją dominacją, walką o władzę i testosteronem.Mają ustaloną hierarchię i zwyczaje oraz instynkt,każący bronić im swego alfy.U wampirów jest nieco inaczej.Chmara ma swoją Panią,której wampiry powinny byc bezwzględnie posłuszne,ale nie zawsze to działa.Niektóre z podległych wampirów postanawiają stac się silniejsze,imaja sie więc różnych sposobów,by zdobyc znaczenie i władzę.

Więzy krwi  to zdecydowanie mroczniejsza książka niż Zew księżyca.To świat zamieszkiwany nie tylko przez wampiry,ale i przez duhy i demony.Zdecydowanie więcej tu przemocy niż w części pierwszej,chociaż autorka kładzie też lekki nacisk na wątek romantyczny.Nadal nie do końca wiadomo kogo wybierze Mercedes-Adama czy może Samuela.Z jednym łączy ją przeszłość i nie do końca wygasła miłość,z drugim rodzące się uczucie...Barwny intrygujący swiat i płynna,pełna ekspresji narracja to kolejne zalety tej książki.

Ciekawa jestem czym zaskoczy mnie Patricia Briggs w kolejnej części cyklu.Może tym razem skupi się na nieludziach?

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Więzy krwi to druga część cyklu o zmiennokształtnej Mercedes Thompson, popularnej amerykańskiej pisarki, tworzącej powieści urban fantasy. To również moje drugie spotkanie z twórczością Patricii Briggs - dodam, że bardzo udane spotkanie. Mam kilka słabości czytelniczych. Zdecydowanie jedną z nich są książki fantasy, gdzie nie brak wampirów, wilkołaków, innych zmiennokształtnych, elfów, czarodziejów. Seria o Mercedes Thompson świetnie wpisuje się w to, co lubię. Nie mogło być więc inaczej, nasze drogi musiały się po prostu skrzyżować. I powiem wam, że bardzo dobrze się stało. Mercedes jest interesującą osóbką, zmiennokształtną przybierającą postać kojota. Stuprocentowa kobieta, która zamiast zmywać gary woli pobrudzić sobie ręce naprawiając samochody w swoim warsztacie. Mercedes [pozwolicie, że nie będę używała zdrobnień, bo zwyczajnie ich nie lubię] jest postacią, którą albo się darzy sympatią, albo wręcz przeciwnie. Jest niezależna, silna, odważna, ze sporym poczuciem humoru i zawsze mówi to co jej ślina przynosi na język. Ma też wyjątkową zaletę, jest bardzo oddana swoim przyjaciołom. Ja ją polubiłam od pierwszej przeczytanej strony. Więzy krwi to tempo i akcja, krew i pot, niezła kontynuacja pierwszej części. Tym, którzy nie znają tej serii donoszę, że chyba można zacząć czytać niechronologicznie, ponieważ każda z części opowiada inną historię. To, co je łączy to bohaterowie, ale sądzę, że w trakcie czytania można ich poznać wystarczająco dobrze. Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, których nie da się nie lubić. Postaci są kolorowe, mają własne historie i niepowtarzalne charakterki. I choć nie brak tu spraw damsko-męskich, książka w niczym nie przypomina tak często pojawiającego się w literaturze romansu paranormalnego. Ci z was, którzy będą chcieli porównywać tę serię do innych, na przykład do Zmierzchu, niech od razu wezmą duży gumowy młotek i to porównanie wybiją sobie z głowy. Podobieństw nie ma i o ile Zmierzch jest przeznaczony dla niedojrzałych nastolatek, to seria Patricii Briggs jest zdecydowanie dla ludzi dorosłych. Więzy krwi się nie czyta, tę książkę się pożera w całości. Jej lektura więc, jak się słusznie domyślacie, nie zajmuje dużo czasu. Idealna na długi majowy wieczór. Zmierzcie się z kolejną odsłoną cyklu o niezwykłej pani mechanik, niezależnej, pracowitej, a nadto troskliwej. Przyznacie, że musi coś być niesamowitego w tej kobiecie-kojocie skoro właśnie wznowiono wydanie serii, w nowej szacie graficznej, która niestety niezbyt przypadła mi do gustu. Więzy krwi jak z resztą cały cykl o zmiennokształtnej Mercedes Thompson uważam za ultra ciekawy i nie pozostaje mi nic innego jak polecić wielbicielom fantasy, wampirów, wilkołaków i innych łaków... Zdecydowanie polecam.
,,Więzy krwi" to drugi tom kultowej serii Urban Fantasy o zmiennokształtnej Mercedes Thompson. Z radością i czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ta książka całkowicie przewyższa swoją poprzedniczkę, a podobno dalsze części są jeszcze lepsze, aż zacieram rączki na myśl o kontynuacji przygód Mercy. Mercedes jest mechanikiem samochodowym i jedyną w swoim rodzaju zmiennokształtną. Wychowana przez wilkołaki nieodwracalnie jest z nimi związana. Dawna miłość nie pozwala o sobie zapomnieć, a Alfa mieszkający po sąsiedzku, nieustannie zaprząta jej myśli. Jeśli sądzicie, że to ckliwy romansik, to całkowicie się mylicie. Jest to kryminał, przygotówka, w malutkiej tylko części romans, a wszystko okraszone jest sporą dawką magii oraz przemocy. Tym razem Mercedes musi zmierzyć się z siłami ciemności, bo w mieście zaczyna dochodzić do niewyjaśnionych aktów przemocy, a miejscowa chmara wampirów prosi ją o pomoc. Czy niepozorny kojot zdoła pokonać zło i samemu przy tym nie zginąć? Akcja jest zawrotna i zdumiewa złożonością od pierwszej strony! Pierwszy tom mnie oczarował, bo to gatunek, w którym od lat się zaczytuję, lecz znalazłam kilka minusów. Ten akceptuję w pełni takim jakim jest. Jeśli chodzi o kontynuacje serii, to jestem pozytywnie zaskoczona. Autorka ma pociąg do opisów i to mało znaczących. Tutaj również kilka się znalazło i wszystkie zwracają na siebie uwagę, lecz jest ich bardzo mało, co kompletnie mi nie przeszkadzało. Cała reszta jest bardzo dobra. Bohaterka jest w ciągłym ruchu, a ja w wielkim skupieniu śledziłam poczynania Mercy. Fabuła jest gęsta i przyznaję, że początkowo trudno rozwikłać całą zagadkę, oczywiście jest to plusem. Bohaterka nie jest niezwyciężoną wojowniczką, co przyjęłam z ulgą. Autorka w bardzo rozmyślny sposób obdarzyła Mercy magicznymi zdolnościami, bez większej przesady wykreowała silną i sympatyczną bohaterkę, która lubi się buntować. Adam, alfa miejscowej sfory, należy do moich ulubieńców, lecz nadal nie jestem w pełni zadowolona. Chcę więcej tego wilka! Wampiry zaprezentowały się troszkę z innej strony, a mam tu na myśli szczególnie Stefana! Jest mrocznie, niebezpiecznie i bardzo krwawo. Nie bez powodu czytelniczy wracają do tej serii, a ,,Więzy krwi" to tylko potwierdzenie wyjątkowości tego cyklu i co z przyjemnością stwierdzam, książka jest lepsza od pierwszego tomu. Tendencja zwyżkowa rzadko jest spotykana, więc ty bardziej polecam. Nieprzewidywalne zwroty akcji, krwawe sceny, a ostatnia to już przyprawiała mnie o gęsią skórę, oraz Mercy, która bezproblemowo zjednuję sobie sympatię czytelników, czyni z tej serii kawała dobrej literatury fantasy. Może nie krzykniecie WOW! To objawianie roku! Ale westchniecie usatysfakcjonowani z przyjemniej i wartej powtórki lektury! 5/6

Patrzysz w ich krwiste, pełne mrocznego pożądania oczy. Czujesz mrowienie na całej skórze. Wiesz, że za chwilę wydarzy się coś złego. Próbujesz uciec, ale nie możesz ruszyć się z miejsca. Coś z tobą zrobili. Masz wrażenie, że straciłaś kontrolę nad swoim ciałem. Możesz tylko stać i czekać. W myślach odliczasz sekundy. Pragniesz, by już nadszedł koniec. Wiesz, że nikt cię nie uratuje. Czujesz na plecach powiew śmierci. To zaraz się stanie. Twoje życie na tym świecie dobiegnie końca. Patrzysz w ślipia bestii. Człowieka, który już nim nie jest. Te odrażające potwory upajają się twoim strachem. Oblizują sine usta, z których wychodzą ostre kły. Znasz te stworzenia tylko z legend. dawnych opowieści, filmów, książek. Wiesz, że nie dasz rady ich powstrzymać. Otaczają cię. Zbliżają się nieuchronnie. Obejmują twoją szyję, odchylają kark do tyłu i... Jak to dziwnie zginąć z ręki wampirów, o których słyszało się tylko opowieści - myślisz. Kochani, zapraszam was dziś na recenzję książki, która mnie zauroczyła, wciągnęła do swego niebezpiecznego świata i sprawiła, że w żadnym wypadku nie chciałam go opuszczać. Niesamowicie wciągająca, świetnie skonstruowana oraz dająca niezłego kopa - ,,Więzy krwi" to książka, o której nie można zapomnieć. Twórczość Patricii Briggs znów pojawiła się na moim blogu i jak zawsze zgarnia najwyższe noty. Drugi tom o przygodach Mercedes Thompson wymiata. Ta seria to istna petarda, której nie sposób zatrzymać. Zapraszam do zapoznania się z całą recenzją powieści, która skradła niczym nieuchwytny złodziej moje serce!
,,Nigdy nie ufaj mechanikowi, który jeździ nowymi samochodami. Albo jest zdziercą, albo nie potrafi utrzymać starego pojazdu na chodzie- a niewykluczone, że obie te rzeczy naraz."
Po rozwiązaniu problemów stada wilkołaków Mercedes Thompson ma nadzieję na chwilę spokoju. Chciałaby tylko skończyć renowację samochodu, który stoi w jej warsztacie, zarobić na tym trochę gotówki i chociaż przez chwilę pożyć jak człowiek. Na swoje nieszczęście Mercedes po pierwsze nie jest człowiekiem, po drugie nie lubi mieć niespłaconych długów, a po trzecie bardzo dba o swoich przyjaciół. Zatem gdy towarzysz, któremu jest winna przysługę, prosi w środku nocy o pomoc, dziewczyna bez wahania staje przy jego boku. Być może przemyślałaby to dwa razy, gdyby miała pojęcie, z czym przyjdzie jej się zmierzyć. Ale ostatecznie jej przeciwnik też jeszcze nie wie, jak zawziętej, twardej i zdeterminowanej zmiennokształtnej nadepnął na kojocią łapę."

,,- Ty za to nie masz serca - parsknęłam. - W jego miejscu zieje ogromna dziura.- Tym większy powód, abyś oddała mi swoje!"  Jeśli o 3 nad ranem dzwoni do ciebie wampir, to możesz zrobić dwie rzeczy:   1. przebić go kołkiem wolą umysłu i znów odpłynąć w objęcia Morfeusza 2. wysłuchać go, a potem wymyślić najgorszą zemstę, jaką może wymyślić tylko bezlitośnie obudzona kobieta.
Mercy Thompson odbiera w nocy tajemniczy telefon od swojego wampirzego przyjaciela Stefana- zmarli nie potrafią pojąć, że niektórzy (czytaj: zmęczone kojotołaki) mogą spać o tej szatańskiej porze. Mercedes powinna odłączyć się i znów położyć się do łóżka, ale kiedy dzwoni do ciebie stworzenia nocy, to informacja, którą pragnie ci przekazać, musi być poważna. Do miasta przybył szalony wampir, którego trzeba powstrzymać, a zmiennokształtna musi być jego przykrywką. Jak to w życiu Mercy bywa - nic nie kończy się zgodnie z planem, a Stefan ładuje ich w poważne kłopoty. Czarnoksiężnik opętany przez demona w dodatku przemieniony w wampira to gwarancja bezsennych nocy. Ktoś musi go powstrzymać. Wampiry i wilkołaki łączą siły, by zabić tego szalonego mordercę, ale jak na złość nie mogą wpaść na żaden trop. Czas goni, a ofiar jest coraz więcej. Mężczyźni pragną chronić Mercy, ale tylko ona może powstrzymać czarnoksiężnika. Z pradawnym sztyletem, świętym wisiorkiem baranka oraz narzędziami, jak na wzorowego mechanika przystało, Mercedes staje do walki z najpotężniejszym wampirem ostatnich tysiącleci... "Całkiem niedawno przekonałam się na własnej skórze, że jestem odporna na wampirzą magię. Nie żeby to miało jakoś pomóc. Wampir posiada wystarczającą siłę, by skręcić mi kark z takim samym wysiłkiem, z jakim ja przełamuję selera. Wśród ludzi odstępstwa od powszechnie przyjętych norm bywają kłopotliwe. Wśród wilkołaków są śmiertelnie niebezpieczne. O wiele łatwiej wpuścić zło, niż je później wyprosić. " ,,Więzy krwi" to niesamowicie zabawna, świetnie zaplanowana oraz intrygująco seksowna powieść, od której nie można się oderwać. Sarkastyczni bohaterowie, akcja gnająca do przodu na złamanie karku, fabuła pełna niespodzianek to gwarancja cudownie spędzonego czasu. Drugi tom przygód o Mercedes Thompson trzyma w napięciu do ostatniej strony. Ta seria uzależnia i nie ma na to lekarstwa - odwyk w tym przypadku jest niemożliwy! ,,Więzy krwi" to historia, w której lojalność stawiana jest na pierwszym miejscu. Nadprzyrodzone stworzenia muszą nauczyć się polegać na sobie nawzajem. Współpraca między wilkołakami a wampirami (odwiecznymi wrogami) jest jedyną szansą na zwycięstwo. Opowieść opowiada o budowaniu wzajemnych relacji między tak bardzo różnymi od siebie istotami, tolerancji, powstrzymywaniu własnych, niebezpiecznych zapędów, sile, która tkwi we wierze oraz miłości (nie tylko do ukochanego/ukochanej) stanowiącej fundament relacji i prawdziwą potęgę. Uwielbiam dialogi między bohaterami. Wiele razy śmiałam się w duchu nad ich sarkastycznymi uwagami, przyjacielskimi przycinkami. Pamiętacie, jak w recenzji pierwszego tomu pisałam, że kibicuję Adamowi? Teraz nie mam pojęcia, za kim stoję murem. Stefan, Samuel, Adam - nie sposób wybrać. Nie mam pojęcia, jak zakończy się ta seria, ale wiem, że Mercy będzie miała nie lada duży orzech do zgryzienia!

,,Sięgnął pod płaszcz i wyciągnął nabijaną srebrnymi ćwiekami uprząż ze skóry.Wpatrywałam się w nią przez chwilę.-Wybierasz się do klubu sado-maso ze striptizem? Nie zdawałam sobie sprawy, że mamy coś takiego w pobliżu. -O ile wiedziałam, nie mieliśmy. Wschód stanu Waszyngton jest bardziej pruderyjny niż Seattle czy Portland.Roześmiał się.-Nie dzisiaj, kochani. Zabrałem to dla twojego drugiego ja. - Potrząsnął paskami, bym mogła zobaczyć, że uprząż została wykonana dla psa."  Mercedes Thompson to moja ulubiona kobieca postać książkowa. Niezwykle silna, pewna siebie, seksowna, sprawiająca, że sarkazm w jej ustach staje się prawdziwą sztuką, a przede wszystkim niezwykle prawdziwa w swej fantastyczności. Ma gdzieś zasady. Wie, czego może od siebie wymagać i wciąż stawia przed sobą nowe wyzwania. Bezgranicznie lojalna i opiekuńcza walczy o swoich bliskich ze wszystkich sił. Zmiennokształtna, która uwielbia dobrą zabawę i nie wie, co to oznacza słowo ,,nie". Wie, kiedy przestać, ale jeśli coś zagraża komuś z jej pokręconej, nadprzyrodzonej rodziny walczy ze wszystkich sił, by to zniszczyć. Zakochałam się w serii o jej przygodach. Stefan to najbardziej dziwaczny wampir na świecie. Jeden z najsilniejszych umarłych, który uwielbia śmieszne koszulki oraz jeździ wehikułem pomalowanym na wóz Scooby'ego Doo. Lojalny, sprawiedliwy, opiekuńczy, seksowny wampir bardzo dobrze skrywa swoje emocje, ale przed Mercedes nic się nie ukryje. Samuel - dominujący wilk, który pragnie naprawić swoje relacje z Mercy nadal mieszka w jej przyczepie. Uspokajając swoje krwiożerce instynkty, pracuje jako lekarz i walczy niczym prawdziwy wojownik o ludzkie życie. Adam to... Adam - cholernie gorący, niezwykle temperamentny oraz niesamowicie silny alfa, który walczy o sprawiedliwość i ze wszystkich sił chroni swoich bliskich. Pokochałam te postacie całym sercem i nie mogę się doczekać, kiedy w moje ręce trafi trzeci tom, bo nazwisko Briggs to gwarancja dobrej zabawy.

,,-Chcesz powiedzieć, że czarnoksiężnicy przyciągają przemoc? - Powinnam była wcześniej zadzwonić do Brana, by go wypytać na temat demonów. -A czy woda z cukrem przyciąga szerszenie? Przemoc, krew i zło wszelkiego rodzaju. Myślisz, że kazałem Adamowi przydzielić wampirom wilki do pomocy, ponieważ lubię wampiry? - Właściwie sądziłam, że Warren i Ben zgłosili się na ochotników. - Kiedy czarnoksiężnik jest w pobliżu, wilki muszą uważać na samokontrolę. Więc nie przeciągaj struny, skarbie. Szczególnie w przypadku młodszych wilków. Spotka cię krzywda albo śmierć." ,,Więzy krwi" to historia, której się nie czyta - ją się przeżywa. Niesamowita, wciągająca, elektryzująca powieść, która przyciąga niczym najlepszy narkotyk, a jeśli już się go spróbuje, nie będzie można o nim zapomnieć. Będziecie pragnęli więcej i więcej, i więcej. Nic nie zaspokoi waszego czytelniczego głodu, chyba, że kolejna część przygód Mercedes Thompson! Patricia Briggs swoją twórczością oderwała mnie od rzeczywistości, uniosła na wyżyny wyobraźni i zachwyciła niesamowitym światem nadnaturalnych istot. Strzeżcie się, bo najlepsza seria urban fantasy powróciła na rynek wydawniczy, a wy możecie być jej kolejnymi ofiarami. Nie bójcie się - Mercy was obroni przed każdym niebezpieczeństwem. Polecam!

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Mercedes w odsłonie nr 2 :) Wraz z drugim tomem stopień skomplikowania historii z Mercedes w roli głównej w sposób nieunikniony wzrasta. Tym razem prosi ją o pomoc znajomy wampir, któremu jest winna przysługę. W czym rzecz? W problemach, które sprawia inny wampir... będący jednocześnie czarnoksiężnikiem, którego na dokładkę opętał demon :) ... Rzeczony wampir-czarnoksiężnik świetnie przy tym manipuluje pamięcią, zwłaszcza cudzą, problemy więc murowane. Dla całej społeczności wampirów. A nie zapominajmy o klanie wilkołaków w tej samej okolicy ;) Akcja jest na przyzwoitym poziomie. Bardzo przyzwoitym. Być może poziom abstrakcji treści fabularnej jest dla niektórych nie do uniesienia, ale, na Boga, to fantastyka! :) Tak to ma wyglądać :) A seria z Mercedes ma odprężać i dawać na dokładkę sporo rozrywki. I z tego zadania zarówno Patricia Briggs, jak i jej dzieło wywiązują się bez dwóch zdań. Rozrywka gwarantowana :) Z perturbacjami natury uczuciowej również, wszak Mercedes do mimoz nie wzbudzających uwagi nie należy... Szalenie lubię takie książki :) Tak jak pisałem przy recenzji pierwszego tomu, można na takich lekturach wieszać psy, twierdzić, że autora bądź autorkę ponosi fantazja, i to do tego stopnia, że jest on / ona urwana wręcz z choinki, ale to prawo krytyków. Ja takie klimaty uwielbiam. zatem polecam :) Odpręża mnie coś takiego - pod warunkiem, że jest o czymś, co lubię. A historie o wampirach, wilkołakach i temu podobnych UWIELBIAM. Jeśli Wy też - śmiało sięgnijcie po drugi tom z Mercedes w roli głównej! Dziękuję pięknie Fabryce Słów za egzemplarz recenzencki! Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://cosnapolce.blogspot.com/2017/05/wiezy-krwi-patricia-briggs.html Zapraszam!
Niestety, za drugim razem "Więzy krwi" wypadły nieco słabiej. Mercy w dalszym ciągu jest świetną bohaterką, ale historia tocząca się wokół demona nie przypadła mi do gustu. Jednak wiadomo, że w każdej serii zdarzają się słabsze tomy, a ja z pewnością będę kontynuowała swój maraton.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, fantastyka, SF,
Tym razem Mercedes Thompson zmierzy się kolejnym złem, które przybyło do miasteczka. Jak się okazuje bardzo szybko jest to wampir czarnoksiężnik, który zaprosił do siebie demona. Po zaginięciu Stefana i kilku wilkołaków nasza bohaterka wkracza na scenę jako detektyw, by znaleźć go i unieszkodliwić. Z pomocą rusza jej Zee oraz jeden z wampirów. ie spodziewa się jednak jak to może się skończyć.
Avatar użytkownika - Slavek
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
The Hob's Bargain
Patricia Briggs0
Okładka ksiązki - The Hob

Her gift of sight has shown her visions of mayhem and murder. So, to save her village from ruthless raiders, Aren of Fallbrook strikes a bargain with the...

Znak kości
Patricia Briggs0
Okładka ksiązki - Znak kości

Bezczelna. Lojalna. I jak zawsze nieobliczalna. Znacie to powiedzenie: jeśli gdzieś są jakieś kłopoty, to Mercy wpadnie w nie na pewno. Zmiennokształtna...