Woda

"Woda" była debiutem powieściowym cenionego poety i prozaika macedońskiego Jovana Strezovskiego, za którą otrzymał w 1972 roku jedną z najwyższych nagród państwowych (tzw. Nagrodę Października).

Informacje dodatkowe o Woda:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1983 (data przybliżona)
ISBN: 83-218-0216-8

Kup książkę Woda

Woda - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faraons
Faraons
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 3, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Powieść - debiut prozatorski Strezovskiego dotyczy czasów przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Motywem przewodnim jest woda, a właściwie jej niedostatek w położonych gdzieś w górzystej Macedonii wioskach Kamenowo i Suszewo. Mieszkańcy nieustannie spierają się i walczą o doprowadzenie do swojej wioski niewielkiej rzeczki - ze zmiennym skutkiem. Imają się różnych sposobów - zwracają się do kolejnych władz z prośbą o rozstrzygnięcie sprawy a jeden z mieszkańców poświęca niemal całe swoje życie na przekopywanie okolicy, opętany całkowicie obsesją odnalezienia źródła, które mógłby doprowadzić do Suszewa. Ostatecznie władze komunistyczne decydują się na zatopienie obu wiosek na rzecz budowy zapory i elektrowni wodnej. Jedynym mieszkańcem, który nie może pogodzić się z zaistniałą sytuacją jest Petre Ciuszko - pozostaje on nad nowo powstałym jeziorem, choć nie ma tam już nikogo poza nim. Przywiązanie do tej ziemi, do walki o wodę z drugą wsią, nie pozwala mu trzeźwo ocenić faktów. Do syna, który przyjeżdża go odwiedzić, mówi na temat Kamenowian: "To nic. Nawet po mojej śmierci nie dobiorą się do wody, ani do źródła niesprawiedliwie im przydzielonego!...". Poza głównym wątkiem z wodą pojawiają się również historie z czasów wojennych - kolaboracja z Włochami, działalność partyzantki. Przemieszanie wątków oraz brak spójności i miejscami chaotyczność narracji sprawiają, że momentami czytelnik gubi się, próbując odszyfrować utwór i znaleźć jego główne przesłanie.