Wrota obelisków

Tom 2 cyklu Pêkniêta Ziemia
Ocena: 4.43 (7 g³osów)

Tak w³a¶nie koñczy siê ¶wiat - po raz ostatni

Nastaje Sezon, a ludzko¶æ pogr±¿a siê w d³ugiej, zimnej nocy.

Essun - kiedy¶ opiekuñcza matka, obecnie m¶cicielka - znalaz³a schronienie, nie zdo³a³a jednak odszukaæ córki. Spotyka dziesiêciopier¶ciennika Alabastra, który ma do niej pro¶bê. Je¶li Essun j± spe³ni, los Bezruchu zostanie przypieczêtowany na zawsze.

Daleko stamt±d jej córka, Nassun, ro¶nie w si³ê, a jej wybory mog± doprowadziæ do rozerwania ¶wiata.

---

Kontynuacja trylogii rozpoczêtej Pi±t± Por± Roku:

- uhonorowan± nagrod± Hugo,

- nominowan± do nagród Nebula, Audie i Locus,

- bêd±c± pierwsz± ksi±¿k± wyró¿nion± przez Wired.com,

- nagrodzon± tytu³em Notable Book of 2015 magazynu ,,New York Times".

Wielow±tkowa i nadzwyczajna.

"New York Times" o Pi±tej Porze Roku

***

Proza N.K. Jemisin stawia czytelnikowi du¿e wymagania, dostarczaj±c w zamian nieporównywalnie wiêkszych emocji. Autorka nie tylko stosuje unikalny sposób opowiadania historii - tworzy zupe³nie nowy podgatunek fantastyki.

- Pawe³ Dêbowski, P42

Umberto Eco mawia³, ¿e ,,warto¶æ estetyczna dzie³a jest tym wiêksza, im bogatsze s± mo¿liwo¶ci jego interpretacji", a trzeba byæ naprawdê skrajnym ignorantem, aby przy ka¿dym ponownym odczytaniu Wrót Obelisków nie dostrzec czego¶ nowego. Jemisin w Pi±tej Porze Roku podjê³a niezwykle wa¿kie wspó³cze¶nie tematy - kryzys to¿samo¶ci, alienacja czy wyobcowanie - w drugim tomie za¶ poszerzy³a horyzont problematyki i konsekwentnie rozbudowa³a ¶wiat.

- Adrian Turzañski, Kawerna

Kocham ksi±¿ki, które s± zdolne mnie poharataæ. Ta zostawi³a mnie poturbowanego, pozbawionego oddechu, desperacko ³akn±cego ostatniego tomu.

- Publishers Weekly

Interesuj±ca nowa seria.

- Booklist

Fragment ksi±¿ki - Wrota obelisków

issuu.com/wydawnictwosqn/docs/wrota_obeliskow_issuu

Informacje dodatkowe o Wrota obelisków:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2017-06-14
Tytu³ orygina³u: The Obelisk Gate
Jêzyk orygina³u: angielski
T³umaczenie: Jakub Ma³ecki

wiêcej

Kup ksi±¿kê Wrota obelisków

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Wrota obelisków - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Everyfree00
Everyfree00
Przeczytane:2019-03-11,

"Wrota Obelisków" N. K. Jemisin druga czê¶æ Trylogii Pêkniêtej Ziemi jest chyba jeszcze trudniejsza do przeczytania ni¿ czê¶æ pierwsza "Pi±ta pora roku"
Essun niestrudzenie szuka swojej córki uprowadzonej przez ojca, przeby³a ju¿ bardzo d³ug± drogê i wiele prze¿y³a niestety nie natrafi³a na ¶lad córki. Schronienie znalaz³a w pewnej spo³eczno¶ci, spotka³a tam dziesiêciopier¶ciennika Alabastra z którym zawar³a uk³ad oraz Hoa z którym po³±czy³a j± niezwyk³a wiê¼. Nassun stara siê odsun±æ od ojca który j± nienawidzi za jej umiejêtno¶ci, chce ¿eby pewni ludzie uleczyli j± z górotwórstwa ale ona nie chce z tego zrezygnowaæ bo wie ¿e dziêki tej mocy jest bardzo silna i nie jedna osoba siê jej boi. Jak potocz± siê losy Nassun i czy Essun odnajdzie córkê? To wszystko w ksi±¿ce.
Kontynuacja trylogii jest bardzo trudna, chocia¿ zna³am ju¿ czê¶æ pierwsz± to do akcji musia³am wdr±¿aæ na nowo, bardzo z³o¿one opisy mi tego nie u³atwia³y, na prawdê ta lektura wymaga skupienia.
Temat ksi±¿ki jest bardzo piêkny i czasowy, odmienno¶æ, niestety nie akceptujemy inno¶ci i próbujemy na si³ê wciskaæ kogo¶ w przyjête schematy, zmieniamy go, a je¶li nie da siê go zmieniæ odsuwamy siê od niego, spychamy go na margines.
Zauroczy³ mnie ¶wiat przedstawiony w tej powie¶ci g³azy i górotwórcy, inny ¶wiat na prawdê bardzo ciekawy tak jakby prawdziwa historia przytrafi³ siê w wykreowanym, fantastycznym ¶wiecie.
¦wietne przej¶cie z pierwszej czê¶ci do drugiej, nowe informacje a nie powielone z pierwszej czê¶ci oraz posuniêcie siê akcji ale nie zdradzenie wszystkiego od razu. Zachêcam do przeczytania. Na prawdê warto.

Avatar u¿ytkownika - mariaderejczyk
mariaderejczyk
Przeczytane:2019-03-10,

Essun wci±¿ nie uda³o siê odnale¼æ swojej córki. Do³±cza wiêc do pewnej wspólnoty. Tam poznaje Alabastra, który ma do niej pewn± pro¶bê. Co w tym czasie dzieje siê z Nassun? Ojciec wywozi j± na po³udnie. Liczy na to, ¿e tam uda mu siê odzyskaæ swoj± ukochan± córeczkê. Czy faktycznie czeka tam na nich wybawienie? Czy Nassun zostanie wyleczona? Czy Essun spe³ni pro¶bê Alabastra?

Ta powie¶æ jest kontynuacj± Pi±tej pory roku, tak¿e je¶li nie czytali¶cie tej powie¶ci, lepiej nie zabierajcie siê za ksi±¿kê, o której w³a¶nie piszê. Nie odnajdziecie siê w fabule i po parunastu stronach rzucicie j± w k±t.

Kiedy zabra³am siê za Wrota obelisków, na pocz±tku lektura sz³a mi do¶æ opornie. Dzia³o siê stosunkowo niewiele i nie umia³am wkrêciæ siê w fabu³ê. Nie spodziewa³am siê tego, ¿e autorka zaserwuje mi tyle opisów wewnêtrznych uczuæ bohaterów. Nie powiem, ¿e to by³o nudne, ale liczy³am na to, ¿e od pocz±tku bêdzie siê sporo dzia³o. Dopiero druga czê¶æ powie¶ci mnie wci±gnê³a.

Zarówno Nassun, jak i Essun rozwijaj± swoje umiejêtno¶ci. Te dwie bohaterki s± najmocniejszymi punktami tej ksi±¿ki. Z przyjemno¶ci± czyta³am zw³aszcza o m³odszej z nich. By³a moim zdaniem trochê lepiej zarysowana. Jej tragedia bardzo dobrze tutaj wybrzmia³a. Dziewczyna widzia³a jak ojciec zabija jej brata, który tak jak ona, by³ górotworem. J± oszczêdzi³. By³am ciekawa tego, która strona natury we¼mie nad Nassun górê. Kilka razy na chwilê zamiera³am, gdy o tym, co siê z ni± dzia³o. Podobnie zreszt± by³o w przypadku Essun. Z jednej strony by³o mi jej ¿al, ale z drugiej strony wzbudza³a mój strach. Raczej nie chcia³abym jej spotkaæ w stanie, w jakim aktualnie by³a.

Podobnie jak Pi±ta Pora Roku, Wrota obelisk nie nale¿± do prostych w odbiorze powie¶ci. Przedstawiony w nich ¶wiat jest z³o¿ony, ale to w ¿adnym wypadku nie jest zarzut z mojej strony. To sprawia, ¿e historia jest oryginalna i nie sposób porównaæ jej z ¿adn± inn±. Autorka urzek³a mnie tak¿e kreacj± bohaterów. Chocia¿ wielu bierze ich za monstra, oni s± bardzo ludzcy.

Pomimo pocz±tkowych problemów z lektur±, dobrze oceniam tê ksi±¿kê, choæ jest moim zdaniem trochê s³absza od poprzedniej czê¶ci cyklu. Uzupe³ni³a jednak pewne braki z poprzedniego tomu, pozwala lepiej poznaæ bohaterów. Jestem ciekawa, co autorka zaserwuje mi w zakoñczeniu trylogii.

Avatar u¿ytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-06-28, Ocena: 4, Przeczyta³am,
"Wbija w ziemiê niewidzialne s³upy mocy, tak g³êboko, jak tylko mo¿e, i chwyta za litosferê. Kiedy kinetyczna si³a fali uderza, a planetarny pancerz powy¿ej naprê¿a siê w odpowiedzi, wyrywa z ziemi jej ciep³o, ci¶nienie i tarcie, a potem u¿ywa ich, a by nape³niæ swoje s³upy mocy i utrzymaæ ziemiê nieruchomo." Po zapoznaniu siê z pierwszym tomem, "Pi±ta Pora Roku", mocno wyczekiwa³am drugiej ods³ony tej wy¶mienitej i fascynuj±cej serii. Wci±¿ pozostajê pod ogromnym wp³ywem wytwarzanego przez autorkê rewelacyjnego klimatu powie¶ci, daj±cego wra¿enie bezpo¶redniego zespolenia z ziemsk± planet±, zrozumienia zasad jej wewnêtrznego ¿ycia i ¿ywio³owych dowodów istnienia. Zmys³owo zanurzamy siê w powie¶æ, czujemy opisywane drgania i dr¿enia ogromnych mas materii, ruchy i przemieszczenia p³yt tektonicznych, aktywno¶æ sejsmiczn± i wulkaniczn±, potêgê si³ ukrytych pod ziemsk± skorup±, cich± i g³o¶n± muzykê ponad czteromiliardowego bytu Ziemi. To w³a¶nie wyj±tkowo plastycznie odmalowane obrazy t³a, piêknie oddane szczegó³y motywów b³êkitnej planety, pradawnej mocy si³ przyrody, tak bardzo urzekaj± w ksi±¿ce. Aspekt przemijania widziany z dwóch diametralnie ró¿nych perspektyw, niewspó³miernie ma³ej d³ugo¶ci ludzkiego ¿ycia i zaledwie chwil istnienia poszczególnych cywilizacji, oraz sta³ych cyklów powracaj±cych kataklizmów i zag³ady. W jakiejkolwiek by¶my nie znale¼li siê jednostce czasowej, ¿ycie na Ziemi zawsze naznaczone zostaje barwami wojny i echami ich konsekwencji. Czerpi±c potê¿ne moce i si³y z zasobów planety, tylko na krótk± chwilê jeste¶my w stanie nad nimi zapanowaæ, poniewa¿ Ziemia zawsze upomni siê o w³asno¶æ, któr± cz³owiek próbowa³ jej odebraæ. Na wiele sposobów mo¿na interpretowaæ przes³ania ksi±¿ki, staraæ siê wynie¶æ z niej nie tylko intryguj±ce i emocjonuj±ce przygody g³ównych bohaterów, zachwycaæ siê przekonuj±cym sposobem ich przedstawienia i atrakcyjnym anga¿owaniem uwagi czytelnika, ale tak¿e spojrzeæ na fabu³ê jakby z lotu ptaka, poprzez ciche otwieranie bram kosmosu. Historia zapisana w skalnych obeliskach, ¶wiadectwa narodzin i zniszczenia, trwa³e materialne dowody istnienia cywilizacji, prawdziwe korzenie przesz³o¶ci. Nie zdradzê nic z intrygi powie¶ci, trzeba j± samemu prze¿yæ, aby zrozumieæ nieszablonowy pomys³, podziwiaæ nietuzinkowe postaci, uchwyciæ ciekawe nuty refleksyjne i us³yszeæ stanowczy g³os Ziemi. Ksi±¿ka dostarcza sporej satysfakcji czytelniczej, pobudza wyobra¼niê, zabiera do innego ¶wiata, ambitnego i dojrza³ego, magicznego i wci±gaj±cego, ale równocze¶nie bliskiego i intuicyjnie odbieranego. Nie zaczynajcie drugiego tomu bez znajomo¶ci pierwszego, to ¶cis³a kontynuacja podró¿y czytelniczej. bookendorfina.pl
Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 4, Przeczyta³em,
WROTA DO DOBREJ FANTASTYKI Kiedy omawia siê seriê tworz±c± jedn±, zamkniêt± ca³o¶æ, prêdzej czy pó¼niej dociera siê do momentu, kiedy trudno jest powiedzieæ cokolwiek o akcji utworu bez zdradzania elementów istotnych dla historii. W szczególno¶ci dla zakoñczenia czê¶ci poprzedniej. Tak jest te¿ w tym w³a¶nie przypadku, wiêc - choæ bêdê stara³ siê trzymaæ granic, jakie wyznaczy³ blurb z ty³u ok³adki - wybaczcie, je¶li dowiecie siê czego¶ wiêcej, ni¿ by¶cie chcieli. Albo po prostu darujcie sobie czytanie opinii i siêgnijcie po oba tomy tej opowie¶ci; je¶li lubicie dobr± fantastykê, bêdziecie zachwyceni. Koniec ¶wiata sta³ siê faktem. Ludzko¶æ czeka³a zag³ada. Ale w tych dniach byli ludzi, którzy mieli swoje zmartwienia, przejmuj±ce ich dalece bardziej, ni¿ ogólno¶wiatowy kataklizm. Essun straci³a dwoje dzieci - synka zabi³ m±¿, córka zniknê³a. Z matki Essun sta³a siê m¶cicielk±, która wyruszy³a na poszukiwania dziecka. Bezskutecznie. Spotkanie z dziesiêæiopier¶ciennikiem Alabastrem mo¿e odmieniæ losy ¶wiata, ale czy odmieni tak¿e jej sytuacjê? Tymczasem Nassun, jej córka, znajduje siê bardzo daleko od matki. Szkoli siê na mêdrczyniê, ro¶nie w si³ê, ale do czego to wszystko mo¿e doprowadziæ? I co mo¿e zmieniæ? Trylogia ,,Pêkniêtej ziemi" to jedno z tych dzie³, które potrafi± zachwyciæ ju¿ samym stylem. Mo¿e i N.K. Jemisin nie pisze w sposób szczególnie odkrywczy, ale jest w jej twórczo¶ci co¶, co wyró¿nia j± na tle wiêkszo¶ci wspó³czesnych autorów Science Fiction, bo nie do¶æ, ¿e tworzy dzie³o przyjemne w odbiorze, to jeszcze z ambicj± i ¶wie¿o¶ci±. Przyjemne, nie oznacza jednak lekkie, bo autorka wymaga od nas wiêcej, ni¿ tylko zaanga¿owania w dobr± zabawê. Wymaga my¶lenia i w³±czenia w³asnych emocji, ale odp³aca siê nam z nawi±zk±. Przygl±daj±c siê bli¿ej jej powie¶ci, zdecydowanie trzeba doceniæ tak¿e z³o¿ony, przemy¶lnie skonstruowany ¶wiat epoki jak¿e od nas odleg³ej i bliskiej zarazem. Przepe³nienie go osobliwo¶ciami doprowadza do sytuacji, w której nabiera w³asnego, niepowtarzalnego charakteru - tym zreszt± cechuj± siê tak¿e wykreowane przez Jemisin postacie, które s± jak¿e ludzkie w swoich b³êdach, niedoskona³o¶ciach i sprzeczno¶ciach. To wszystko, do spó³ki z inteligentn±, nios±c± przes³anie fabu³±, sk³ada siê na wspania³± i wart± polecenia ka¿demu mi³o¶nikowi fantastyki opowie¶æ z wy¿szej, literackiej pó³ki. Ale uwaga, zaczynanie swojej przygody ze ¶wiatem ,,Pêkniêtej Ziemi" od ,,Wrót obelisków" nie jest zbyt dobrym pomys³em. Trylogia ta od pocz±tku do koñca skupia siê na opowiedzeniu jednej, zamkniêtej historii, wiêc jej poszczególne tomy nie s± tworami autonomicznymi, które da³oby siê czytaæ bez znajomo¶ci poprzednich czê¶ci. Wszystko ma tu swoje miejsce i cel, i je¶li chce siê poznaæ losy Essun i Nassun, trzeba zacz±æ od ,,Pi±tej pory roku". Warto jednak to zrobiæ i warto jest tak¿e czekaæ na fina³owy tom. Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/17/wrota-obeliskow-n-k-jemisin/

Przedzieraj±c siê z trudem przez pocz±tek ksi±¿ki mia³em wra¿enie ¿e uk³adam olbrzymie puzzle nie maj±c ca³ego obrazka. Czasem uda siê z³o¿yæ jaki¶ jeden motyw, potem drugi i trzeci ale one jeszcze do siebie nie pasuj±. W pewnym momencie z³apa³em brzegi obrazu i zacz±³em mieæ przyjemno¶æ z czytania - z ka¿dym rozdzia³em coraz wiêksz±. Gdy dotar³em do koñca to znowu nie zorientowa³em siê ¿e powie¶æ siê skoñczy³a a ja ju¿ czytam dodatek. Próbuj±c siê w tym wszystkim po³apaæ dotar³em wreszcie do bardzo wa¿nej informacji: Otó¿ zacz±³em czytaæ trylogiê od drugiego tomu - moje skojarzenie z puzzlami bez obrazka by³o wiêc jak najbardziej na miejscu.

Je¶li chodzi o sam± ksi±¿kê to naprawdê kawa³ dobrej literatury napisanej z epickim rozmachem i zachwycaj±cy wyobra¼ni± autorki. Nie mogê wprost od¿a³owaæ ¿e w ¶wiat, w którym pojawiaj± siê pi±te pory roku, w którym ludzie w³adaj± niezwyk³ymi zdolno¶ciami, ¶wiat górotworów, zjadaczy kamieni i stró¿ów nie zosta³em wprowadzony jak nale¿y to znaczy od pierwszego tomu.

Avatar u¿ytkownika - anika
anika
Przeczytane:2018-06-30, Ocena: 4, Przeczyta³am, Przeczytane 2018,

"Wrota obelisków" to powie¶æ z gatunku fantasy, w której g³ówna bohaterka, Essun, pragnie odnale¼æ córkê Nassun. Jest to kontynuacja tak wiêc trudno siê odnale¼æ kiedy nie czyta³o siê pierwszej czê¶ci. Nie uda³o mi siê jej skoñczyæ wrócê je¶li uda mi siê przeczytaæ tom pierwszy dlatego ze ksi±¿ka zabiera do innego fascynuj±cego ¶wiata.

Avatar u¿ytkownika - olywka
olywka
Przeczytane:2018-02-08, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 26 ksi±¿ek 2018, 52 ksi±¿ki 2018,
Essun nadal nie odnalaz³a swojej córki. Zmuszona jest ona schroniæ siê w pewnej wspólnocie. Ku zdziwieniu spotyka tam swojego dawnego przyjaciela Alabastra, który ma dla niej pewnego rodzaju pro¶bê. Pytanie, czy nie oka¿e siê ona dla Essun zbyt wymagaj±ca? Czy zdo³a jej ona podo³aæ? Czy ta pro¶ba nie wykroczy poza jej si³y? W ksi±¿ce równocze¶nie mamy okazjê zobaczyæ jak tocz± siê losy Nassun, czyli córki Essun, która rzekomo trafi³a w bezpieczne miejsce, gdzie ma okazje szkoliæ swoje umiejêtno¶ci. Lecz czy aby na pewno jest ona tam bezpieczna? Odpowiedzi na te nurtuj±ce pytania znajdziecie w ksi±¿ce. Sama akcja powie¶ci nie nale¿y do dynamicznych. Czytaj±c j± mamy okazjê poj±æ co siê dzieje. Zaczynamy wi±zaæ ze sob± fakty. Mamy okazjê spojrzeæ na wszystko z boku i to dok³adnie przeanalizowaæ. My¶lê, ¿e w³a¶nie o to chodzi w tej ksi±¿ce, aby¶my zaczêli znacznie wiêcej rozumieæ, ¿eby ten ¶wiat, w którym "aktualnie przebywamy" stawa³ siê nam nieco bli¿szy. Mimo tego, ¿e chwilami zabrak³o mi tej dynamiki, to uwa¿am, ¿e warto siêgn±æ po tê ksi±¿kê, poniewa¿ panuj±cy tam kataklizm i sytuacja bohaterów, potrafi na czytelniku wywrzeæ ogromne wra¿enie.
Avatar u¿ytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2022-12-06, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Inne ksi±¿ki autora
Pi±ta pora roku
N.K. Jemisin0
Ok³adka ksi±zki - Pi±ta pora roku

Rozpocz±³ siê czas koñca. Rozpocz±³ siê wielk± czerwon± wyrw± biegn±c± przez ¶rodek kontynentu i pluj±c± popio³em. Rozpocz±³ siê ¶mierci± syna i porwaniem...

Kamienne niebo
N.K. Jemisin0
Ok³adka ksi±zki - Kamienne niebo

Ksiê¿yc wkrótce powróci. Czy przyniesie ze sob± zag³adê? Essun przejê³a moc Alabastra Dziesiêciopier¶ciennika. Dziêki niej zamierza odnale¼æ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa