Wszyscy diabli

Tom 21 cyklu Inspektor Rebus

RANKIN I REBUS W ICH NAJLEPSZYM WYDANIU!

KRYMINAŁ, W KTÓRYM SPLATAJĄ SIĘ WĄTKI KORUPCJI W POLICJI, RYWALIZACJI PRZYWÓDCÓW SZKOCKICH GANGÓW I SKANDALU SPRZED WIELU LAT, ZWIĄZANEGO Z ZABÓJSTWEM PIĘKNEJ KOBIETY.

Od dnia zamordowania w edynburskim hotelu znanej z licznych romansów żony miejscowego bankiera, Marii Turquand – w noc, kiedy zatrzymał się tam słynny muzyk rockowy – minęło już wiele lat. Zabójcy wciąż nie odnaleziono, ale sprawa co jakiś czas wraca na łamy gazet i nie daje spokoju Rebusowi. Teraz, gdy inspektor jest na emeryturze i przychodzi mu płacić za swoje nałogi, wznowienie na własną rękę śledztwa wydaje się dobrą odskocznią od problemów.

Tylko że w ten sposób Rebus może ściągnąć na siebie inne problemy, w tym podejrzenie o zamordowanie byłego detektywa, który kiedyś prowadził dochodzenie w sprawie śmierci Marii.

Tymczasem w mrocznym światku Edynburga toczy się bezpardonowa walka pokoleniowa między gangsterami. Czy stary znajomy Rebusa, Duży Ger Cafferty, złoży broń i odda miasto swojemu byłemu pupilowi? Czy może tak jak inspektor będzie chciał pokazać, że wciąż nie wypadł z gry i jest dobry w tym, co robi?

Rebus i Cafferty – ekspolicjant i eksprzestępca – nie po raz pierwszy zakopią, przynajmniej na jakiś czas, topór wojenny i może się okazać, że to „eks“ to tylko pozory.

Informacje dodatkowe o Wszyscy diabli :

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2022-04-27

Kup książkę Wszyscy diabli

Wszyscy diabli - opinie o książce

Stary, emerytowany policjant Rebus powraca. Ian Rankin po raz kolejny już wciąga nas w kryminalne zagadki ze znakomitymi stróżami prawa w roli głównej. Czy również tym razem będziemy usatysfakcjonowani z efektów pracy śledczych? Czy po raz kolejny wyniosą się na wyżyny i zapewnią nam maksimum wrażeń? Nie ma co zgadywać, wystarczy się samemu przekonać, odkrywając sukcesywnie zagadki i towarzysząc bohaterom w ciężkiej i chwilami mozolnej pracy …

Wiele lat temu została zamordowana w hotelu Maria Turquand, żona miejscowego bankiera. Sprawa, pomimo upływu tylu lat nadal nie została rozwiązana. Zabójca nie został ukarany. Kto nim był? Mąż ofiary, kochanek czy słynny muzyk rockowy? Każdy z nich miał motyw, i każdy z nich ma alibi. Zastanawiające. Rebusowi ta tajemnicza śmierć nie daje spokoju i postanawia sięgnąć głębiej, uderzyć mocniej i niespodziewanie. Czy odkryje prawdę po tylu latach? Stara się zabić czas i wroga, którym tkwi w nim i nie daje mu chwili wytchnienia. Czy ktoś będzie starał się przeszkadzać mu w prywatnym śledztwie?

Jednocześnie w mieście trwa wojna między pokoleniami gangsterów. Starzy nie mają ochoty odejść do lamusa i oddać pola młodym. Młodzi chcą przejąć władzę i rządzić miastem. Policja stara się znaleźć sprawcę napadu na Darryla Christiego? Sugestie matki poszkodowanego kierują się od razy ku wrogowi numer jeden syna, Caffertemu. Czy ma rację? W trakcie dochodzenia pojawiają się nowe wątki, które doskonale zaczynają tworzyć jeden spójny obraz. A wydawać się mogło, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Pojawia się pytanie, jak daleko jest w stanie posunąć się policjant, aby dojść do prawdy? Czy jego kodeks moralny pozwala na układanie się z gangsterem? A może to wyrównanie spraw z przeszłości? Jaki będzie finał sprawy, gdy gangster stawia warunki i wydaje się, że jest górą? Czy może to tylko jego smutne złudzenie?

Ian Rankin znakomicie splata ze sobą różne wątki, by na końcu wyszedł z tego niezły thriller, z mnóstwem emocji i napięcia. Dzieje się wiele i dość szybko, bo cała fabuła zamyka się w kilku dniach. Autor raczy nas ciekawymi i nieszablonowymi metodami pracy policjantów, ogromną przebiegłością przedstawicieli świata przestępczego, niespotykaną zażyłością między stróżami prawa, a przestępcami,. Czymś, co wydaje się niemoralne, ale chyba jest nieuniknione czasami, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Na szczególną uwagę zasługuje drobiazgowe i dokładne śledztwo, wnikliwe łączenie różnych postaci i ich zachowań w dość rozbudowanej i intrygującej fabule. Warto się przekonać do Rebusa, specyficzny, z charakterem i zadziorem, z godnym poczuciem humoru, przebywanie z nim to ciekawa przygoda. Na pewno nie można się nudzić, czasami tylko trudno nadążyć za jego sposobem myślenia. Zawsze jest o krok przed nami, a my staramy się nie być od niego gorsi.

Autor ma swój charakterystyczny styl i język, trącący żargonem gangsterów i specyficznymi naleciałościami gwary policjantów. Taka mikstowa kompilacja zła i dobra, cwaniactwa i przebiegłości. I czy z tego może wyjść w efekcie coś pożytecznego? Mogę zapewnić, że efekt końcowy niewiarygodnie zaskakujący i wielce zadowalający. Czytelnik zaspokoi swoją ciekawość i otrzyma w nagrodę ogromny worek wrażeń i emocji. Jedno jest pewne, Rebus to znakomity kompan, który zapewnia dobrą i przednią zabawę w kotka i myszkę. Tylko nie wiadomo do końca, kto jest kotkiem, a kto myszką …

Nazwisko tego autora warto zapamiętać na dłużej, liczę, że jeszcze nie raz nas zaskoczy i sprawi wiele radości. I będziemy mogli dalej, ramię w ramię z Rebusem, wniknąć w świat gangsterów i próbować ich przechytrzyć …

Polecam, lektura godna zwrócenia na nią swojej uwagi.

Było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Iana Rankina, a co za tym idzie pierwszy raz zobaczyłam inspektora Rebusa w akcji. Autor stworzył już 21 części z jego udziałem. Wielkie brawa. ,,Wszyscy diabli" to całkiem interesujący kryminał. Przeczytałam go mogę śmiało powiedzieć na jednym wydechu. Nie chciałam a wręcz nie mogłam odłożyć tej książki na półkę nie poznając zakończenia. Jako że nie znam życiowego dorobku tego autora nie mogę porównać tego dzieła z jego wcześniejszymi publikacjami. Nieznajomość poprzednich tomów nie przeszkodziła mi w zrozumieniu ,,Wszyscy diabli".

Znajdziecie tutaj między innymi rozwiązanie sprawy zabójstwa Marii Turquand sprzed wielu lat. Dlaczego dopiero teraz sprawa ma swój finał? Kto przemilczał fakty? Kto jest prawdziwym mordercą żony miejscowego bankiera? Czy w rozwiązaniu tej sprawy brał udział emerytowany inspektor Rebus? Chyba strasznie się nudzi na ,,wolnym", że tak chętnie wraca do swoich nierozwiązanych spraw.

Poznacie mroczny i śmiertelny świat Edynburga. Dostaniecie tutaj dużą dawkę niezapomnianych emocji. Nie zabraknie także wielopokoleniowej walki pomiędzy przywódcami różnych gangów. Kto tym razem będzie rządził i siał postrach w mieście? Stary czy nowy?

Kto napadł na Darryla Christiego? Czyżby to był Duży Ger Cafferty? Matka poszkodowanego twierdzi, że to był on? Czy taka jest prawda? Kobieta już kiedyś straciła córkę. Annette została zamordowana będąc dzieckiem. Czy i tym razem straci syna? Czy obie sprawy coś łączy?

Do tego wszystkiego dochodzi korupcja w policji. Dlaczego? Czy warto układać się z gangsterami?

Dodając te wszystkie atrakcje otrzymacie ciekawy kryminał. Wciągająca fabuła. Akcja na wysokim poziomie. Bohaterowie - ocenicie sami po przeczytaniu.

Idealna gratka dla miłośników szkockich i brytyjskich kryminałów. Podoba mi się pióro Iana Rankina i z przyjemnością sięgnę po jego wcześniejsze kryminały.

Zachęcam was do przeczytania ,,Wszyscy diabli". Czytając to dzieło nie będziecie się nudzili.

Polecam - #mommy_and_books

Obserwator
Rankin Ian0
Okładka ksiązki - Obserwator

Bomby eksplodują jedna po drugiej na ulicach Londynu. Ale życie przynosi Milesowi Flintowi jeszcze bardziej misterne pułapki niż te, które ma wykryć jako...

Rozdarte serca
Rankin Ian0
Okładka ksiązki - Rozdarte serca

Michael West ma poważny problem. Jego ostatnie zlecenie poszło pozornie bez komplikacji - zastrzelił w Londynie osobę, na którą dostał kontrakt. Ale w...