Wyspa kobiet morza

,,Pokochałam Wyspę kobiet morza od pierwszej strony. Lisa See stworzyła frapujący portret unikatowej kultury w burzliwych czasach, ale naprawdę wyjątkowe są w tej powieści bohaterki: dwie kobiety, których trwająca całe życie przyjaźń zostaje poddana próbie w niewyobrażalnie trudnych chwilach. Fascynująca, rozdzierająca serce, pięknie napisana Wyspa morskich kobiet zanurza czytelnika w świecie i opowieści, jakich dotąd nie znał, w historii, która przypomina mu, jak silne mogą i muszą być kobiety, by przetrwać".

Kristin Hannah, autorka ,,Słowika"" i ,,Wielkiej samotności""

Najnowsza powieść utrzymującej się na szczycie listy bestsellerów ,,New York Timesa" pisarki Lisy See, autorki Herbacianej dziewczyny, opowiada o kobiecej przyjaźni i rodzinnych sekretach na małej koreańskiej wyspie.

W tej pięknej, głębokiej powieści odmalowano świat postawiony na głowie, w którym to kobiety rządzą i wykonują niebezpieczną pracę fizyczną, a mężczyźni opiekują się dziećmi. To klasyczna opowieść Lisy See, podejmująca temat kobiecej przyjaźni i przemożnych sił, które ją kształtują. Wyspa kobiet morza przedstawia czytelnikom gwałtowne, zapadające w pamięć pływaczki z Jeju i dramatyczną historię, która określa ich życie.

,,Barwny i tajemniczy świat nurkujących kobiet z Jeju oczarował mnie natychmiast. Rozgrywająca się w czasach wielkich historycznych przemian Wyspa kobiet morza to niezwykła opowieść o Young-sook i Mi-ji, o kobiecej odwadze, cierpieniu, sile i przebaczeniu. Nikt nie pisze o kobiecej przyjaźni, jej blaskach i cieniach, tak przenikliwie i głęboko, jak Lisa See".

Sue Monk Kidd, autorka ,,Sekretnego życia pszczół"" i ,,Czarnych skrzydeł"

Informacje dodatkowe o Wyspa kobiet morza:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-11-12
Tytuł oryginału: The Island of Sea Women

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę Wyspa kobiet morza

Wyspa kobiet morza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2024-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Książka bardzo dobra, bardzo realistyczna, ale i bardzo smutna w mojej ocenie. Raczej bardziej spodoba się kobietom, bo mężczyźni nie mają tutaj dobrej opinii. Sama główna bohaterka, narratorka tak mówi o swoim mężu, skądinąd chyba jedynym facecie, którego można by było od biedy uznać, za postać pozytywną:

"Chociaż bardzo kochałam i szanowałam męża, był to dla mnie kolejny dowód, że jest on tylko mężczyzną, któremu obce są poważne troski obciążające moją głowę. Kiedy on przebywał w domu albo w szkole, ja zajmowałam się prawdziwym życiem. Musiałam myśleć praktycznie i planować na zapas, ponieważ sytuacja wokół była niestabilna"

i jeszcze takie zdanie:

"Żaden mężczyzna nie byłby w stanie samodzielnie wyżywić swojej rodziny i zaopiekować się nią. Od tego miał żonę i córki"

Cóż, dla mnie to przerażające, te mnożące się jak króliki "rodziny", które często gęsto nie miały co włożyć do przysłowiowego gara. Ci faceci, których głównym "zadaniem" było "zasianie ziarna" i nie, nie tego na "suchym polu". Te pojawiające się dzieci, których los był z góry przesądzony i zakontraktowany przez ich matki. Nie mogłabym żyć w takim systemie. Chociaż gdybym nie znała innego...

Historia opowiedziana w tej książce rozpisana jest na wiele lat i przynajmniej trzy pokolenia. Przyjaźń wystawiona na ciężką próbę i zajadłość wespół z zapieczonym żalem i gniewem wiodące prym i przesłaniające racjonalne myślenie, że o jakimś kompromisie nie wspomnę.

Muszę przyznać, że pani See potrafi pisać, bez zbytniego roztkliwiania się, a jednocześnie bez poczucia czytania samych suchych faktów. Bardzo mi ta książka przypomina, pierwszą książkę tej autorki, jaką przeczytałam, pt. "Kwiat śniegu i sekretny wachlarz", którą pamiętam do dziś. Przeczytałam też co na temat Haenyeo, czyli kobiet morza miała do powiedzenia ciocia WIKI ?

Za Wikipedią...

Haenyeo (kor. ??, pol. kobiety morza) - grupa kilku tysięcy kobiet mieszkających na południowokoreańskiej wyspie Czedżu, zajmujących się połowem owoców morza w Morzu Żółtym.

Kobiety haenyeo polują na ośmiornice, jeżowce i ślimaki morskie, nurkując na głębokość 20-30 m bez butli z powietrzem, a wyposażone jedynie w płetwy, gogle i rękawice. Nurkowania trwają 2-3 min, a są one wykonywane przez 5-7 h, co pozwala złowić ok. 30 kg owoców morza. Zgodnie z południowokoreańskim prawem czas pracy haenyeo ograniczono ze względu na ochronę wód przed przełowieniem do 12 dni w miesiącu, każde zejście pod wodę musi odbywać się w grupie, a każda z haenyeo musi należeć do jednej ze 100 spółdzielni. Średnia wieku kobiet haenyeo wynosi 60 lat, przy czym 98% ma więcej niż 50 lat.

Niejasne są przyczyny całkowitej feminizacji tego zawodu na Czedżu, jednak może to być związane z decyzją władz koreańskich z XIX wieku, które nałożyły duże obciążenia podatkowe na mężczyzn zajmujących się nurkowaniem. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym temu zjawisku była japońska okupacja, podczas której wielu mężczyzn z Czedżu zostało wysłanych na przymusowe roboty do Japonii, a kobiety stały się głównymi żywicielkami rodzin.

Od drugiej połowy XX w. następuje stopniowy spadek liczebności haenyeo, wywołany malejącym zainteresowaniem tym zawodem. Jest to spowodowane niebezpiecznym i wymagającym charakterem pracy i zarobkami jedynie w wysokości średniej krajowej pensji, a także zwiększonym ryzykiem rozwoju takich schorzeń jak choroby płuc, bóle głowy, bóle stawów, problemy ze słuchem, udary i tętniaki (syndrom jamsu-byeong).

Interior
Lisa See0
Okładka ksiązki - Interior

Intrygujący portret chińskiego społeczeństwa, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Pasjonująca opowieść o chciwości, korupcji...

Na Złotej Górze
Lisa See0
Okładka ksiązki - Na Złotej Górze

Saga rodzinna: dzieje chińsko-amerykańskiej rodziny znanej pisarki,barwna historia kolejnych pokoleń rodu chińskich emigrantów w USA,niezwykłe ludzkie...