Zagadka. Księga druga Pellinoru

Maerad to dziewczyna o tragicznej przeszłości, lecz jej moce z każdym dniem stają się coraz silniejsze. Teraz wraz ze swym mentorem Cadvanem, ścigani zarówno przez Światło, jak i Mrok, muszą odnaleźć Zagadkę Drzewnej Pieśni – klucz do przywrócenia pokoju zagrożonemu wojną królestwu.

Lecz czy sama Maerad nie jest największą zagadką?

Ciąg dalszy epickiej opowieści fantasy Alison Croggon opisuje podróże Maerad od groźnych, wzburzonych mórz po rozległe lodowe pustkowia, coraz bliżej wrogiego Króla Zimy, sprawcy wszystkich jej smutków i najpotężniejszego sojusznika Bezimiennego – największego z tyranów.

Informacje dodatkowe o Zagadka. Księga druga Pellinoru:

Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2012-06-28

Kup książkę Zagadka. Księga druga Pellinoru

Zagadka. Księga druga Pellinoru - opinie o książce

Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Pomysł jest niezwykle ciekawy i posiadający sporą dawkę potencjału, ale niestety samo wykonanie jest średniej jakości, przez co efekt końcowy pozostawia sporo do życzenia. Ale i tak wciągnąć potrafi.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-09-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Po lekturze Pierwszej Księgi Pellinoru Dar, czekałam z niecierpliwością na kolejną część. Niestety z takich lub innych powodów ten czas trochę się przedłużył, i druga księga trafiła do mnie dopiero niedawno. Nie przeszkodziło mi to w zatopieniu się w lekturę, pomimo, że wydarzenia z poprzedniej części kojarzyłam trochę przez mgłę, gdyż pierwszą księgę czytałam 2 lata temu. Jednak pierwsze strony dość dobrze mi odświeżyły pamięć i bez reszty zatopiłam się w wydarzenia. Alison Croggon nie zmienia swojego stylu pisania. Bardzo skrupulatnie skupia się na opisach, które są nad wyraz bogate w słowa. Nie raz zdarza się, że natykałam się na zdania wielokrotnie złożone, co w innych wypadkach albo wytrącałoby mnie z historii, albo irytowało. W wypadku powieści Zagadka nie ma takiego problemu. Ten zabieg jest bardzo realistyczny i pozwala lepiej zatopić się w lekturę i zrozumieć zarówno postępowanie bohaterów, wejść w ich umysły, jak i zobaczyć oczyma autorki świat w niej przedstawiony. Ponownie fabuła opiera się na długiej wędrówce Maerad i jej mentora Cadvana, ściganych przez Mrok i Światło. Tym razem mają za zadanie rozwiązania zagadki Drzewnej Pieśni, która jest kluczem do przywrócenia pokoju w zagrożonym wojną królestwie. Czym dalej Maerad udaje się w podróż, tym bardziej świadoma jest rozwijającej się w niej magii, jednak nie do końca wie jak silna jest ta magia. W Zagadce kilka osób zginie, kilku uda się przetrwać. Zginie Cadvan, a Maerad ucierpi fizycznie. Autorka ponownie dobrze nakreśla bohaterów, których dzięki temu poznajemy na w skroś. Fabuła nie pędzi, toczy się powoli, ku ustalonemu kiedyś przez kogoś celu. O dziwo podobało mi się trochę statyczne ukazanie wydarzeń, nie było to nużące, a pozwalało dokładniej zrozumieć wydarzenia. Zagadka to Druga Księga Pellinoru, z którą spędziłam niesamowicie czas. Pozwoliła mi ona oderwać się od rzeczywistości i zatopić w fantastycznym świecie, pełnym niebezpieczeństw, baśniowych opisów, legend i obyczajów. Pozostało mi rozglądać się za kolejnymi częściami serii Kruk oraz Pieśń. Wiem bardzo dobrze, że będą to świetne lektury.
Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:2013-02-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Do recenzji,

Alison Croggon to australijska pisarka, która równocześnie jest również dziennikarką i poetką. Swoją fantastyczną serię Pellinor, napisała na podstawie prawdziwych annaryjskich pism o Zagadce Drzewnej Pieśni. Drugi tom nosi tytuł Zagadka i podejmuje historię w tym samym momencie, w którym rozstaliśmy się z nią w Darze.

Maerad wraz ze swym mistrzem Cadvanem bezpiecznie zbiegli z ogarniętego mrokiem, Norlochu. Udają się do szkoły w Busku, na wyspie Thorold, aby odpocząć o ostatnich wydarzeniach oraz zanieść wiadomość o zdradzie Pierwszego Barda  Norlochu – Enkira. Ponadto mają nadzieję, że w tamtejszej bibliotece znajdą jakieś informacje na temat Drzewnej Pieśni i tego gdzie Maerad, jako Jedyna, powinna jej szukać. Jednak i tutaj wrogowie szybko ich znajdują. Muszą szybko uciekać. Po drodze udaje im się zdobyć kilka mglistych wskazówek na temat przedmiotu ich poszukiwań. Z czym przyjdzie im się tym razem zmierzyć? Dokąd przyjdzie im wędrować?

Jak już wspominałam na początku, Alison Croggon oparła swoją historię na antycznych podaniach, których treści uzupełniła jedynie o kilka własnych pomysłów. Pierwszy tom także nie należał do najlepszych, ponieważ odznaczał się ogromną schematycznością jednak dzięki temu widać było, że autorka włożyła w niego więcej własnej pracy, natomiast w Zagadce w większości została ona wyeliminowana. Jednak nie znaczy to, że historia stała się znacznie ciekawsza. W sumie można powiedzieć, iż stało się wręcz odwrotnie, a szkoda bo jest tutaj ogromny zasób potencjału leżącego praktycznie odłogiem.

Jeżeli chodzi o tempo akcji w powieści to jest ono niczym liść na wietrze, stale unosi się i opada w najróżniejszych konfiguracjach. Często miałam chwilę, że dosłownie usypiałam nad książką, ponieważ nic się nie działo. Co gorsze takie momenty, autorka zapchała ogromną ilością opisów zawierających nawet tyciusieńkie szczególiki, których tak naprawdę, znajomość niczego nam nie daje. Nie maja one bowiem wpływu na dalszy tok fabuły, czy też akcji. Powiem więcej, przebrnięcie przez te fragmenty można spokojnie porównać z biegiem pod naprawdę stromą i wysoką górę. Gdy docierałam do ich końca, jedyne emocje jakie mi wtedy towarzyszyły to skrajne psychiczne wyczerpanie, irytacja i zniechęcenie. Pogłębia je jeszcze bardziej fakt, że czcionka zastosowana w książce jest dosyć drobna i ścisła, przez co bardzo męczy w oczy. Sama noszę okulary, a mimo to musiałam mieć ją praktycznie przed nosem.

Podsumowując. Jeżeli oczekujecie akcji zapierającej dech w piersiach, to radzę nie sięgać po tę powieść. Zatrzymując powietrze w oczekiwaniu na coś zaskakującego moglibyście się niestety udusić. Naprawdę szkoda, bo cała historia mogła być naprawdę interesująca, nawet jeżeli tylko utrzymałaby poziom jaki reprezentował Dar.

Avatar użytkownika - magdalenalesz
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Pieśń. Księga czwarta Pellinoru
Alison Croggon0
Okładka ksiązki - Pieśń. Księga czwarta Pellinoru

Czwarta i ostatnia część z uznanej serii niezwykłych „Ksiąg Pellinoru”. Maerad, rozpaczliwie ścigając się z Mrokiem, musi rozwiązać ostatnią...