Zamrożone złoto

Tom 6 cyklu Tom Stilton i Olivia Rönning

Długo wyczekiwana szósta część bestsellerowej serii kryminalnej o Olivii Rönning i Tomie Stiltonie.

Pod koniec długiego gorącego lata, pod stopniałym śniegiem w górach nieopodal Arjeplog na północy Szwecji zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Ofiara zginęła od kuli przed około dwudziestoma laty. Sprawę ma zbadać Olivia Rönning.

W drodze na miejsce ujawnienia zwłok helikopter z Olivią na pokładzie wlatuje w niespodziewaną burzę i rozbija się o skały. Kiedy kobieta odzyskuje świadomość, spostrzega, że pilot jest ciężko ranny, a radio uległo całkowitemu zniszczeniu. Nie mogąc nawiązać łączności ze światem, Olivia wyrusza po pomoc i dociera do nieczynnego kempingu dla wędkarzy.

Jak się okazuje, nie jest sama na szlaku. Jest jeszcze ktoś, kto chce odkryć - albo zataić - prawdę na temat odnalezionych zwłok.

Gdy Tom Stilton dowiaduje się o kłopotach Olivii, porzuca swą oazę spokoju w Tajlandii i przybywa do Szwecji.

Razem wpadają na trop niewyjaśnionego morderstwa sprzed pół wieku.

Informacje dodatkowe o Zamrożone złoto:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-04-12
Tytuł oryginału: Fruset guld

Tagi: Literatura kryminalna - detektyw kobieta

Kup książkę Zamrożone złoto

Zamrożone złoto - opinie o książce

Czym Wam się kojarzą kryminały zagranicznych autorów? Mnie najczęściej z mrocznym klimatem i górami. Do tej pory dość często miałam okazję przeczytać dobry kryminał, którego akcja dzieje się gdzieś w wysokich górach. A takie miejsca, zawsze u mnie potęgują uczucie napięcia, jakie towarzyszy w trakcie czytania książki. I tak było i tym razem.

Olivia Ronning już jako dwunastolatka przebywała na komisariacie i przyglądała się pracy swojego taty. Teraz jest szczęśliwa. Ma męża i wymarzoną pracę oraz przyjaciółkę, z którą świetnie się rozmowa jak i pracuje. Pewnego dnia jej nowy szef postanawia przydzielić jej sprawę odnalezienia zwłok w górach Arjeplog, na północy Szwecji. Olivia nie była zadowolona z tego z powodu. Miejsce to znajduje się parę godzin od domu i musi jechać na parę dni, a do tego sprawa nie jest świeża, a wręcz przeciwnie. Zwłoki mężczyzny z dwoma ranami postrzałowymi w plecy i jedną w głowę oraz z dłonią bez serdecznego palca zostały przez przypadek odnalezione. Jak później stwierdzona ofiara zginęła około dwudziestu lat temu.

W drodze do miejsca zbrodni Oliwia leci helikopterem, który w trakcie burzy rozbija się. Pilot jest ciężko ranny, radio zostało zepsute. Oliwia wyrusza na pomoc i dociera do nieczynnego kempingu dla wędkarzy. Czuje jednak, że na szlaku nie jest sama. Jest jeszcze ktoś, kto zmierza w to samo miejsce co ona. Czy chce odkryć? A może zataić wydarzenia sprzed lat? Kiedy Tom, jej partner, dowiaduje się o kłopotach koleżanki porzuca swoje spokojne życie w Tajlandii i przybywa do Szwecji by raz z Oliwia rozwiązać sprawę niewyjaśnionego morderstwa sprzed lat.

,,Zamrożone złoto" to już szósta część serii kryminalnej o Oliwii Ronning i Tomie Stiltonie. Dla mnie była to pierwsza książka z wymienionymi bohaterami i muszę przyznać, że jest to bardzo dobry kryminał i musze nadrobić pozostałe części.

Od pierwszych stron czytelnik czuje specyficzny, mroczny klimat i od razu jest wrzucony w wir wydarzeń. Książka posiada wiele zwrotów akcji przez co nie ma mowy o nudzie, ani o tym, by szybko domyśleć się zakończenia. Co uwielbiam w kryminałach. Bohaterowie zostali świetnie wykreowani, a opis przyrody i warunków atmosferycznych wysoko w górach powoduje, że czuje się dreszczyk i napięcie tego co może za chwilę się wydarzyć. Zwłaszcza, że nie są oni sami na miejscu zbrodni. Nie braknie tutaj również intryg, które utrudniają śledztwo.

Jeśli lubicie ten gatunek to koniecznie musicie przeczytać ,,Zamrożone złoto".

Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2023-11-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Dobry samarytanin
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Dobry samarytanin

Olivia Rönning znika. Funkcjonariuszka Lisa Hedqvist dochodzi do wniosku, że jej partnerka musiała zostać porwana. Na tę wieść Tom Stilton, były policjant...

Przypływ
Rolf Börjlind0
Okładka ksiązki - Przypływ

Misterna opowieść o społecznej przestępczości i zbrodniach w wyższych sferach, prowadząca do finału, przy którym obgryzasz paznokcie. ,,Publishers...