Zbyt wiele szczęścia

"Najwspanialsza autorka opowiadań wśród żyjących pisarzy anglosaskich". - Bonnie Brody, "Fairbank Reader"

"Styl Alice Munro jest żwawy, zmysł obserwacji niezmordowany, ciekawość zachłanna, a zdania - zaczerpnięte z najczystszego źródła." - Jonathan Penner, "The Washington Post"

Dziesięć najnowszych opowiadań znakomitej kanadyjskiej pisarki od lat wymienianej w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Dziesięcioro głównych bohaterów (przeważnie bohaterek) i dziesięć historii rozgrywających się w dwudziestowiecznej Kanadzie i dziewiętnastowiecznej Europie.

Niezależnie od tego, czy centralnym wydarzeniem w opowiadaniu jest napad z bronią w ręku czy rywalizacja o względy mężczyzny, wyuzdany rytuał czy potrójne morderstwo, intymna i wyciszona proza Alice Munro sprawia, że czytelnik czuje się, jakby dopuszczano go do najgłębiej skrywanych rodzinnych tajemnic.

W 2009 roku autorkę nagrodzono prestiżową Man Booker Prize za całokształt twórczości.
"Ta nagroda daje nadzieję, że Alice Munro również poza obszarem anglojęzycznym wzbudzi wreszcie zainteresowanie, na jakie od dawna zasługuje." - Michael Gorra, "The Times"

Informacje dodatkowe o Zbyt wiele szczęścia:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-05-02
ISBN: 978-83-08-04549-7

Kup książkę Zbyt wiele szczęścia

Zbyt wiele szczęścia - opinie o książce

Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
To pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i jestem zachwycona. Bardzo dawno nie czytałam tak dobrych opowiadań. Każde z nich jest inne, pokazuje inną stronę człowieka. Zaskoczyły mnie także zakończenia tych opowiadań, bardzo często niejednoznaczne. Bardzo cieszę się, że Alice Munro dostała Nagrodę Nobla, bo może jeszcze długo nie trafiłabym na jej twórczość.
Avatar użytkownika - kasandra_85
kasandra_85
Przeczytane:2012-02-04,
O Alice Munro słyszałam wiele pozytywnych opinii, więc tylko czekałam na okazję, aż jej książki wpadną w moje łapki. Udało się to całkiem niedawno, dzięki czemu poznałam „Zbyt wiele szczęścia” tej pisarki, laureatki Nagrody Bookera. Choć za opowiadaniami nie przepadam, to kolejny raz zrobiłam wyjątek, i kolejny raz się nie zawiodłam:). Dziesięć opowieści, dziesięć różnych historii o ludziach, ich niełatwym życiu, małych tragediach i radościach. Przemoc, uprzedmiotowienie, brak pracy… Tłem jest kanadyjska sceneria, która bardzo przypadła mi do gustu, choć z chęcią widziałabym jej tu więcej. Munro doskonale potrafi ukazać targające bohaterami rozterki, wewnętrzne dylematy i przeżywane w środku emocje. Po mistrzowsku kreśli każdą postać i ze szczegółami przedstawia sytuacje w jakiej się aktualnie znajduje. Wszystko to napisane niezwykle prostym, lekkim, ale i urzekającym językiem. Mimo, że są to opowiadania, a więc krótka forma, nie będzie zawiedziony ten, kto lubi złożone historie, wielowątkowość i dużą dozę emocji. Dlatego też, zdecydowanie nie da się przeczytać tych opowieści za jednym razem. Zbyt silnie bowiem działają na czytelnika, aż nadto mocno każą przemyśleć liczne kwestie. Powinno się natomiast czytać je niespiesznie, mając czas na zastanowienie się nad przekazem, jaki płynie z każdej historii. „Zbyt wiele szczęścia” to książka, która pozostaje na dłużej w pamięci i przez poruszaną tematykę wywołuje rozliczne refleksje o otaczającym świecie i złożonych międzyludzkich zależnościach. Polecam wszystkim ceniącym niebanalne lektury o dogłębnym poznaniu ludzkiej natury i obfitujące w silne emocje. Polecam!!! Moja ocena: 5.5/6

Mocne 4, właściwie 4,5. Najlepszym okazało się ostatnie opowiadanie.

Coraz bardziej lubię opowiadania Pani Munro. Wciagają w świat niby codzienny, ale tak inny od naszego, że prawie nierzeczywisty. W tym tomie opowiadań dominuje śmierć. Normalna, z powodu choroby, "nienormalna" z powodu zabójstwa, a także taka hmmm.... niepełna na przykład w postaci odizolowania się od rodziny po traumatycznym przeżyciu, w postaci odsunięcia się od bliskich w wyniku depresji. Bardzo szybko czyta się te krótkie historie. Ciężko się od nich oderwać. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - AD
Przeczytane:2012-09-22, Przeczytałam,
Przyjaciółka z młodości
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Przyjaciółka z młodości

Alice Munro w doskonałej formie! Kolejna na polskim rynku książka mistrzyni krótkiej formy literackiej, laureatki Bookera. Przyjaciółka z młodości to...

Taniec szczęśliwych cieni
Alice Munro0
Okładka ksiązki - Taniec szczęśliwych cieni

Piętnaście historii napisanych z niebywałą przenikliwością i dbałością o szczegóły. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz