Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady

W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. We wszystkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów.  Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet – żydowskich bohaterek.

Dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i bardzo dobrze ocenianej „Treblinki’43”, przedstawia w swoim intrygującym stylu te mało znane fakty. Niemniej interesujące są wątki poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz kontrowersyjna kwestia pomocy Żydom ze strony AK i struktur państwa podziemnego.

Informacje dodatkowe o Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady

Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady - opinie o książce

Bardzo ciekawie napisana książka przez Michała Wójcika. Mamy tu opisane szczegóły przygotowań do trzech zapomnianych powstań w obozach zagłady w Treblince, Sobiborze oraz Auschwitz-Birkenau.

Autor prześledził setki zeznań świadków, relacji, wspomnień, publikacji - sama bibliografia zajmuje aż 20 stron. A wszystko to robił w czasie trwania pandemii.

Podobnie jest z przypisami, mamy ich ponad 400.

Mamy tu takie nazwiska jak: Pilecki, Cyrankiewicz, Ptakowski, Posmysz, Szmaglewska, Venezia, Greif, Gawalewicz, Müller, Levi, Peczerski, Blatt, Glazar, Nyiszli i wiele, wiele innych.

"Nie będzie nikogo, kto by mógł opowiedzieć światu, co się tu działo. Ale nawet gdyby się tacy świadkowie znaleźli - i właśnie na tym polega genialny plan naszego Führera - NIKT IM NIE UWIERZY".

"Żydzi nie szli jak barany na rzeź. Świadczą o tym bunty w Treblince, Sobiborze i Auschwitz- Birkenau. To książka o pragnieniu zemsty, o męstwie i walce. I o sile świadectwa potężniejszej niż ZAGŁADA".

Polecam przeczytać.

Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik

Stanisław Likiernik (ur. 1923) - jeden z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" - Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie...

Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia
Michał Wójcik0
Okładka ksiązki - Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia

Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia   Fascynująca opowieść oparta na faktach - o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;