Zew padliny

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Trzecia część (po ,,Umarłym Lesie" i ,,Nieumarłym Lesie") zabawnych i trzymających w napięciu przygód szeryfa dzięcioła trójpalczastego Triko i jego ptasiej ferajny - komiksowa opowieść z morałem, której westernowa akcja rozgrywa się w 'Umarłym Lesie", którego pierwowzorem jest Puszcza Białowieska.

W lesie pojawia się padlina... i zapanowuje ogromny chaos. Dzielny szeryf Triko próbuje opanować sytuację i prosi o pomoc zaskakujących sojusznikow... W przerwach komiksowej opowieści anegdoty z leśnego życia opowiada Adam Wajrak ilustrując je swoimi zdjęciami. Dobra zabawa i nauka w jednym. Autorów - przyrodników, uwielbianych przez dzieci i rodziców znawców i miłośników Puszczy Białowieskiej przedstawiać nie trzeba.

Informacje dodatkowe o Zew padliny:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-10-31
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788326827167
Liczba stron: 128

więcej

Kup książkę Zew padliny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zew padliny - opinie o książce

"Zew padliny" Tomasza Samojlika i Adama Wajraka to ptasi western w formie komiksowej, który stanowi trzecią część przygód Triko i innych dzięciołów.

Bardzo polubiłam serię o dzielnym Triko i innych dzięciołach z Umarłego Lasu. Dlatego ucieszyłam się, że mogłam poznać ich dalsze losy jeszcze przed premierą. Adam Wajrak i Tomasz Samojlik napisali trzecią część ich przygód i dodali nowych, niekoniecznie przyjaznych bohaterów.

W poprzedniej części dzięcioły pokonały szpaki, które wypędziły je z Umarłego Lasu, miasteczka na Dzikim Wschodzie. Życie w Nieumarłym Lesie było dla nich okropne, był za czysty i za równy. Brakowało im próchna, zgnilizny i dziupli zamiast karmników. Nie miały co jeść. Na szczęście to już przeszłość, ład powrócił. Niestety nie na długo, bowiem w Umarłym Lesie pojawiły się... padlina.

Do lasu przybywają padlinożercy, kruki, bieliki, sikory, które walczą o swoje. Zakłócają spokój mieszkańców puszczy i burzą porządek, który dopiero co przywrócił Triko. Dzielny szeryf postanawia po raz kolejny walczyć o Umarły Las, bo przecież padlina to coś okropnego i oznacza kłopoty. W akcie desperacji prosi o pomoc zaskakujących sojuszników... Czy poradzi sobie z tym chaosem i nie wpadnie w większe kłopoty?

"Zew padliny" to ptasi western w formie komiksowej stworzony przez dwóch przyrodników. Rysunki i dialogi leśnych bohaterów stworzył Tomasz Samojlik, zaś zdjęcia i opisy poza fabułą komiksu - Adam Wajrak. Bohaterami są ptaki żyjące w lesie na Dzikim Wschodzie. Wśród nich są głównie dzięcioły - trójpalczasty, czarny, duży, białogrzbiety, krętogłów zwyczajny. W lesie mieszkają także inne ptaki - kowalik zwyczajny, sóweczka zwyczajna, puszczyki zwyczajne, włochatka zwyczajna, szpaki zwyczajne. W tej części pojawiają się także ssaki - kuna, jenot, borsuk, lis, dzik, żbik, wilk.

Zwierzęta zostały świetnie sportretowane dzięki ilustracjom i słowom. Samojlik zadbał o detale, takie jak kolory kapeluszy (czubki), upierzenia, a także o wypowiedzi bohaterów i ich sposób działania - tak aby były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych zachowań ptaków. Jedyne odstępstwo "od normy" to sposób chodzenia ptaków. Zostało to wytłumaczone w pierwszej części przygód przez Adama Wajraka: Co prawda nasi bohaterowie chodzą jak ludzie, ale przecież doskonale wiecie, że ptaki poruszają się zupełnie inaczej, a w szczególności dzięcioły.

Fabuła komiksu jest ciekawa i zaskakująca. Nie brakuje w niej zwrotów akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak umiejętnie dozują informacje czytelnikom, by za dużo nie zdradzić. Dlatego ich komiks czyta się niczym western lub powieść detektywistyczną.

Komiks ma walory edukacyjno-rozrywkowe - uczy i bawi jednocześnie. Autorzy dzielą się wiedzą na temat naturalnego środowiska zwierząt z puszczy i ich zwyczajów. Dodatkowo na zdjęciach Adama Wajraka możemy zobaczyć, jak wyglądają zwierzęta, które są bohaterami komiksu. Dzięki temu łatwiej je będzie rozpoznać w naturze.

Warto wspomnieć, że pierwowzorem Umarłego Lasu jest Puszcza Białowieska. Do napisania książki o przygodach dzięciołów w Umarłym i Nieumarłym Lesie natchnęła Tomasza Samojlika i mnie Puszcza Białowieska. (...) Obydwaj przejmujemy się jej losem (...). Powodów mamy aż nadto. Puszcza jest wycinana, w Puszczy sadzone są nowe drzewa, jej wielkie połacie ogradzane są siatką. Podobno to wszystko w trosce o nią. Ale każdy, kto zna Puszczę, wie, że działania to dla niej zagłada. Że w ten sposób zamieniania jest w zwykły las.

"Zew padliny" stanowi dowód na to, że komiksy są nie tylko dla dzieci. Dorośli również mogą się przy nich dobrze bawić oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody. Polecam tę książkę miłośnikom komiksów, Tomasza Samojlika oraz Adama Wajraka.

Warto dodać, że "Zew padliny" to trzecia część przygód dzięciołów. Poprzednie to: "Umarły Las" i "Nieumarły Las". Miejmy nadzieję, że panowie jeszcze razem coś napiszą.

Link do opinii

"Zew padliny" to dowód na to, że nawet o rozkładających się ciałach zwierząt można pisać w sposób, który nie budzi odrazy. Wypowiedzi bohaterów komiksu zawierają elementy humorystyczne, a fragmenty z cyklu "Wajrak opowiada" dostarczają sporej dawki wiedzy m.in. na temat wilków, dzików, rysi, orłów, borsuków, a nawet motyli.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2018-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018, dla dzieci,

Juz po raz trzeci książka stara się pokazac relacje jakie panują między zwierzetami w formie rysunkowej. Co rozdział można tam znaleźć również ciekawostki dotyczące zwierząt znajdujących sie w opowieści.

Link do opinii
Inne książki autora
Zwierzaki Wajraka
Adam Wajrak0
Okładka ksiązki - Zwierzaki Wajraka

Dzięki tej książce już nigdy nie pomylicie gawrona z wroną, przestaniecie też bać się nietoperzy, które rzekomo wplątują się we włosy (tak, tak, to bujdy...

To zwierzę mnie bierze
Adam Wajrak0
Okładka ksiązki - To zwierzę mnie bierze

Adam Wajrak na tropie tajemnic zwierząt dużych, małych i najmniejszych. - Po co ślimak pokazuje rogi? - Po co dzięciołkom tylu mężów? - Dlaczego dzierzba...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy