Złe dziecko

THRILLER, KTÓRY TRZYMA W NAPIĘCIU JAK NAJLEPSZE POWIEŚCI STEPHENA KINGA

Kiedy Beth znalazła odciętą główkę swojego ukochanego kanarka, od razu wiedziała. Pokazała otoczony strużką krwi łebek swojej pięcioletniej córce. Na widok błysku zadowolenia w jej oczach i z trudem ukrywanego uśmiechu Beth przeszył lodowaty dreszcz.

Wiedziała, że Hannah jest trudnym dzieckiem. Nie przypuszczała, że aż tak. Odrywała lalkom kończyny. Zrzuciła młodszego brata ze schodów. Beth codziennie umierała ze strachu, do czego jeszcze jej córeczka może być zdolna.

Ale Beth i jej mąż Doug mieli związane ręce. Od kiedy Hannah odkryła ich mroczne sekrety, mogli ją tylko z niemym przerażeniem obserwować. Z każdym dniem bali się coraz bardziej uśpionego w dziewczynce zła. Bo Hannah tylko czekała, aż będzie na tyle duża, żeby jej cios naprawdę zabolał.

Fragment książki:

,,W pierwszej chwili wzięłam odciętą głowę za coś innego. Ale kiedy podeszłam, uświadomiłam sobie, że to Lucy. Dopiero z bliska, na widok delikatnego pierzastego grzebienia, malutkiego milczącego dzióbka, wszystko zrozumiałam.

- Hannah? To ty?

Nie odezwała się, ale czułam, że tam jest; czułam, jak czeka, nasłuchuje.

Nie chciałam dotykać łebka mojego ptaszka, nie mogłam patrzeć na cienką brązową linię zakrzepłej krwi w miejscu, w którym odcięto go od ciałka, ani na utkwione we mnie półotwarte oczy.

Gdy weszłam do jej pokoju, Hannah stała przy oknie, patrząc na ogród w dole. Wymówiłam jej imię, a ona się odwróciła i spojrzała na mnie. Jej ciemne oczy były ponure, na ustach majaczył leciutki uśmiech.

- Słucham, mamusiu? - odpowiedziała. - Co się stało?"

O Autorce

Camilla Way - urodziła się w 1973 roku w Londynie. Studiowała literaturę angielską i pracowała jako dziennikarka m.in. dla ,,Elle" i ,,Guardiana". W Polsce ukazały się jej dwie powieści: ,,Obserwując Edie" oraz ,,Ofiary lata".

Z recenzji czytelników na Goodreads:

,,Wreszcie thriller, który co chwila zaskakuje. Czytając, czułam ciarki na skórze - to było doskonałe! Nie mogłam się oderwać, musiałam się dowiedzieć, jak autorka połączy poszczególne wątki. I muszę powiedzieć, że rozwiązanie jest wyjątkowe, wiarygodne i satysfakcjonujące. Postacie również zostały bardzo dobrze skonstruowane. Jeśli lubisz thrillery psychologiczne, koniecznie przeczytaj !"

@Nina (ninjasbooks)

,, to książka, której nie będziesz w stanie odłożyć - od razu przeznacz na nią cały wieczór lub wolny weekend. Pełna zwrotów akcji, których nikt się nie spodziewa. Gorąco polecam!"

@Jess

,, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony! I choć pod koniec czytania wcale nie miałam ochoty rozstawać się z tą książką, to po prostu musiałam poznać zakończenie. I powiem wam coś: Camilla Way całkowicie mnie zaskoczyła! Gorąco polecam wszystkim miłośnikom thrillerów psychologicznych, nigdzie indziej nie znajdziecie takich zwrotów akcji!"

@Berit Talks Books

Opinie o książce - Złe dziecko

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:,
Bardzo byłam ciekawa, w którą stronę pójdzie ta książka. Czy w horror, czy raczej thriller psychologiczny. Chociaż z drugiej strony mieć takie dziecko, jakim była Hannah to istny horror i ja dziękuję bardzo za takie “urocze” stworzenie, postoję. “Złe dziecko” to genialny thriller psychologiczny. Wciągnęłam go w jeden dzień, a on wciągnął mnie do tego stopnia, że wciąż siedzi w mojej głowie. Uwielbiam takie pogmatwane historie, w których dwie linie czasowe, totalnie niepowiązane ze sobą wydarzenia i postaci, spotykają się w końcu i wtedy mój mózg zaczyna eksplodować od nadmiaru wrażeń, a ja mogę powiedzieć, no jest łał. Beth i Doug od lat pragnęli mieć dziecko. Kiedy kobieta w końcu zachodzi w ciążę, ich radość nie ma granic. Jednak Hannah od maleńkości sprawiała problemy. To, że się nie uśmiechała, to pikuś. Nie każdy musi być wesołkiem. Ale to, że odrywała lalkom kończyny, terroryzowała rodzinę i ukręcała główki ptaszkom, to już jest nieco dziwne, a nawet niepokojące zjawisko. I tak było na przełomie lat 80. i 90. Rok 2017. Z dnia na dzień Luke przepada bez śladu. Jego dziewczyna Clara i najlepszy przyjaciel próbują na własną rękę odnaleźć chłopaka. Ten jednak zapadł się pod ziemię. Podobnie jak przed laty jego siostra, Emily. Co wspólnego mają ze sobą te dwie historie? Powiem tyle — sporo, ale nie jest to takie oczywiste, jak myślicie. “Złe dziecko” to thriller, który budzi niepokój

[Reklama] Wydawnictwo Znak

Każdy rodzic chce aby jego dziecko było zdrowe. Wesołe, radosne i pełne emocji. Po prostu aby nic złego się mu nie stało. Ale co wtedy, gdy z dziecka wychodzi zło? Co wtedy, gdy nawarstwiają się zmartwienia a pociecha z każdym kolejnym dniem okazuje się być coraz bardziej okrutne?
   W tej historii Hannah jest naprawdę złym dzieckiem. Przedstawiony obraz jej demonicznego zachowania wstrząsa dogłębnie. Szokuje i budzi totalne przerażenie. Okropne, przerażające, wręcz demoniczne.
   Autorka z precyzją iście chirurgiczną zgłębia poruszoną przez siebie problematykę zdrowotną głównej bohaterki. Barwnie a tym samym bardzo realnie pokazuje pełen obraz. Bardzo dobra kreacja postaci tym samym wyszła. Utrzymana w niepewności i nieprzewidywalności do samego wręcz końca.
   Autorka zastosowała tutaj naprzemienność wydarzeń. Mamy przeszłość i teraźniejszość. Tuż obok siebie. Czy są ze sobą w jakiś sposób powiązane? To już zostawiam wam ale nastawcie się na kawał dobrej, przerażającej i mrocznej lektury, która zabierze was na przejażdżkę pełną różnorakich emocji.
    W miarę zbliżania się do końca historii atmosfera stawała się jeszcze bardziej niepewna. Wypływające na powierzchnię sekrety i tajemnice dosłownie wbijały w fotel.
  Cóż mogę powiedzieć - czytajcie. Warto. Idealny thriller dla fanów tego gatunku literackiego.

Polecam

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2024-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

zło miało dziecięce oblicze

i rączki, które krzywdziły

zło miało chłodu okrycie

i oczy, które przeraziły

bez uczuć jej serca odbicie,

złe myśli umysł oblepiły

mrok wlany w duszę obficie

dziecięce serce czernie ograbiły

z niewinności pozorów okrycie

z chęci zemsty emocje skłębiły

zło miało dziecięce oblicze

i rączki, które zabiły...

Serce do głębi przesiąknięte złem, dusza ciasno otulona mrokiem, wnętrze pozbawione dobra i niewinności. W swojej wymowie przerażający to obraz kiedyś dziewczynki, teraz dorosłej kobiety wyzutej z jakichkolwiek dobrych uczuć. Przenikająca najczulsze zakamarki wizja zła w portrecie dziecka. Obficie zanurzona w lepkim klimacie mroku i niepokoju. Obdarowująca myśli refleksjami na temat socjopatycznej jednostki.

Chodziło o przeszłość. Przerażającą, oblepiającą umysł przerażeniem i chłodem. Chodziło o tragiczne decyzje. Prowadzące do zgubnych konsekwencji, do jedynych uczuć - nienawiści i zemsty. Chodziło o pozbawioną pozytywnych emocji dziewczynkę. Która nie miała w sobie ani krzty dobra. Żywiła się czyimś lękiem, strachem i cierpieniem. Zimnym blaskiem spojrzenia obdarowywała, bo ciepła jej oczy były wyzbyte. Chełpiła się złem, obnosiła nim i złem zadawała ciosy.

„ Złe dziecko ” to intensywna oraz przenikająca umysł niepokojem opowieść z porwaniem i zbrodnią w tle. Wnikliwie ukazująca meandry psychiki osobowości socjopatycznej niezdolnej do empatii, dążącej do destrukcji siebie i innych. W swojej wymowie zatrważająca i przeszywająca wnętrze, dotykająca wrażliwości duszy, ogarniająca poczuciem niezrozumienia. Oscylująca w obrębie dwóch linii czasowych - przeszłości i teraźniejszości - które w pewnym momencie idealnie się zazębiają i prowadzą do nieoczekiwanego finału. O złym dziecku to opowieść i o złych ludzkich wyborach. Polecam.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2024-04-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Recenzja przedpremierowa (Premiera już 24.04.2024)

Camilla Way zaskoczyła mnie genialnym thrillerem psychologicznym. Autorka potrafi umiejętnie manipulować czytelnikiem i jego przemyśleniami, a jaki wprowadza klimat grozy i niebezpieczeństwa. Za każdym razem kiedy już myślałam, że wiem o co chodzi i jestem bliska rozwiązania tej zagadki to autorka zrzucała bombę. Co tutaj dzieje się?! Zaginiony chłopak, w tle stalkerka, sekrety rodzinne, kłamstwa, mroczne tajemnice z przeszłości, idealna rodzina, która coś ukrywa, poczucie winy, intrygi, strach, zemsta. Autorka pokazuje historie historię, która udowadnia czytelnikom, że nasze grzechy nigdy nie pozwolą nam spokojnie żyć, bo poczucie winy nigdy nie opuszcza, a kłamstwa mogą doprowadzić do tragedii.
Poznajemy dwie historie, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Poznajemy Clarę Haynes, która martwi się tym, że jej chłopak Luke Lawson nie wrócił na nic do domu. Nikt nie wie, co z nim stało się. Poznajemy też małżeństwo Jenningsów. Beth i Doug skrywają pewną straszną tajemnicę z przeszłości. Mają problemy z nieposłuszną i sprawiającą kłopoty córką Hannah. To, co ona wyprawia przyprawia o palpitacje serca. Zaburzona psychicznie dziewczyna daje im nieźle popalić, a kiedy poznaje ich sekret planuje zemstę z piekła rodem.
Podczas czytania nie zabrakło mi emocji. Z każdą przewracaną stroną czułam panikę, dziwną oraz napiętą atmosferę. Autorka potrafi trzymać czytelnika w ogromnym napięciu. Rewelacyjnie stworzyła postać zaburzonej i niebezpiecznej socjopatki, która równocześnie fascynuje i przeraża. Nikt nie wie, co zrobi Hannah na następnych kartkach powieści i dlaczego to robi. Gdy poznacie prawdę będziecie w szoku. Zaskakujące zwroty akcji nie pozwalają nudzić się ani przez chwilę.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co łączy Hannah, Jegginsów i Lawsonów to przeczytajcie tę książkę.
Przerażająca i hipnotyzująca historia, od której nie mogłam oderwać się. Zakończenie wbija w fotel.

Rewelacja! Jestem zachwycona na maksa.

Gorąco polecam!

BRUNETTE BOOKS

Avatar użytkownika - StrazniczkaKsiaz
StrazniczkaKsiaz
Przeczytane:2024-04-14,

IG: @strazniczka_ksiazekx

Hannah była długo wyczekiwanym dzieckiem. Jej rodzice - Beth i Doug - od lat starali się o potomstwo, lecz z marnym skutkiem. Aż nastąpił cud i na świat przyszła ich córeczka. Jednak od pewnego czasu Beth drży o życie swojej rodziny. Jej pięcioletnia córka była zdolna odciąć główkę ukochanemu ptaszkowi, wyrywała lalkom kończyny, a nawet zdarzyło jej się zepchnąć młodszego brata ze schodów. Każdego dnia Beth boi się, do czego Hannah jeszcze może się posunąć. Oboje z mężem nie mogą sięgnąć po pomoc specjalistów - odkąd dziewczynka odkryła ich mroczne sekrety mają związane ręce i pozostaje im bacznie ją obserwować.

"Z każdym dniem coraz bardziej bali się czającego się w dziewczynce zła. Bo Hannah czekała, aż będzie na tyle duża, żeby jej cios naprawdę zabolał".

W powieści mamy świetnie przedstawiony portret psychologiczny dziecka ze skłonnościami socjopatycznymi. Wydawałoby się, że Hannah taka już się urodziła - po prostu zła. Od maluszka miała wszystko, czego może pragnąć każde dziecko: kochającą rodzinę, która okazywała jej uczucia na każdym kroku. W końcu była długo wyczekiwanym dzieckiem, cudem.

W powieści przedstawione są dwie, zupełnie odmienne historie. Historię Hannah i jej rodziców, która wydarzyła się na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku oraz Clary, młodej kobiety, której chłopak, Luke, znika pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostawił w domu nawet swój telefon, więc nie ma z nim żadnego kontaktu. Kobieta zgłasza jego zaginięcie na policję i rozpoczyna się śledztwo. Druga historia dzieje się w 2017 roku. Początkowo mogłoby się wydawać, że te dwie sprawy nie mają ze sobą żadnego powiązania, jednak z czasem zaczęłam się powoli domyślać, jaki może być ich wspólny mianownik. Książka mocno trzyma w napięciu, momentami powiedziałabym wręcz, że było to irytujące, bo każdy rozdział kończył się nieoczekiwanym zwrotem akcji, a że historie przeplatały się ze sobą, to musiałam czekać do jeszcze następnego rozdziału, aby dowiedzieć się co się stało.

Całość była bardzo ujmująca, jak dla mnie świetny thriller psychologiczny, ciekawie było poznać historię, która ukazuje nam małą dziewczynkę w roli psychopatki.
Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - zaczytanamargo
zaczytanamargo
Przeczytane:2024-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wszyscy mnie okłamaliście. Wszyscy. Wszyscy ponosi cię za to odpowiedzialność i nie ujdzie wam to płazem. Żadnemu z was. "

Piekielnie wciągające, w 100% interesujące i jakże niepokojąca. Drodze państwo "złe dziecko" to kawał dobrze wykonanej pisarskiej pracy. Nie sugerujcie się opisem okładkowym, bo to dopiero maleńki zalążek tego, co zaserwuje wam autorka. Takich książek nie odkłada się na półkę żeby poszły w zapomnienie i obrosły kurzem. Książki pokroju "Złego dziecka" czyta się z wypiekami na twarzy i ciarkami na plecach.

Historia rozpoczyna się w latach 80. bardzo mocnym akcentem, żeby za chwilę przeskoczyć do teraźniejszości. Zarówno w jednej jak i w drugiej strefie czasowej panuje atmosfera niepokoju i tajemnic. autorka prowadzi czytelnika poprzez korytarzy powieści, które będą zawiłe i intrygujące od pierwszej do ostatniej strony. Ta mroczna historia trzyma w napięciu i stopniowo rozwiewa sekrety, które skrywa za pazuchą.

Każdy z bohaterów nosi coś do całości, jednak moim zdaniem to Hannah gra tutaj pierwsze skrzypce. Miała być wyczekanym cudem, rzeczywistość okazała się nieco inna. Hannah to dziecko zaburzone i niebezpieczne, które latami pielęgnowało w sobie chęć zemsty.

Czy warto sięgnąć po "Złe dziecko"? Oczywiście, że tak. Gwarantuje wam, będzie się działo kropka I być może doczekamy się kontynuacji - w zakończeniu pozostało otwarte, więc kto wie?

Czytajcie, nie zawiedziecie się.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-04-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Niebawem miały zabrzmieć dźwięki ciężarówki zamiataczy ulic przybywających, żeby zmyć pozostałości nocy; z budynków mieli zacząć wychodzić ludzie idący na autobus albo pociąg; miał nastać nowy dzień." Clara jeszcze nie wiedziała co ja spotka następnego dnia.

Clare nie może spać, gdy nadchodzi nowy dzień okazuje się, że jej chłopak, z którym mieszka od pół roku nie wrócił na noc. Wraz z jego przyjacielem zgłaszają sprawę na policję, ale gdy widzą jak wygląda śledztwo, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. To co odkryją mrozi krew w żyłach.

Hannah to dziewczynka, która sprawia duże problemy wychowawcze. Odrywała lalką nogi, zrzucała ze schodów brata... Na swoim koncie ma wiele złych rzeczy. Jej rodzice mają pewną tajemnicą, którą przez przypadek poznaje Hannah. Od tamtej pory mają związane ręce i nie potrafią szukać pomocy u psychologa. Z każdym dniem boją się jej coraz bardziej.

Akcja książki dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. W teraźniejszości oraz w latach 80 i  90 ubiegłego wieku. Klimat książki jest mroczny. Zarówno to co działa się w przeszłości, jak również czasy obecne mają to coś, co sprawia, że podczas czytania czuje się gęsią skórkę. Tempo akcji jest dynamiczne, a pod koniec książki pędzi w zatrważającym tempie. Na jaw wychodzą wszystkie sekrety rodziny Lucka, które potrafią zaskoczyć. Myślałam na początku, że to będzie jedna tajemnica, o której dowiedziała się przez przypadek Hannah. Okazało się, że tych tajemnic jest tutaj znaczniej więcej. A odkrycie jednej powoduje uruchomienie efektu domina.

,,Złe dziecko" to książka, która potrafi wywołać gęsią skórkę, trzyma w napięciu od początku do końca. Posiada zaskakujące zwroty akcji oraz zakończenie, po którym długo nie będzie mogli pozbierać się.

Nie bez powodu książka polecana jest dla fanów Cobena i Kinga. Posiada ona mroczny klimat jak w powieściach Kinga i niebanalną zagadkę do rozwiązania, tak jak bywa to w powieściach Cobena.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2024-04-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,

Camilla Way nakreśliła dwie historie rodzin i dwie przestrzenie czasowe, które tylko na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak wraz z upływem stron wszystko zaczyna sklejać się w spójną całość. Po drodze staramy się łączyć podrzucane przez autorkę tropy, ale nie ma tak lekko, bowiem gdy wydaje się nam, że już jesteśmy blisko rozwiązania... następuje kolejny zwrot akcji. Zostajemy wyprowadzeni w przysłowiowe pole. Zakończenie zaś totalnie zaskakuje.

"(...) o jej intelekt nigdy się nie martwiłam - ale rzadko zauważałam emocje. Nigdy niczego nie czułam z jej strony. Choć szczodrze okazywałam jej miłość, nie potrafiłam do niej dotrzeć. Tylko ślizgałem się po jej powierzchni jak woda po ceracie."

Warto zwrócić uwagę na ukazanie warstwy psychologicznej. Zwłaszcza w kontekście tytułowej postaci. Jest nią dziecko ze socjopatycznymi skłonnościami. Empatia, wyrzuty sumienia? Próżno ich tu szukać. Za to manipulacja i okrucieństwo już tak. Jak to jest bać się własnego dziecka? Już sama tego świadomość przeraża, prawda? Czy dziecko może być złe? Zwykle oczywistym jest, że nikt nie rodzi się złym. Ale czy aby na pewno? Jak było w przypadku Hannah?

"Z każdym dniem bali się coraz bardziej uśpionego w dziewczynce zła. Bo Hannah tylko czekała, aż będzie na tyle duża, żeby jej cios naprawdę zabolał."

Świetnie i interesująco została przedstawiona złożoność i kruchość relacji międzyludzkich. Widzimy również, do czego są w stanie posunąć się bohaterowie, by osiągnąć swoje cele. Każdy ma coś za uszami, jakieś kłamstwa, tajemnice, które skrzętnie przez lata skrywa. Jednak prawda zwykle wychodzi na jaw. Co wtedy? Czy było warto? Jakie będą musieli ponieść konsekwencje? No i jeszcze to obsesyjne pragnienie zemsty...

Emocje są ogromne. Dodam, że bardzo skrajne. Nie tylko w samych bohaterach, ale i w czytelniku. Współczucie, smutek, gniew, żal, rozpacz, niepokój, przerażenie, radość - to tylko część z nich.

"Złe dziecko" to owiany mrocznym klimatem i atmosferą grozy thriller psychologiczny, który zaskakuje, trzyma w napięciu, boleśnie wgniata w fotel. Czytajcie, nie pożałujecie!

Ofiary lata
Camilla Way0
Okładka ksiązki - Ofiary lata

Powieść dotyka spraw, które trapią cały współczesny świat. Ukazuje emocje i uczucia dziecka, które nie ma skrupułów, by zabijać...

Obserwując Edie
Camilla Way0
Okładka ksiązki - Obserwując Edie

Oszałamiająca psychologiczna zagadka oparta na zawiłej relacji łączącej dwie z pozoru zaprzyjaźnione kobiety. Piękna, utalentowana, trochę szalona...