Złodziej dłoni

Sadystyczny seryjny morderca wybiera kolejną ofiarę - dziewczynę z Nashville. Pani porucznik z wydziału zabójstw Taylor Jackson, oraz jej przyjaciel analityk FBI doktor John Baldwin wspólnie prowadzą śledztwo w tej sprawie. Dusiciel z Południa morduje kolejne osoby, a na miejscu zbrodni zostawia ponurą wizytówkę - dłoń poprzedniej ofiary... Ambitna dziennikarka telewizyjna Whitney Connolly jest przekonana, że sprawa Dusiciela z Południa pomoże jej w karierze i umożliwi wyjazd z Nashville. Posiada informacje, które mogą zmienić kierunek dochodzenia. Nie przypuszcza jednak, że sprawa będzie dotyczyć także jej osobiście, a za swoje ambicje zapłaci wysoką cenę... Nikt nie potrafi powstrzymać zwyrodnialca, ale wszyscy zaczynają sobie uświadamiać, że prawdziwe zło rodzi się z zakłamania.

Informacje dodatkowe o Złodziej dłoni:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2010-01-13
ISBN: 978-83-238-5908-6

Kup książkę Złodziej dłoni

Złodziej dłoni - opinie o książce

Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2016-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Całkiem przyjemna książka, choć nie wiem czy słowo "przyjemna" jest adekwatne do treści o seryjnym mordercy. W każdym razie czyta się błyskawicznie, akcja jest tu bardzo sprawnie i ciekawie poprowadzona.
Avatar użytkownika - kroplina
kroplina
Przeczytane:2015-06-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
"Czyżby ofiara jednak stawiała opór? Chyba nie, lecz w kluczowych chwilach mąciło mu się w głowie. Zastanowi sie nad tym później, gdy nic innego nie będzie mu zaprzątało myśli. Na razie wspominał tylko jej promiennie lśniące oczy, gdy gasła. Wymacał palcami piłę i uniósł bezwładną dłoń dziewczyny." Taylor Jackson (porucznik wydziału zabójstw) i John Baldwin (analityk FBI) pracują razem nad rozwiązaniem zagadki Dusiciela z Południa, który najpierw dusi swoje ofiary, a później odcina im dłonie. Przy ciałach znalezionych przez policję kobiet morderca pozostawia dłoń kolejnej ofiary. W toku prowadzonego śledztwa policja natrafia na jeszcze jeden ślad, którym są pozostawione fragmenty wierszy angielskich klasyków poezji. Wszystko wskazuje na to, że sprawcą okrutnych morderstw jest mąż Quinn Buckley, siostry znanej dziennikarki Whitney Connolly, która również otrzymuje anonimowe maile z fragmentami wierszy. Mężczyzna jest wiceprezesem spółki Healt Partners a grafik jego częstych podróży zgadza się idealnie z miastami, w których odnajdywane są ofiary i czasem popełnionych zbrodni. Kiedy w bagażniku jego samochodu policja znajduje ciało kolejnej ofiary jego wina wydaje się być przesądzona. Przy okazji prowadzonego śledztwa policja wraca do nierozwiązanej zagadki sprzed lat, która dotyczy rodziny Connolly. Pewnego popołudnia siostry Quinn i Whitney zaginęły bez wieści, wracając do domu ze szkoły. Jak się okazało zostały porwane przez Nathana Chase'a, który obecnie odsiaduje wyrok, i choć udało im się uciec porywaczowi i po kilku dniach bezpiecznie wróciły do domu, nikt nie wie co się tak naprawdę wtedy wydarzyło. Już od pierwszych stron czytelnik zostaje "wrzucony" w wir wydarzeń. Kolejna ofiara, kolejna nie pasująca do niej dłoń, kolejna zaginiona kobieta. Łańcuch przyczynowo-skutkowy doskonale zachowany. Wątek poboczny dotyczący Słotnika potwierdza wielowymiarowość pracy policji. Choć książkę czyta się szybko jej lektura nie skłoniła mnie do jakichkolwiek refleksji. Postacie wydają się "papierowe". Niewiele wiemy o ofiarach jak i o głównych bohaterach. Nie ma, czego oczekuje się po kryminale, nagłych zwrotów akcji. Morderca, w toku rozgrywających się wydarzeń, nasuwa się właściwie sam.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Policjantka - w stopniu porucznika - z wydziału zabójstw policji w Nashville, Taylor Jackson i analityk FBI, John Baldwin są od czterech miesięcy parą w życiu. W pracy także mogą na siebie liczyć. Tym razem przyszło im się zmierzyć z sadystycznym mordercą, zwanym Dusicielem z Południa. Znaleziona właśnie w Nashville młoda kobieta, Jessica Porter z Missisipi jest trzecią ofiarą zwyrodnialca. Trzeba się spieszyć bo czas się kurczy, a morderca wyraźnie przyspiesza. Znakiem rozpoznawczym jest makabryczne trofeum - dłoń poprzedniej ofiary. W bliskim otoczeniu znajduje się także kartka z wierszem. W tym czasie Whitney Connolly, dziennikarka lokalnej telewizji zaczyna otrzymywać zagadkowe e-maile od mordercy. Sadzac, że sprawa Dusiciela z Południa pomoże jej w karierze i umożliwi wyjazd z Nashville nie ujawnia informacji, które mogą pomóc w prowadzonym śledztwie. Niedługo się okaże czy podjęła właściwą decyzję. Równocześnie ze sprawą Dusiciela z Południa jest rozwiązywana inna poświęcona gwałcicielowi, którego ,,ochrzczono" mianem Słotnik (zawsze gwałci swoje ofiary w czasie deszczu). Słotnik ma na koncie już siedem zgwałconych kobiet, w tym policjantkę Betsy Garrison, szefową wydziału przestępczości seksualnej w policji w Nashville. Taylor musi więc przyłączyć się do prowadzonego śledztwa. Rewelacyjnie napisana powieść sensacyjna. Od początku do końca trzymająca czytelnika w napięciu. Bardzo ciekawa książka, brutalna ale nie obrzydliwa. Intrygująca, z wartką akcją. Może jest trochę przewidywalna, zwłaszcza pod koniec, ale przy tym ciekawa i czyta się prawie sama. Nieźle zawiązana intryga i dwie sprawy prowadzone równolegle dodają smaczku. Nie brakuje także wątku miłosnego, który często gości w tego typu powieściach. Wartka akcja, ciekawy pomysł na fabułę oraz sympatyczni bohaterowie to niewątpliwe zalety tej powieści. Z chęcią sięgnę po inne książki tej autorki. Polecam jako lekką i nie nużącą lekturę, niekoniecznie miłośnikom gatunku.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2014-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Po lekturze książek "Umarli nie kłamią" oraz "Pocałunek śmierci" J. T. Ellison bardzo szybko sięgnęłam po trzecią z tej serii - zresztą pod intrygującym tytułem - "Złodziej dłoni". Książka jest pierwszym tomem przygód dzielnej policjantki Taylor Jackson. Na tym etapie fabuły jej znajomość z analitykiem FBI - Johnem Baldwinem - jest skrzętnie ukrywana przed współpracownikami. Spotykają się potajemnie a w kontaktach służbowych zachowują słuszną rezerwę. Jednak wnikliwi obserwatorzy i tak dostrzegają łączącą ich więź. Czy powoli im ona jasno oceniać zagrożenia? Czy posiadanie bliskiej osoby pomoże czy zaszkodzi w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek? Główna sprawa prowadzoną w tym tomie dotyczy seryjnego mordercy, zwanego Dusicielem z Południa. Jest on wyrachowanym, przebiegłym i inteligentnym zabójcą, gdyż bardzo długo udaje mu się wyprzedzać policję nie zostawiając im przy tym żadnych - tak naprawdę pomocnych - wskazówek. Dusiciel morduje młode kobiety, odbywając z nimi wcześniej stosunek seksualny (za zgodą kobiet) a potem porzuca ciała na łąkach odcinając przy tym dłonie... Jedna z dłoni zostaje zawsze porzucona na miejscu odnalezienia nowych zwłok, drugą morderca zostawia sobie jako trofeum. Najciekawsze w tych morderstwach są dwie rzeczy: Dusiciel każdej z ofiar pozostawia fragment wiersza znanego klasyka a zwłoki dziewcząt porzuca w innym amerykańskim stanie, niż ten z którego była ofiara. Większej ilości ciekawostek nie ujawnię. Sprawą Dusiciela zajmuje się FBI - na czele z Baldwinem - przy udziale policji z Nashville, gdyż to właśnie na rodzimym "podwórku" Taylor zostaje znaleziona jedna z ofiar. Śledztwo nie należy do łatwych, niewiele jest punktów zaczepienia, nikłe ślady, niemalże brak DNA, świadków brak. A na dodatek wśród prowadzących sprawę znajduje się "kret", gdyż informacje szybko wyciekają do mediów - zbyt szybko. Kto i dlaczego zdradza tak ważne i poufne informacje? W całej tej trudnej sprawie jest ktoś, kto mógłby pomóc - i to ogromnie - policji w ujęciu Dusiciela. Dziennikarka lokalnej telewizji z Nashville - Whitney Connolly, która otrzymuje od mordercy tajemnicze e-maile, jednak nie ujawnia nikomu swojej wiedzy a pragnie zrobić z tego użytek i wspiąć się po szczeblach kariery. Czy jej się to uda? Czy morderca pomoże jej w realizacji marzenia? Dlaczego to ją wybrał na powierniczkę swych niecnych planów? Oczywiście nie zdradzę rozwiązania tak ciekawego wątku... Na zachętę mogę jedynie powiedzieć, że sprawa ma swój początek w przeszłości, kiedy to Whitney i jej siostra bliźniaczka miały po dwanaście lat i zostały porwane... Drugim śledztwem jakie mamy okazję śledzić w "Złodzieju dłoni" jest sprawa Słotnika. To seryjny gwałciciel atakujący zawsze w czasie deszczu i z zasłoniętą twarzą, używający prezerwatyw, by nie zostawić swojego DNA. W wyniku pewnych komplikacji sprawę Słotnika przejmuje Taylor Jackson i dzięki niesamowitemu zaangażowaniu kolegów z zespołu próbuje ująć sprawcę wielu gwałtów. Czy osiągnie sukces, choć musi się zmierzyć ze ślepymi tropami, nieprawdziwymi zeznaniami i pokrzywdzoną koleżanką po fachu? To trzeci świetny thriller pani Ellison, który miałam okazję czytać. Bardzo ciekawe sprawy, niesamowite zwroty akcji, pokręcona fabuła z licznymi tajemniczymi zdarzeniami z przeszłości, które mają duży wpływ na bieżące życie. Autorka potrafi poprowadzić historię tak, by czytelnik nie czuł się znudzony, lecz by kartki same umykały spod palców. W tym przypadku mamy też do czynienia z dużą ilością bohaterów, jednak ich szczegółowa charakterystyka i doskonałe umiejscowienie w ogólnym zarysie historii sprawia, że czujemy jedynie ubogacenie a nie zagmatwanie treści. Język jest prosty i zrozumiały a przedstawienie zdarzeń z różnych punktów widzenia i przez różnych narratorów poszczególnych rozdziałów (Taylor, Baldwin, Whitney, Dusiciel) pomaga czytelnikowi wczuć się w cały wachlarz emocji w lekturze. Polecam na zbliżające się jesienne wieczory.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2014 (100),
Seryjny zabójca podróżujący po kilku stanach USA i odcinający ofiarom dłonie z pewnością dostarczył mi dreszczyku emocji, jakiego oczekuję od tego typu książek. Dodatkowo polubiłam duet Jackson&Baldwin i chętnie przeczytam pozostałe tytuły tej autorki. Ogromny plus za zaskakujące zakończenie. Polecam.
Avatar użytkownika - Maaarz
Maaarz