Złoty sen

Stara willa w sennym kurorcie, a w niej kobiety, które los zetknął ze sobą po wielu latach. Lili, ekscentryczna właścicielka wilii, dawno temu oświadczyła swej przyjaciółce, że nigdy się do niej nie odezwie, i wytrwała w tym postanowieniu sześćdziesiąt pięć lat. Ada w dzieciństwie przyjeżdżała tu z matką, żeby leczyć chore serce. Jej owiany tajemnicą pobyt przedłuża się na całe lato. Kalina miała wszelkie predyspozycje, aby stać się wielką artystką, ale wszystko w swoim życiu, łącznie z licznymi talentami, zaprzepaściła. Lili, Ada i Kalina - a między nimi stara Józefa, dawniej pomoc do wszystkiego, teraz odsunięta od wszelkich zajęć - spędzają wiele miesięcy pod jednym dachem. Złość, gniew, a przede wszystkim obojętność, z czasem zmieniają się w przekonanie, że z każdego życia da się coś uratować. Wystarczy tylko o to coś zawalczyć. Wiktor, który rozpoczyna i kończy tę opowieść, nie znalazł się tam przypadkiem. Nic tam nie działo się przypadkiem, choć od przypadku wszystko się zaczęło.

Informacje dodatkowe o Złoty sen:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-05-19
ISBN: 978-83-8069-001-1

Kup książkę Złoty sen

Złoty sen - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-10-31, Przeczytałam, 52 książki (2016),
Niesamowicie polubiłam Józefe-kobieta która czyta bo się przyzwyczaiła i to czyta gazety popularno-naukowe, bo "szmatlawcami" głowy sobie zawracać nie będzie ;) Ogólne przesłanie książki niezwykle istotne i warte zapamiętania-prawdziwa przyjaźń powinna być ponad wszystko i zawsze warto rozmawiać!
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jest to moje kolejne, udane spotkanie z twórczością Grażyny Jeromin-Gałuszki. Potwierdziło ono tylko to, że lubię styl pisarski tej autorki. Kolejny raz urzekła mnie opowiedziana przez nią historia. Jej powieści nie czyta się ze względu na dynamiczną akcję, bo takiej tu nie znajdziecie, tylko ze względu na atmosferę, refleksje, przemyślenia. Akcja osadzona jest w podupadłym uzdrowisku, gdzieś w Polsce. W starym pensjonacie, który od lat już nie funkcjonuje, mieszkają dwie sędziwe kobiety: madame Lili i Józefa. Po drugiej stronie ulicy w pięknym domu mieszka przyjaciółka Lili z lat młodzieńczych -- Arleta. Kobiety nie rozmawiają ze sobą od kilkudziesięciu lat. Madame wie, że wypowiedziane wiele lat temu słowa były niepotrzebne, dlatego postanawia opowiedzieć przyjaciółce historię swojego życia, a przede wszystkim wyjawić jej swoją tajemnicę. W tym czasie do domu Lili przyjeżdża Ada, która swego czasu razem z matką spędzała tu wakacje. Nikt nie wie, dlaczego uciekła od męża i wydawałoby się od wspaniałego życia. Za nią pod dach domu madame trafia Kalina, wakacyjna przyjaciółka Ady, która miała zostać sławną artystką, ale życie napisało dla niej inny scenariusz. Kolejny raz bohaterkami powieści Grażyny Jeromin-Gałuszki są kobiety. Wydaje się, że jest to znak rozpoznawczy twórczości pisarki. Dopracowany styl i piękny język sprawiają, że książkę czyta się z przyjemnością. Nie jest to lektura lekka i łatwa w odbiorze, ale ma w sobie to coś, co przyciąga i nie chce puścić zanim nie skończymy czytać ostatniego zdania. "Złoty sen" to powieść o przemijaniu, przebaczaniu i sile przyjaźni. Jej specyficzna, nostalgiczna atmosfera zmusza do refleksji nad własnym życiem.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Rozczarowała mnie.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-01-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

„Złoty sen” to nostalgiczna opowieść o kobietach Lilii, Adzie, Kalinie i Józefie, które znają się od wielu lat i także po wielu latach spotykają się ponownie w starej ale magicznie klimatycznej willi. Każda z nich nosi jakąś tajemnicę, wiele już w życiu przeżyły i doświadczyły.

Fabuła książki łączy przeszłość z teraźniejszością, akcja wciąga i często budzi niepokój, opowiada o przemijaniu, tęsknocie za tym co już nigdy nie wróci, jako rachunek strat i pojednania. Popełnionych błędów nie da się cofnąć ale zawsze można przebaczyć, pogodzić się z drugą osobą. Bohaterki przekonały się, że życie jest bardzo krótkie, musi nadejść czas pokory aby zdążyć przyznać się do swoich błędów i naprawić je.

[...] zadałam sobie jedno pytanie: Co się stało z czasem, który zmienił dziecko w dojrzałą kobietę? I natychmiast udzieliłam sobie odpowiedzi: Nic się z nim nie stało. Po prostu minął."

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2015-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015,
Folwark Konstancji
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Folwark Konstancji

Pierwszy tom porywającej literackiej sagi! Dwustuletnia historia, w której wielkie i małe dramaty, smutki i radości, miłość i nienawiść, przeplatają...

Niebieska sukienka
Grażyna Jeromin-Gałuszka0
Okładka ksiązki - Niebieska sukienka

Dwustuletnia historia, w której wielkie i małe dramaty, smutki i radości, miłość i nienawiść, przeplatają się ze sobą na przemian w zawrotnym tempie...