Żony Ułanów

Ciąg dalszy sagi o niezwykłych losach rodziny Sobolewskich.

Rok 1812. Polska żyje wielkimi nadziejami na odzyskanie niepodległości za sprawą cesarza Napoleona. Siostry Cecylia i Franciszka prowadzą żywoty niezamożnych szlachcianek. Franciszka gospodarzy w dworku w Komorowie, rodzi synka Michasia. Cecylia mieszka w domu na warszawskich Faworach razem z przybranym ojcem Ignacym Sobolewskim. Kiedy cesarz wypowiada wojnę Rosji i gromadzi w Polsce największą armię w historii, większość mężczyzn wstępuje do wojska. W wyprawie na Moskwę biorą udział także wybrankowie sióstr i niechętny temu Ignacy. Siostry muszą sobie radzić same, w kraju ogarniętym bezprawiem i grabionym przez obce wojska. Nie zdają sobie sprawy, że są obserwowane przez kogoś z ich przeszłości. Dopiero kiedy piastunka Michasia zostaje zamordowana, a chłopczyk uprowadzony, siostry odkrywają, że zadarły z kimś wyjątkowo zdeterminowanym i wrogim. Podczas straszliwie mroźnej zimy wyruszają samotnie przez kraj ogarnięty wojną w poszukiwaniu utraconego dziecka.

Weronika Wierzchowska- z urodzenia mieszczka, przez długie lata zatrudniona w wielkiej korporacji jako chemiczka. Niedawno przerwała karierę, zrzuciła 30 kilogramów i wyprowadziła się na wieś. Obecnie zawodowo związana z malutką firmą kosmetyczną. Chwile niezajęte wymyślaniem i wytwarzaniem kremów, żeli i serum odmładzających poświęca córce, domowemu kucharzeniu oraz grzebaniu w starych książkach, które bardzo kocha. Zamiłowanie do dawnych historii próbuje połączyć z wymyślaniem własnych, tworząc opowieści o życiu kobiet: tych współczesnych i tych żyjących w dawnych czasach.

Informacje dodatkowe o Żony Ułanów:

Żony Ułanów - opinie o książce

Avatar użytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2023-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książki Weroniki Wierzchowskiej zawsze przenoszą nas w czasie i pokazują silne, nietuzinkowe kobiety, które nie dają sobie w kaszę dmuchać.
Nie inaczej jest z nową sagą o losach rodziny Sobolewskich. "Żony ułanów" to jej druga część.
Tym razem autorka zabrała nas do początku XIX wieku, gdy Polska żyła nadzieją odzyskania niepodległości, wierząc, że pomoże jej w tym Napoleon. Wszyscy tego chcą ale nie każdy jest gotowy na poświęcenie. A jak Franciszka i Cecylia zapatrują się na wyprawę wojenną swoich mężczyzn? Czy będą bezpieczne bez ich opieki? Czy dawny wróg znów nie da o sobie znać? Tyle pytań a odpowiedzi tkwią pomiędzy stronami.
Gdy wzięłam do ręki książkę i zaczęłam czytać, to automatycznie przeniosłam się w przeszłość, bo to prawdziwy wehikuł czasu. Autorka tak obrazowo opisuje przeszłość i przygody, jakie przeżywają bohaterowie. Jest prawdziwą mistrzynią.
Chylę czoła przed jej wiedzą historyczną, bo tutaj naprawdę mamy ogrom wiadomości...o wojsku, wojnie, życiu zwykłych ludzi i codzienności.
Poza tym, gdy biorę do ręki Jej książki to wiem, że znajdę w nich silne bohaterki. Takie też były siostry Sobolewskie. To nie chucherka i damy mdlejące z wrażenia, ale kobiety, które umiały zadbać o siebie i same walczyły o to co kochały. A ich zimowa podróż przez ogarnięty wojną kraj, była pełna przygód i niebezpieczeństw a świetnie sobie poradziły. Czytałam o tym z wypiekami na twarzy...
Jestem ciekawa co jeszcze spotka Cecylię i Franciszkę w kolejnych tomach.
Jeśli lubicie historyczne sagi to koniecznie po nią sięgnijcie. Naprawdę warto

To nie tak
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - To nie tak

Kiedy jest nam tylko dobrze, to nie zawsze dobrze...  Blanka jest toksykologiem zatrudnionym w firmie wykonującej ekspertyzy sądowe i kryminalistyczne...

Życie tak zwyczajne
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Życie tak zwyczajne

Anna zaczyna pracę w technikum jako stażystka ucząca chemii. Przez niedoświadczenie i brak przygotowania do zawodu pakuje się w kolejne kłopoty, nie radzi...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska