Cała prawda o Rosji?

«poprzedni     następny»
2014-03-03 13:31:04
news - Cała prawda o Rosji?

Przestępczy świat Rosji lat 90. XX wieku to zorganizowane grupy przestępcze, złodziejskie korporacje, gangi młodzieżowe i skorumpowani politycy. W samym centrum tego świata zawiązuje się spisek przeciwko prezydentowi Rosji, a zadanie wynikające z tego spisku ma wykonać najwyższej klasy płatny morderca-snajper. Tylko major Korieniew, zwany Lisem, jest gotów przeciwdziałać zbrodniczym planom. Korzysta jednak z własnych, bezwzględnych metod, które często mają niewiele wspólnego z przestrzeganiem prawa.... 

 

Antykiler Daniły Koreckiego to kultowa książka, obecna w co trzecim rosyjskim domu. Jej nakład w Rosji przekroczył już 5 milionów egzemplarzy, a film nakręcony na jej podstawie zyskał miano kultowego. Już w środę, 5 marca 2014, będą mogli zapoznać się z nią również polscy czytelnicy. A oto, co o powieści napisał Wiktor Bater - dziennikarz, były korespondent Polskiego Radia i Faktów TVN w Rosji: 

 

Czytając Antykilera Daniły Koreckiego siłą rzeczy stawały mi przed oczami moje pierwsze wyprawy do Rosji początku lat 90-tych. Rosji okresu przełomu, kształtowania nowej państwowości, nowego społeczeństwa, nowego myślenia. Rosji dzielonej niczym kawał mięsa ostrymi nożem grup przestępczych i współdzałających z nimi nowych biznesmenów, rozkradających w początkach bandyckiej prywatyzacji narodowy majątek. Opisany przez Koretskiy’ego Tichodonsk w regionie przykaukaskim to Rosja okresu tranformacji w pigułce: tworzące się nowe grupy kryminalne, podział stref wpływów, nowy kodeks przestępczy, utrata autorytetów, katastrofa państwowości i nieudolne próby przejęcia kontroli nad sytuacją przez skorumpowaną milicję. Na tle powszechnego rozkładu i bandyckich porachunków jak światełko w tunelu przedstawieni są w książce nieliczni, uczciwi funkcjonariusze organów ścigania z majorem Korenewem, „Lisem“,  na czele. Ich metody mogą budzić wątpliwości: wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę, naginanie prawa w imię dotarcia do źródeł zła, bezlitosne wykorzystywanie informatorów w szeregach mafijnych ugrupowań. Major Korenev, ideowy milicjant schyłku ZSRR, płaci za swoją bezkompromisową walkę o sprawiedliwość więzieniem: naraża się sprzedajnym przełożonym, którzy wykorzystują metody „Lisa“przeciwko niemu. Koretskiy po mistrzowsku opisuje skryminalizowaną rzeczywistość, w brutalny sposób przedstawiając przestępczą hierarchię z jej nie-honorowym kodeksem, systemem zdegenerowanych wartości, autorytetem więzienia jako najwyższej  . Krew leje się z książki szerokim strumieniem, trup ściele gęsto a wszystko to nie pozostawia złudzeń: życie ludzkie nie było, nie jest i nie będzie w Rosji w cenie, dopóki szacunek i respekt budzi jedynie brutalna siła. Tutaj nawet miłość nie jest w stanie złagodzić obyczajów, okazywanie uczuć to oznaka słabości a kobiety to dla mężczyzn jedynie środek na drodze do celu i zaspokojenia instynktów. „Antykiler“ to powieść o szakalu w stai rozjuszonych wilków, który by wyrwać się z zaklętego kręgu przemocy i zdrady musi rozszarpywać swych współplemieńców wiedząc, że wcześniej czy później i tak trafi na ich ostre kły. Ale to już zupełnie inna historia, historia w której bandycka Rosja zacznie stroić się w pióra europejskiej demokracji a wilki i szkale przywdzieją skóry owieczek biznesu. 

Opinia
Treści
romanrafal Linia koment podoba mi się
2014-03-16 08:59:20
pokooj36 Linia koment film widziałam, pewnie pora zabrać się za książkę :)
2014-03-05 18:58:02
azetka79 Linia koment ciekawe, ciekawe...
2014-03-03 13:33:53
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów