65. rocznica śmierci Janusza Korczaka

«poprzedni     następny»
2007-08-06 23:54:20

     Dziś, 6 sierpnia, mija 65. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka, pedagoga, pisarza i lekarza, współzałożyciela domu sierot w Warszawie.
"Stary doktor", bo tak był nazywany, jako autor popularnych radiowych gawęd, zginął w obozie koncentracyjnym w Treblince.

Janusz Korczak jeszcze przed wojną kierował sierocińcem Nasz Dom w Pruszkowie, a następnie na Bielanach. Gdy w czasie okupacji Niemcy założyli warszawskie getto, Dom Sierot został przeniesiony do dzielnicy żydowskiej.

6 sierpnia 1942 roku nastąpiła likwidacja placówki. Korczak odrzucił propozycję ocalenia mu życia i został z dziećmi. Wraz z personelem zakładu poprowadził około 200-tu dzieci na rampę kolejową na Umschlagplatz, skąd odchodziły transporty do obozu zagłady w Treblince. Z relacji świadków wynika, że Korczak szedł na czele grupy wychowanków domu dla sierot, niosąc jedno z dzieci na ręku.

Do tych wydarzeń nawiązuje pomnik, który został odsłonięty w Warszawie w ubiegłym roku. Przedstawia grupę dzieci ze swym opiekunem, najmłodsze z nich obejmuje doktora Korczaka za szyję.

Do najbardziej znanych książek Korczaka, które napisał dla dzieci i młodzieży należą "Król Maciuś Pierwszy", "Bankructwo małego Dżeka" i "Kiedy znów będę mały". Powieści te, utrzymywane w konwencji baśniowej do dziś uznawane są za jedne z najlepszych w historii literatury dziecięcej. Twórczości Korczaka charakteryzuje się znakomitym wyczuciem i znajomością psychiki dziecięcej, jest nacechowana pełnym szacunku i zaufania stosunkiem do dzieci. W 1937 roku otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Literatury.

W latach 1935 -1936 prowadził w radiu jako Stary Doktor gawędy pedagogiczne. Był twórcą własnego systemu pedagogicznego, który polegał na traktowaniu dziecka jako pełnoprawnego partnera z niezbywalnym prawem do miłości i szacunku.

Na warszawskiej Pradze, gdzie Janusz Korczak zorganizował sierociniec i przyjeżdżał z dziećmi na lecznicze kolonie, są ulice: Starego Doktora i Króla Maciusia I.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów