20 tysięcy książek dla polskich bibliotek

«poprzedni     następny»
2007-06-17 22:58:11
Wraz z obchodami dnia bibliotekarza czyli od 8 maja br. znany polski biznesmen Janusz Palikot wraz z małżonką Moniką w ramach działań Fundacji Janusza i Moniki Palikotów, której celem jest działalność na rzecz wzrostu czytelnictwa, rozwoju branży wydawniczej i księgarskiej, postanowili poszerzyć księgozbiór polskich bibliotek. Przejawem tej działalności była decyzja o udzieleniu pomocy bibliotekom z terenów Lubelszczyzny, Podlasia, Kotliny Kłodzkiej i Dolnego Śląska. W rezultacie około siedmiuset  placówek bibliotecznych otrzyma łącznie ponad 20 tysięcy egzemplarzy książek (184 tytuły). Palikotowie wybrali placówki właśnie z tych trzech części kraju z racji sentymentu, jakim darzą wspomniane regiony. Darem są książki o łącznej wartości  497 675,20 zł
Akcja, z racji swego rozmiaru, wciąż trwa... i trwać będzie do końca czerwca.

Inicjatywa ta pozwoli znacząco wzbogacić księgozbiory mniejszych placówek, przyczyniając się do rozwoju czytelnictwa na obszarach, które dysponują ograniczonymi funduszami na zakup książek.

– Pomysł naszego przedsięwzięcia zrodził się z przemyśleń na temat miejsca książki we współczesnym świecie oraz z troski o to, aby w obliczu ekspansji nowych mediów książka stanowiła nadal atrakcyjny i użyteczny środek zdobywania wiedzy i przyjemnego spędzania wolnego czasu – mówi Janusz Palikot. Jesteśmy przekonani, że utrzymanie właściwej pozycji książki nie będzie możliwe bez zapewnienia łatwego dostępu do niej wszędzie tam, gdzie znajdują się zainteresowani odbiorcy – dodaje pani Monika.  

Na rozwój kultury narodowej w Polsce przeznaczane są w finansach publicznych środki wciąż nieadekwatne do rzeczywistych potrzeb, pracownicy bibliotek stoją często wobec trudnych wyborów – dysponując ograniczonymi funduszami, nie mogą sobie pozwolić na wzbogacenie księgozbiorów o wszystkie ważne i ciekawe pozycje ukazujące się na rynku księgarskim.

Przekazane książki są dorobkiem gdańskiego wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria, które cechuje wierność tradycyjnym zasadom sztuki wydawniczej.

W 2004 roku Janusz Palikot ustanowił Fundację promującą kulturę, sztuki plastyczne, edukację, instytucje teatralne i szkoły wyższe. Fundacja zajmuje się m.in. wspieraniem kolekcjonerstwa, czytelnictwa, inicjowaniem wartościowych przedsięwzięć kulturalnych oraz fundowaniem nagród i stypendiów dla uzdolnionej młodzieży.
Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów