Najlepsze książki historyczne I półrocza 2014!

«poprzedni     następny»
2014-07-11 11:54:22
news - Najlepsze książki historyczne I półrocza 2014!

Historia XIX wieku (Poznańskie), Dezerterzy (Rebis), Dyplomacja polska w I wojnie światowej (PISM), Podróż do krainy zeków (Czarne), Parabellum (Erica) i Christiane F. Życie mimo wszystko (Iskry) – to najlepsze książki historyczne I półrocza 2014 w plebiscycie Historia Zebrana!

 

Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano 3 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

 

 

W rolach głównych

 

zekPublikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

 

W tej kategorii nagrodę jury otrzymała książka Podróż do krainy zeków Juliusa Margolina (Wydawnictwo Czarne). Lektura tej książki daje możliwość pogłębienia wiedzy o sowieckich łagrach. Inną wersję przedstawiają kaci, inną ofiary. Inna wersja "prawdy" obowiązuje na zachodzie Europy, inna w krajach postsowieckich. Jedno jest pewne: najwartościowsze relacje przedstawiają zawsze ofiary stalinowskiego terroru. – uzasadnia swój wybór Tomasz Piskorski, biorący udział w plebiscycie internauta, również głosujący na tę książkę.

 

christianeInternauci za najlepszą publikację w tej kategorii uznali Christiane F. Życie mimo wszystko autorstwa Christiane V. Felscherinow, Sonji Vukovic (Iskry). – 35 lat po ukazaniu się My, dzieci z dworca Zoo, książki i jej ekranizacji, dzięki którym Christiane F. stała się najsłynniejszą narkomanką na świecie, bohaterka przedstawia dalszy ciąg swojej historii. Opowiada o postanowieniu, że koniec z narkotykami, którego nie udaje się zrealizować, o więzieniu, o szczęśliwym czasie w Grecji, o walce z nałogiem, o ludziach spotkanych po drodze, o programie metadonowym, do którego została przyjęta, o swoim alkoholizmie i powrotach do heroiny, wreszcie o narodzinach Phillipa i macierzyństwie, które odmieniło jej życie. – pisze o nagrodzonej książce jej Wydawca.

 

 

dyplomacjaKategoria: Okiem badacza

 

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

Internauci zdecydowali się wyróżnić książkę: Dyplomacja polska w I wojnie światowej Janusza Sibory (PISM). – Takiego opracowania w polskiej historiografii jeszcze nie było. Sibora z pietyzmem odtworzył budowę polskiej służby dyplomatycznej, która miała przez dwie dekady walczyć o niepodległość kraju – komentuje wybór uczestników głosowania Michał Przeperski, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

 

historiaZ kolei wybór jury padł na książkę Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata Jurgena Osterhammela (Poznańskie). – Praca monumentalna, a ujęcie tematu bynajmniej nie podręcznikowe – i też nieprzeznaczone jednak dla osób, które wiedzy podręcznikowej nie posiadają. Książka niezwykle pobudza intelektualnie, a możliwość jej lektury sama w sobie jest motywacją do zgłębienia historii XIX wieku. Oby i inne epoki doczekały się tego rodzaju syntez! - stwierdza Agnieszka Kowalska, koordynatorka działu Recenzje w portalu Histmag.org

 

 

dezerterzyHistoria niebanalna

 

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymała publikacja Domu Wydawniczego Rebis Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej autorstwa Charlesa Glassa. Książka zaskakująca pomijanym zazwyczaj tematem i pomysłowym jego ujęciem, poruszająca losem jej bohaterów. Jej autorowi udała się jakże trudna sztuka ukazania jeszcze jednego, nowego wymiaru okrucieństwa i bezduszności wojny. Co więcej, zrobił to, opierając się na bogatej podstawie źródłowej, łącząc atrakcyjność formy z rzetelnością badawczą. - opowiada o zwycięskiej publikacji Roman Sidorski, redaktor portalu Histmag.org.

 

parabellumZ kolei internauci wyróżnili książkę Parabellum (#1) Prędkość ucieczki Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Erica). – Czytelnik zanurza się w rwący potok wydarzeń, by obserwować poczynania garstki żołnierzy cudem ocalałych z ataku Luftwaffe, razem z nimi wyrusza w głąb ojczyzny, by po chwili... dołączyć do trójki uciekinierów, ratujących się ucieczką na zachód. Wojnę widzimy nie tylko z perspektywy małej grupki polskich żołnierzy, czy uciekających Warszawiaków, ale obserwujemy także jej wydarzenia oczami młodego kapitana Wehrmachtu. Wciągające wątki, szybki bieg wydarzeń i bezpośredni język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. – uzasadnia swój wybór Małgorzata Orzech, internautka biorąca udział w plebiscycie.

 

Kolejna edycja plebiscytu, która pozwoli wyłonić najlepsze książki historyczne drugiego półrocza 2014 roku, wystartuje jesienią.

 

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Targów Książki w Krakowie.

 

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

Opinia
Treści
ManicPixieDreamG Linia koment Przecież "Christiane F." to nie jest powieść historyczna!- (nie opowiada o czasach historycznych w stosunku do życia autora), tylko biografia!...
2014-07-12 09:45:37
azetka79 Linia koment super:):):)
2014-07-11 12:02:01
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów