KONCERT ORKIESTRY KAMERALNEJ TEATRU LA SCALA

«poprzedni     następny»
2009-06-01 23:10:12

W ramach organizowanych w Krakowie w czerwcu 2009 roku Dni Mediolanu, w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Orkiestra Kameralna Teatru La Scala. Solistą wieczoru będzie skrzypek Francesco Manara. Program wypełnią Cztery pory roku Antonio Vivaldiego oraz Las Cuatro Estaciones Porteñas Astora Piazzolli.

Niezwykłe może się wydawać zestawienie utworów powstałych w odstępie dwóch i pół wieku, w zupełnie odmiennych stylach i wywodzących się z tak różnych tradycji kulturowych. A jednak, właśnie w tej odmienności odnaleźć można urok podobieństw przez odwołanie się do kontrastu: cykl następowania po sobie pór roku na obu półkulach łączy różne światy, epoki i wrażliwości, ukazując ich podobny rodowód.

Sekwencja pór roku doskonale ilustruje podobieństwa i różnice utworów. W każdym z nich Piazzolla wiernie cytuje niektóre fragmenty melodyczne lub rytmiczne z analogicznej pory roku Vivaldiego, a następnie przekształca je aż do całkowitej transformacji, często traktując motywy dzieła włoskiego kompozytora jako kontrapunkt dla linii melodycznej prowadzonej przez skrzypce.

Vivaldi inspirował się naturą i zachodzącymi w niej zmianami podczas następowania po sobie kolejnych pór roku, natomiast Piazzolla wydaje się opisywać różnorodność i bogactwo emocji.

2 czerwca 2009, godz. 20.00, Filharmonia Krakowska

Źródło: www.culture.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów