15.06-15.08: wystawa sztuki nowoczesnej w Krakowie

«poprzedni     następny»
2007-06-15 00:15:44
Trzy małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej będą prezentowane od 15 czerwca w Galerii XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.

Na wystawie "Wreszcie nowa! Małopolskie kolekcje sztuki nowoczesnej" pokazane zostaną prace ponad 60 artystów o międzynarodowej sławie, tworzących w rozmaitych mediach.

Jak poinformowała PAP w czwartek kuratorka wystawy Maria Anna Potocka, na wystawę złożyły się zbiory "instytucji-kolekcjonerów" sztuki aktualnej: Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach oraz Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Ekspozycja zajmie całą powierzchnię pierwszego piętra Galerii XIX wieku w Sukiennicach, która po wywiezieniu do Zamku Królewskiego w Niepołomicach na czas remontu dzieł na co dzień tam prezentowanych stała pusta przed rozpoczęciem prac.

"Zorganizowana w ekspresowym tempie wystawa jest próbą ukazania tego, co się dzieje i jest ważne w sztuce współczesnej, jej bogactwa artystycznego, osobowości i wyobraźni artystów" - oceniła Potocka.

Do 15 sierpnia tego roku w czterech salach zaprezentowanych zostanie ponad 300 dzieł. W pierwszej malarstwo, drugiej wideo, a trzeciej i czwartej różnorodne instalacje. Wystawę "zwieńczy" publikacja, dokumentująca ekspozycję.

Jak zaznaczyła Potocka, wystawa służy także pokazaniu, jak potrzebne w Krakowie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym rozproszone do tej pory zbiory mogłyby znaleźć swoje miejsce.

"Wprowadzenie sztuki nowoczesnej do świątyni sztuki tradycyjnej jest symboliczną deklaracją otwarcia się Krakowa na nowoczesność" - podkreślili organizatorzy wystawy.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów