Hanna Świda-Ziemba z Nagrodą im. Jana Długosza!

«poprzedni     następny»
2011-11-03 22:41:09
news - Hanna Świda-Ziemba z Nagrodą im. Jana Długosza!

Profesor zwyczajny uniwersytetu Warszawskiego Hanna Świda-Ziemba została laureatką  Nagrody im. Jana Długosza. To właśnie książka jej autorstwa Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010) została najwyżej oceniona przez jury w składzie: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski, prof. Piotr Sztompka. Nagrodę – 30 tysięcy złotych ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie - wręczono podczas uroczystej Gali w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie w czwartek o godz.20.

- Książka Profesor Hanny Świdy-Ziemby to lektura obowiązkowa dla pokolenia dzisiejszej młodzieży. Jest to wnikliwa analiza kilku pokoleń jej poprzedników od czasu II Wojny Światowej, żyjących w społeczeństwie zniszczonym po wojnie, nie do końca własnym, bo zniewolonym przez obce imperium, pokoleń, których wewnętrzna ewolucja doprowadziła do powolnej agonii a wreszcie rozbicia totalitaryzmu i otwarcia następcom przestrzeni wolności i dobrobytu. Niech dzisiejsza młodzież zobaczy jak bardzo to, co dla niej oczywiste, oczywistym tak długo nie było. I niech ta historyczna perspektywa uświadomi im w jak szczęśliwym momencie dochodzą do dorosłości, jak niezwykłe szanse przed nimi stoją i jak w poczuciu odpowiedzialności przed pokoleniami wcześniejszymi nie wolno im tych szans roztrwonić czy zmarnować – mówił podczas Gali prof. Piotr Sztompka.

Hanna Świda-Ziemba jest profesorem socjologii i pedagogiem, autorytetem w dziedzinie badań nad młodzieżą i niekwestionowany autorytetem moralnym. Aktywnie uczestniczyła w działaniach opozycji antykomunistycznej. W latach 1991-1993 była sędzią Trybunału Stanu. Prof. Świda-Ziemba wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, komentuje i ocenia aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w kraju. Jest autorką takich książek jak m.in.: „Człowiek wewnętrznie zniewolony”, „Obraz świata i życia. Z badań młodzieży licealnej”, „Urwany lot”; „Młodzi w nowym świecie”. 

 

Do tegorocznej edycji Konkursu, odbywającego się przy okazji Targów Książki w Krakowie napłynęło 46 publikacji. W gronie 10 finalistów znaleźli się następujący autorzy:

1. Hanna Buczyńska-Garewicz, Człowiek wobec losu, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Kraków 2010

2. Grzegorz Dziamski, Przełom konceptualny i jego wpływ na praktykę i teorię sztuki, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Poznań 2010

3. Andrzej Friszke, Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2010.

4. Ryszard Kaczmarek, Polacy w Wehrmachcie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010.

5. Krystyna Kłosińska, Feministyczna krytyka literacka, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2010.

6. Dariusz Kosiński, Teatra polskie. Historie, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.

7. Olga Płaszczewska, Przestrzenie komparatystyki – itialianizmy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010.

8. Andrzej Szczerski, Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2010.

9. Hanna Świda-Ziemba, Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010.

10. Joanna Winiewicz-Wolska, Karol Lanckoroński i jego wiedeńskie zbiory, t. 1-2, Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 2010.

 

Konkurs im. Jana Długosza to niezależna inicjatywa kulturalna, organizowana corocznie od 1998 r., uznawana za najważniejsze wydarzenie branży wydawniczo-księgarskiej w Polsce. Bezpośrednim celem Konkursu jest wybór dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs zgodnie z założeniem organizatorów ma promować publikacje poważne
i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami w rozumieniu marketingowym, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.

Opinia
Treści
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów