Rok Marqueza w Kolumbii

Data: 2007-03-23 01:04:28 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Rok Marqueza w Kolumbii

Kolumbijski pisarz Gabriel Garcia Marquez skończy 80 lat dopiero za rok, ale już w 79. urodziny pisarza kraje hiszpańskojęzyczne rozpoczęły świętowanie jego jubileuszu. W Hiszpanii trwa transmitowany w radiu maraton głośnego czytania Stu lat samotności, w którym uczestniczy 80 osób - politycy, pisarze i aktorzy. [END]

Uroczystości w Kolumbii - rodzinnym kraju pisarza - rozpoczęły zaplanowany tam Rok Marqueza.
Świętowane będą także inne przypadające w 2007 roku jubileusze - 40. rocznica wydania najsławniejszej powieści Marqueza pt. "Sto lat samotności" i 25- lecie otrzymania przez pisarza literackiej Nagrody Nobla. W planach jest m.in. odbudowanie domu twórcy w miasteczku Aracataca, w którym 6 marca 1928 roku przyszły noblista przyszedł na świat.

Gabriel Garcia Marquez jest wybitnym pisarzem kolumbijskim oraz dziennikarzem laureatem Nagrody Nobla 1982. Zaliczany jest do przedstawicieli tzw. realizmu magicznego. W swojej prozie stworzył fikcyjną osadę Macondo, która symbolizuje dzieje Ameryki Łacińskiej. Ukoronowaniem jego pisarstwa jest "Sto lat samotności" (1967, wydanie polskie 1974).

Inne powieści: "Zła godzina" (1961, wydanie polskie 1970), "Nie ma kto pisać do pułkownika" (1961, wydanie polskie 1978), "Jesień patriarchy" (1975, wydanie polskie 1980). Opowiadania: "W tym mieście nie ma złodziei" (1962, wydanie polskie 1971), "Dialog lustra" (1974, wydanie polskie 1976). Ponadto w języku polskim m.in.: "Szarańcza" (1977), "Opowieści rozbitka" (1980), Kronika zapowiedzianej śmierci (1987), "Generał w labiryncie' (1993), "Miłość w czasach zarazy"(Wyd. polskie 2000)

Warto przy tej okazji przeczytać opublikowaną przez wydawnictwo Albatros autoryzowaną biografię najsłynniejszego kolumbiczyka autorstwa Dasso Saldivara pt. Gabriel Garcia Marquez. Podróż do źródeł.oraz autobiografię wydaną w 2004 roku przez MUZĘ SA. zatytułowaną Życie jest opowieścią.



  O książce:

Dasso Saldívar, podobnie jak Márquez , Kolumbijczyk dotarł do miejsc i osób szczególnie drogich sercu. Pomógł mu w tym sam García Márquez oraz jego krewni i przyjaciele. Pisząc książkę, odbył setki rozmów i wywiadów, odwiedził takie miejsca jak Aracataca, Barranquilla, Paryż, Rzym, Genf, Caracas, gdzie mieszkał noblista. Zebrane wypowiedzi i informacje składają się na przedstawioną w trzynastu rozdziałach sagę rodu Garcíi Márquezów, barwną opowieść o człowieku, któremu od dzieciństwa przeznaczone było pisanie. Jej atrakcyjność podnoszą fotografie z domowego archiwum rodziny - od najstarszych, przedstawiających protoplastów rodu, poprzez zdjęcia pisarza i osób, które przyczyniły się do jego zainteresowania literaturą, aż po fotografie i szkice domu rodzinnego. Biografia zaopatrzona jest w indeks nazwisk i dzieł oraz obszerne przepisy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Pokaż wszystkie recenzje