Wojna o wiersz

Data: 2012-04-05 12:27:18 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Wojna o wiersz

Rzadko się zdarza, by tyle emocji wywołał jeden wiersz. A jednak. Niemiecki laureat literackiej nagrody Nobla, Gunter Grass, zszokował świat, publikując wiersz "Co musi zostać powiedziane". W utworze twierdzi, że największym zagrożeniem dla współczesnego pokoju na świecie nie jest Iran, lecz Izrael, który przy cichym wsparciu zachodniego świata tworzy własny program nuklearny, by zabezpieczyć się przed programem prowadzonym przez Iran. 

Zagrożeniem dla światowego pokoju ma więc być, zdaniem Grassa, izraelskie uzurpowanie sobie prawa do zadania pierwszego, uprzedzającego ciosu przeciwko Iranowi. Grass wyznaje, że zdecydował się na publikację utworu po ostatniej decyzji niemieckiego rządu, by sprzedać Izraelowi łódź podwodną, "zdolną wysłać niszczącą wszystko broń tam, gdzie istnienie wojny atomowej nie jest nawet udowodnione". 

Grass zarzuca światu hipokryzję. Politycy mianowicie powszechnie potępiają działania władz w Teheranie, które rzekomo prowadzą coraz bardziej zaawansowane prace nad stworzeniem broni atomowej. Tymczasem - zdaniem Grassa - równie podejrzany jest Izrael, który wprawdzie nie przyznał się do posiadania takiej broni, ale prawdopodobnie może nią już dysponować. 

To właśnie zrównanie Izraela i Iranu wywołało burzę. Środowiska żydowskie podkreślają, że Grass wpisuje się w najgorsze tradycje, zgodnie z którymi przed świętem Paschy oskarża się Żydów o morderstwa rytualne. Padają zarzuty o antysemityzm Grassa, a od jego stanowiska odcinają się nawet politycy, zwykle wyrażający podziw dla noblisty. 

- Grass to wielki pisarz, ale ilekroć zabiera się do polityki, zwykle się myli. A tym razem pomylił się całkowicie - skomentował wiersz Ruprecht Polenz, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy Grass angażuje się politycznie. Lata temu autor Blaszanego bębenka i Psich lat wspierał politykę pojednania polsko-niemieckiego, prowadzoną przez kancerza Willy'ego Brandta, sprzeciwiał się zjednoczeniu Niemiec czy amerykańskiej interwencji w Iraku. Ostatni raz burzę wywołał 6 lat temu, ujawniając, że służył w Waffen-SS. O wiele mniej emocji wywołuje literacka strona ostatnich jego książek - Przy obieraniu cebuli oraz Skrzynka

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Przy obieraniu cebuli
Günter Grass0
Okładka książki - Przy obieraniu cebuli

W najnowszej książce Guntera Grassa "Przy obieraniu cebuli" autentycznosć zdecydowanie góruje nad fikcją, pamięć nad wyobraźnią....

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje