Opis ksiązki

Kup Teraz

Ślepowidzenie

Ocena ( 9 osób )
5.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2013-07-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-293-2
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:speedi
Dodał/a opinię:kamik188
Recenzja - Ślepowidzenie
Mistrzostwo świata! Najlepsza książka sf jaką w życiu przeczytałem!
Recenzja
Gyero-Saski Linia koment
Na półkach:

„Ślepowidzenie” Petera Wattsa wdarło się w trochę skamieniałą Sci-Fi z siłą eksplodującej supernowej. Książka zyskała uznanie wśród krytyków i czytelników. Na początku sukces literacki nie szedł jednak w parze z nominacjami do ważnych dla gatunku nagród. Wina leżała po stronie wydawcy, który nie przykładał się do promocji, jakby od razu skreślając „Ślepowidzenie” z listy potencjalnych bestsellerów. Jak przystało na autora Sci-Fi, Watts sięgnął po nowoczesne rozwiązanie, jakim jest licencja Creative Commons i umieścił powieść za darmo w Internecie

speedi Linia koment
Przeczytane:2011-11-17, Na półkach: Przeczytałem,

Pamiętnik opowiedziany maszynie przez mięchoTytuł recenzji to cytat z książki, dość zresztą dla niej charakterystyczny. Ludzie są bowiem w Ślepowidzeniu często nazywani mięchem - i to w różnych sytuacjach. Bulwersujące?! W dzisiejszych, przesiąkniętych nowatorskim rozumieniem humanizmu czasach - nie za bardzo.Wyobraź sobie, że jesteś syntetykiem. Zajmujesz się zachowaniem systemów na ich powierzchni, odgadujesz konfigurację maszynowni pod spode

szara_linia
Opinie
Jenah plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:


Na science fiction znam się tyle co nic. Jedna przeczytana (i to dawno temu) książka z tego gatunku nie czyni ze mnie choćby marnego znawcy tematu. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie spróbowała się zapuścić w te niezbadane jeszcze przeze mnie tereny. "Ślepowidzenie" stało się moim eksperymentem, dzięki któremu mogłam swobodnie poruszać się po nieznanych obszarach, mogłam go zbadać, poznawać, doświadczać, doznawać, odczuwać, poddawać się biegowi wydarzeń, przebywać w kompletnie mi obcym świecie, a właściwie wszechświecie. Przyznaję, że Watts stworzył dla mnie trudne zadanie, ponieważ jego powieść nie należy do łatwych. To ambitna, wymagająca literatura z solidną dozą nauki, która początkowo była dość... kłopotliwa w odbiorze. Myślę, że dla każdego laika taka by była. Ale... to był tylko chwilowy zgrzyt, bo z czasem umysł niejako przestraja się do tego typu (czyli naukowych) danych, ułatwiając tym samym lekturę. 

Mamy rok 2082. Postęp cywilizacyjny jaki dokonał się na Ziemi, tworzy dość ponury obraz. Kontakty międzyludzkie ograniczają się właściwie do niezbędnego minimum. Coraz więcej ludzi przedkłada samotność nad bliskimi relacjami z drugim człowiekiem. Rozwój techniki to nie tylko więcej możliwości i poszerzanie horyzontów. To także degradacja emocji, dystans, wyobcowanie, zamykanie się w swoim własnym świecie - bycie obcym wśród swoich. I tu należy zadać sobie pytanie - a co się stanie, kiedy ludzkość stanie w obliczu spotkania z prawdziwymi Obcymi? Zaczęło się od Świetlików, czyli wielu tysięcy sond rozsianych wokół całej naszej planety. Szybko stało się jasne, że zanim samoistnie spłonęły, najpierw zrobiły zdjęcie. Cały świat przyłapany in flagranti na panoramicznej, kombinowanej stop-klatce. Kto je wysłał i dlaczego? Należało to sprawdzić, dlatego w przestrzeń kosmiczną został wysłany statek "Tezeusz" z dość hmm... osobliwą załogą, wśród której znalazł się wampir. Jednak niech nie zwodzi Was pierwsze skojarzenie z postaciami znanymi nam z młodzieżowych powieści. Istnienie tego wampira ma swoje naukowe podłoże. Watts tak to opisuje: "Bo wampiry wróciły - ożywione voodoo paleogenetyki, poskładane do kupy ze śmieciowych genów, skamieniałego szpiku kostnego, zanurzonego w krwi socjopatów i wysoko funkcjonujących autystyków". Przyjemniaczek, prawda? A tak się jeszcze ciekawie składa, że to on właśnie dowodzi misją. Na pokładzie "Tezeusza" znajduje się m.in. także Siri Keeton, pozbawiony połowy mózgu obserwator i jednocześnie nasz narrator, dzięki któremu możemy poznać cały przebieg wyprawy.  "Ślepowidzenie" daje nam pewne wyobrażenie o pierwszym kontakcie z Obcym. Nie jest to oczywiście nowatorski pomysł, gdyż takich "pierwszych kontaktów" mieliśmy już sporo czy to w literaturze, czy w filmie. Jednak Obcy wg Wattsa w niczym nie przypomina znanych nam form inteligentnych (lub wręcz przeciwnie) potworów lubujących się w ludzkim mięsie bądź humanoidalnych postaci z dużymi głowami czy tym podobnych tworów. Tu spotkała mnie niespodzianka, bo wizja autora jest trochę inna i przy tym niezwykle interesująca. Przyznaję się, kupiłam tę wersję w całości, bez zbędnych pytań. W tym wszystkim nie należy jednak stracić z oczu istoty powieści. Nie jest nią tak naprawdę kontakt z Obcymi. Jest on tylko pretekstem do zajrzenia w głąb psychiki człowieka, zastanowienia się nad działaniem ludzkiej świadomości, bo czyż to nie właśnie ona lubi płatać nam różne figle? I czymże jest owe tytułowe ślepowidzenie? Powieść Wattsa to intelektualne wyzwanie, któremu należy poświęcić wiele uwagi. Zmusza do przemyśleń nad wieloma ważnymi kwestiami, przy tym jest w jakiś sposób niepokojąca, gdyż wydaje się, że przebieg wydarzeń wcale nie jest taki niemożliwy. Wiarygodne naukowe podstawy teorii wysuwanych przez autora nie wzięły się znikąd. Mają one solidne podstawy w istniejących rzeczywiście publikacjach naukowych.

 

Dla kogo jest ta powieść? Przede wszystkim dla wielbicieli science fiction - to jasne. Ale polecam też ją tym wszystkim, którzy nie boją się czytelniczych wyzwań.             AlopexLagopus plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - PK fantastyka 2016,Wyzwanie 52 książki na 2016,
Ogólnie książka jest o reakcji Ziemi na realne zagrożenie inwazją z Kosmosu. W szczegółach jest to rozprawa o moralności i człowieczeństwie. O tym jak ludzie oddając się technologi zatracają to co czyni ich ludźmi. O tym kiedy zaczyna się życie i czy należy obcych odnosić i porównywać tylko i wyłącznie do naszego gatunku. O tym czy samoświadomość jest na pewno taka fajna.
Trudny techniczny język sprawił, że pierwsza polowa bardzo mi się dłużyła, niestety były to opisy niezbędne, aby zrozumieć dlaczego w ogóle taka misja miała miejsce i jak działały systemy statku oraz załogi. Dalej już poszło błyskawicznie.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,z_Wyzwanie - fantastyka 2016,
Pierwszy kontakt z nieznaną cywilizacją został już w literaturze fantastycznej przewałkowany na różne sposoby. Watts podszedł do niego jeszcze inaczej, na spotkanie obcych wysyłając szczególnych przedstawicieli ludzkości, przetworzonych technicznie, przeinaczonych psychicznie, okaleczonych, ale i wzmocnionych przez ingerencję w mózg i fizjologię. Każdy z nich jest tak odmienny, by załoga jako całość zyskać mogła pełniejszy obraz nieznanego, poradzić sobie z nieoczekiwanymi wydarzeniami, wysnuć teorie mające szansę na udowodnienie. Każda ingerencja w funkcjonowanie organizmu człowieka ma uzasadnienie, każda jest podbudowana odpowiednią teorią - i każda niesie wątpliwości co do właściwego wyboru tej ingerencji. Nic nie pozostaje bez zapłaty, za każdą dodatkową umiejętność trzeba oddać cząstkę siebie, a jak dużą - okaże się to dopiero podczas kontaktu z ,,kosmitami".

Powieść wymagająca, raczej dla miłośników Lema niż czegoś lżejszego, ale bardzo satysfakcjonująca. Możliwości, jakie pokazują przedstawione wydarzenia, zapierają chwilami dech, a potem rodzą refleksje ogólnej natury, o kondycji człowieka, jego drogach rozwoju w przyszłości, umiejętności przystosowania się do nieznanego, radzenia sobie z całkowicie odmiennym spojrzeniem na obce ciało, fizjologię, psychologię itd. Pełna filozofii życia, jakie trudno sobie wyobrazić człowiekowi zamkniętemu w przestrzeni jednej planety, skłaniająca do rozważań i przetworzenia dotychczasowych obrazów w coś pełniejszego, bardziej rozległego, nieskończonego. Powieść o człowieczeństwie, trudnych wyborach, moralności. Bardzo dobra, obowiązkowa lektura dla ludzi myślących, pragnących doskonalić siebie, by ulepszyć człowieka w człowieku.
(Ocena: 5,5/6)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Ogólnie książka jest o reakcji Ziemi na realne zagrożenie inwazją z Kosmosu. W szczegółach jest to rozprawa o moralności i człowieczeństwie. O tym jak ludzie oddając się technologi zatracają to co czyni ich ludźmi. O tym kiedy zaczyna się życie i czy należy obcych odnosić i porównywać tylko i wyłącznie do naszego gatunku. O tym czy samoświadomość jest na pewno taka fajna.
Trudny techniczny język sprawił, że pierwsza polowa bardzo mi się dłużyła, niestety były to opisy niezbędne, aby zrozumieć dlaczego w ogóle taka misja miała miejsce i jak działały systemy statku oraz załogi. Dalej już poszło błyskawicznie.
dandyska plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Książka przyjemna, choć ciężko się czyta przez dość naukowy język w niektórych momentach. Raczej dla starszego czytelnika, ja miałam koszmary z rasą obcych w roli głównej ;)
PSGawiedo plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
chcę tą pozycję
blebelebe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Koniecznie muszę przeczytać :). Uwielbiam fantastykę w połączeniu z nauką.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka",
"Ślepowidzenie" to opowieść o kosmosie, strachu przed nieznanym, niezrozumiałym, nowym i obcym. Wreszcie, a być może przede wszystkim, opowieść o człowieczeństwie, widzianym i ocenianym na podstawie pierwszego kontaktu z obcym gatunkiem. Czy zatem jest to kolejna po prostu bardzo dobra powieść science-fiction? Nie do końca..Jest to bowiem powieść ze wszech miar nowatorska w traktowaniu tematu kontaktu człowieka z obcą formą życia w kosmosie, absolutnie inna niż znane nam literatury gatunku. I z całą pewnością autor wychodzi z tej próby zwycięsko, o czym niech świadczą chociażby miliony miłośników tej powieści na całym świecie.

"Ślepowdzienie" to znakomicie napisana powieść, podparta doskonałym przygotowaniem naukowym pisarza. Wszystko, co jest zawarte w tej książce, ma prawo zdarzyć się naprawdę, oczywiście z naukowego punktu widzenia. Osobiście bardzo cenię książki, w których wyobraźnia pisarza jest poparta nauką, a Peter Watts jest w tym absolutnym mistrzem. Ponadto nie mogę pozbyć się wrażenia, iż twórczość Wattsa jest w pewnym stopniu podobna do twóeczośći mistrza, czyli Stanisława Lema. A to chyba największy komplement jaki może usłyszeć pisarz science-fiction.
kamik188 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mistrzostwo świata! Najlepsza książka sf jaką w życiu przeczytałem!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Na półkach: Przeczytałem,
Heyter Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Gosia94 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Igneriss Linia koment
Przeczytane:2013-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mayene Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Blanche Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwan Linia koment
Przeczytane:2009-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów