Opis ksiązki

Kup Teraz

Drzewo morwowe

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2012-06-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-933462-5-7
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:renata_kosin
Dodał/a opinię:bibliotekarkaB
Recenzja - Drzewo morwowe
Zamysł fabuły dość interesujący. Zawiłości dotyczące Biblii, żywotów świętych męczenników i historii odłamów religijnych na przestrzeni wieków przedstawione zostały w dość przejrzystej formie. Niestety, czasami naiwność akcji razi, wręcz budzi irytację.
Książka napisana krótkimi, zwięzłymi zdaniami, szybko się czyta.
Recenzja
renata_kosin Linia koment
Na półkach:

Kryminał z GPS-em.

 

Zamordowano człowieka. Zbrodni dokonano kilkaset metrów od mojego domu. Jak wynika z adresu|ujawnionego przez Tomasza Białkowskiego w powieści Drzewo morwowe - zaledwie dwie ulice dalej. Z trudem powstrzymuję się przed tym, by nie włożyć butów i nie wyruszyć na poszukiwania posesji z biegającymi w sąsiedztwie dwoma owczarkami niemieckimi, domofonem przy furtce i opuszczonymi białymi roletami w oknach domu, w którym rozegrały się makabryczne sceny, opisane na kartach odłożonej przeze mnie właśnie na półkę książk

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Tomasz Białkowski - polski prozaik, z ciekawym dorobkiem literackim. Debiutował w 2002 roku zbiorem opowiadań "Leze". Później wydał powieści "Dłużyzny", "Pogrzeby", "Mistrzostwo świata", "Zmarlizna" i "Teoria ruchów Vorbla". Napisał również sztukę "Drzewo". Jego książki zebrały znakomite recenzje, były nagradzane i zaliczane do grona najciekawszych nowości na rynku. Prawa do sprzedaży na świat "Drzewa morwowego" jeszcze przed polską premierą nabyła jedna z niemieckich agencji literackich. Obecnie wyszła kolejna powieść pisarza "Kłamca".


Głównym bohaterem "Drzewa morwowego" jest Olsztyniak , mieszkający i pracujący w Warszawie początkujący dziennikarz -Paweł Werens. Młody dziennikarz znajduje się na szarym końcu kolejki do wielkiej kariery. Wyjechał z Olsztyna w pogoni za praca , karierą, ale także , by zdjąć z barków ciężki ciężar przeszłości. Teraz wraca do Olsztyna. Nie z własnej woli, a za sprawą polecenia służbowego. Ma on napisać reportaż o tajemniczych zabójstwach starszych mężczyzn : prokuratora, lekarza, sędziego. Zabójcą według zeznań jest karłowaty, pokręcony człowiek o oszpeconej twarzy. Morderca jest nieuchwytny i może się wydawać, że lista ofiar nie jest ukończona. Faktem, które łączy zabójstwa jest to, że w ustach zamordowanych umieszczono bielika morwowego- motyla jedwabnika . Co to może oznaczać?


Werens ma lada zagadkę do rozwiązania. Pomaga mu stryj, były ksiądz i znawca nauk kościoła. Ale co ofiary łączy z męczeńska śmiercią pierwszych chrześcijan?


Książka jest bardzo ciekawa. Temat i prowadzone śledztwo przez Werensa nie jest banalne.  Tym bardziej jest ciekawiej, że nic nie idzie łatwo. Dziennikarz czuje presję i odnosi wrażenie, jakby szło mu jak po grudzie. Może wynika to z jego przekonania, że wszystko zostanie mu "podane na tacy", aniżeli, że na odkrycie prawdziwych pobudek zabójcy trzeba trochę się "nachodzić".   Niczego nie dostaje się za darmo i tego nasz bohater musi się nauczyć na własnej skórze.


Autor operuje przyjemnym , spontanicznym językiem. Nic nie jest oczywiste, a elementy układanki są podawane powolutku i niespiesznie. Ciekawe postaci (choć stryja lubiłam zdecydowanie bardziej), intrygujący pomysł na fabułę to największe plusy tej powieści. 


A czy są jakieś minusy. Z pewnością są , ale mnie się czytało tak szybko i przyjemnie, że ich nie dostrzegłam.


Widzę w osobie Tomasza Białkowskiego spory potencjał literacki i za chwil kilka możecie się spodziewać recenzji "Kłamcy" A tym czasem polecam wam "Drzewo morwowe".

blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Opis zachęca do przeczytania, może się skuszę :)
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Zamysł fabuły dość interesujący. Zawiłości dotyczące Biblii, żywotów świętych męczenników i historii odłamów religijnych na przestrzeni wieków przedstawione zostały w dość przejrzystej formie. Niestety, czasami naiwność akcji razi, wręcz budzi irytację.
Książka napisana krótkimi, zwięzłymi zdaniami, szybko się czyta.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Drzewo morwowe Dom, którego nie było
Dorota Schrammek
Okładka - Drzewo morwowe Niedomówienia
Anna Sakowicz
Okładka - Drzewo morwowe Zagubiony szlak
Beata Zdziarska
Okładka - Drzewo morwowe Maski zła
Iwona Banach
Okładka - Drzewo morwowe Czarna biel. Wspomnienia
Marian A. Nocoń
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów