Opis ksiązki

Kup Teraz

Ida i Filip przyjaciel koni

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Data wydania: 2013-12-10
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-627-5407-6
Liczba stron: 128
Dodał/a książkę:Olusia
Magdalena Zarębska
Recenzja - Ida i Filip przyjaciel koni
Oto kolejna książka o przygodach Idy, Julki i Poli. O czym przeczytacie tym razem? O miłości, bo zakochana jest i wnuczka, i babcia. O przyjaźni, którą znaleźć można nawet daleko od własnego kraju. I o tym jak to jest gdy świętuje się w Paryżu polsko-czeską Wigilię.

Seria o przygodach Idy to pełna ciepła i humoru powieść obyczajowa o perypetiach współczesnej polskiej rodziny próbującej ułożyć sobie życie w innym kraju. Piękne, wykonane piórkiem ilustracje przygotował Artur Gołębiowski.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

O swoich pasjach można rozmawiać godzinami i nigdy nam się to nie nudzi. Sztuką jest jednak  opowiadać tak, by nasz rozmówca też się dobrze bawił, bo wcale pasjonatem być nie musi. Magdalenie Zarębskiej, autorce powieści  ,,Ida i Filip przyjaciel koni"  to się udało. Mimo iż  nie jestem zakochana w koniach, ba, nawet nigdy na żadnym nie siedziałam, ani go nie głaskałam, to jednak książkę przeczytałam z ciekawością.


 Ida jest dziewczynką w wieku gimnazjalnym. Ma swoje problemy i radości. Bohaterka wraz z siostrami, rodzicami i babcią mieszka w Paryżu. Przeprowadzili się tam, gdyż tata Tadeusz podpisał kontrakt na 2 lata. Idzie  było trudno  zostawić swoich przyjaciół, znajomych z klasy oraz  ukochaną stadninę. Jej najlepsza przyjaciółka także się wyprowadziła z Polski do Irlandii. Dziewczynki rozmawiają tylko mailowo, a od czasu, gdy Julka odkryła swoją pasję, którą jest fotografowanie, rozmawiają ze sobą coraz  rzadziej. Jednak Ida nie poddaje się swoim rozterkom i problemom między innymi dzięki swojej pasji. Kocha konie i może ćwiczyć jeździectwo w stadninie w Paryżu.


Jej siostra Pola ma zupełnie inne zainteresowania i dziewczynki na razie nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Pola kocha balet i mogłaby tańczyć godzinami. Nie rozumie Idy, dlaczego lubi - jak mówi - ,,śmierdzące bryczesy" zamiast pięknych baletowych sukienek.


Ida dzieli swoją pasję z tatą i poznanym niedawno Filipem, który mieszka we Wrocławiu. Między Idą a Filipem rodzi się przyjaźń, a może coś więcej. Kontaktują się tylko mailowo i poprzez sms-y, ale to nie stanowi dla nich wielkiego problemu. 


Ważną osobą w domu rodzinnym Idy jest babcia, mama taty. Babcia bardzo kocha swoje dorastające wnuczki i pomaga w opiece nad małą Michaliną. Babcia jest najlepszą kucharką pod słońcem. Potrafi w kuchni wyczarować wszystko,  ale ma problemy z nauką języka francuskiego. Jednak pewnego dnia podejmuje się tej trudnej sztuki dla swojego ukochanego, który jest Francuzem i w dodatku Paryżaninem od urodzenia.


Jak widać, wiele się dzieje w życiu Idy i jej rodziny. Czy poradzą sobie z małymi i dużymi problemami? Czy Ida znajdzie w Paryżu przyjaciółkę? Czy rodzina Idy w komplecie wróci do Polski? Czy spełnią się marzenia Idy? Wiele jest pytań , a odpowiedź znajdziecie w książce. Polecam ją wszystkim, którzy mają dorastające dzieci oraz dziewczynkom w wieku 11 - 14 lat. Znajdziecie w niej nie tylko przyjemne opowiadanie, ale podpowiedź, co może pomóc dzieciom w rozwiązywaniu różnych problemów. Miłego czytania życzę.


,,Ida i Filip przyjaciel koni" to trzecia książka z serii Magdaleny Zarębskiej. Wcześniejsze to : ,,Ida, konie i reszta świata" oraz ,,Ida i konie z Zielonej Wyspy".


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Ida i Filip przyjaciel koni Żożo i Lulu
Elisabeth Duda
Okładka - Ida i Filip przyjaciel koni Ida i Filip przyjaciel koni
Magdalena Zarębska
Okładka - Ida i Filip przyjaciel koni Zaklęcie dla Golema. Praga
Krzysztof Petek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów