Opis ksiązki

Kup Teraz

Wszystko jest względne

Ocena ( 12 osób )
4.9
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007-10-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376489360
Liczba stron: 472
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Stephen King
Recenzja - Wszystko jest względne
Czternaście nowych opowiadań mistrza horroru. Dzięki niemu trafiamy do tajemniczego świata cyklu Mroczna Wieża, w którym bohater musi zmierzyć się z czyhającymi na niego wampirzycami, ale już kilkanaście stron dalej uciekamy wraz z Johnem Dillingerem przed obławą FBI. Spotykamy wędrujących nieboszczyków, prześladuje nas zmieniający się obraz i trafiamy do nawiedzonego pokoju hotelowego, gdzie od lat dochodzi do makabrycznych wypadków.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gracjana plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Wszystko jest względne" to najlepszy zbiór opowiadań grozy, jaki do tej pory przeczytałam. Wszystkie zamieszczone tu historie mi się podobały.
Każdy z 14 tekstów to jakby szarpnięcie struny innej sfery naszej psychiki, rozbudzenie na chwilę odrobiny lęku, po to, aby ostatecznie uzyskać swoiste katharsis.
Ponadto zbiór został przez Mistrza doskonale rozpoczęty i równie świetnie zakończony. "Prosektorium numer 4" to bomba zegarowa, a "Jazda na Kuli" jest kolejną metaforą życia (i śmierci).

"Czekasz w kolejce, to wszystko. Czekasz w kolejce pod księżycem i myślisz życzenia w jego chorobliwym blasku. Czekasz w kolejce i nadsłuchujesz krzyków ludzi płacących za przerażenie, a na Kuli wydatek zawsze im się zwraca. Może wsiądziesz, kiedy nadejdzie twoja kolej; może uciekniesz. Myślę, że tak czy inaczej wychodzi na jedno. Powinno być w tym coś więcej, ale tak naprawdę nie ma - ubaw to ubaw, a szlus to szlus."
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Stephen King,
Jest to zbiór naprawdę fajnych opowiadań z nutką grozy.Raczej wszystkie mi się podobały ale jakoś najmniej "wywiozą ci wszystko co kochasz" i "1408" którym byłam raczej zawiedziona gdyż film wydawał mi się o niebo lepszy.Ale reszta opowiadań jest naprawdę niezła.
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,Przeczytałam,
Do Stephana Kinga co jakiś czas wracam '' zaliczając '' kolejną z jego wspaniałych powieści lub wcale nie gorszych, zbiorów opowiadań .Tym razem zaczytałam się w pozycji '' Wszystko jest względne ''. Książka objętościowo dość obszerna ,zawiera 14 opowiadań . Opowiadania są różne,jedne słabsze (co nie znaczy że złe) inne takie że wchłaniały mnie całkowicie razem z papuciami ;) . Za te najbardziej w mojej skromnej ocenie ciekawe ,zajmujące i '' wchłaniające '' uważam '' Prosektorium nr 4 '' ,ponieważ ,mogę się założyć ,że wielu ludzi (ja też) zastanawia się chociaż raz w życiu ,co to będzie jak uznają nas za zmarłych i pochowają żywcem ,albo zechcą przeprowadzić sekcję zwłok ?. To opowiadanie sprowokowało u mnie sporo wielkich emocji. '' Siostrzyczki z Elurii '' ,w moim przypadku jako przedsmak wciąż jeszcze przede mną cyklu '' Mroczna wieża '' .Opowiadanie mówiące że nawet wśród siostrzyczek - wampiryczek ,znajdzie się '' człowiek '' :) '' Teoria zwierząt domowych L.T. '' ,opowiadanko trochę tragikomiczne o tym jak to pies i kot w jednym domu potrafi poróżnić małżeństwo i doprowadzić do odejścia jednego z małżonków.Oraz o tym jak to według ludzi ,zwierzęta potrafią być złośliwe .Po tym opowiadaniu został mi jakiś niedosyt .Dużo spekulacji o tym co się stało z żoną ,która odeszła i ślad po niej zaginął ,oraz brak rozwiązania tego dylematu. '' Obiad w Gotham Cafe '',pięknie i z detalami opisany obraz szaleństwa kierownika sali w Gotham Cafe ,szaleństwa które może wywołać przysłowiowa spadająca kropla która drąży skałę. '' 1408 '' ,to opowiadanie pewnie bardziej znane ,bo doczekało się nawet niezłej w moim mniemaniu ekranizacji .Mamy tutaj hotelowy pokój o numerze 1408 ,który zdaje się być zupełnie czym innym niż zwyczajny pokój hotelowy ,na przykład bramą do innego świata ? No i według mnie zupełnie bezkonkurencyjna i też sfilmowana '' Jazda na kuli ''. Jak sobie uświadomię że ja kiedyś też jeździłam autostopem ,to robi mi się zimno z wrażenia...To moje '' typy '' z tego zbioru ,te opowiadania które potarmosiły moje emocje ,a pokój 1408 nawet mi się przyśnił w noc po przeczytaniu. Pozostałe opowiadania są również dobre i zapewne każdy znajdzie w tym zbiorze takie które mu przypadnie do gustu .Ja jedno wiem na pewno, od dawna podziwiam wyobraźnię autora i każda kolejna książka Króla utwierdza mnie w tym podziwianiu i życzyłabym sobie przeczytać jeszcze sporo jego ''wyobraźni '' ubranej w słowa . :) Jeszcze na żadnej się nie zawiodłam .Dlatego polecam z czystym sumieniem.
Mamut plusminus Linia koment
Na półkach:
Jak w każdym zbioru opowiadań, są zarówno iśredniakii, jak i arcydzieła
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
kysia Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Domi__T Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Furin Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
roksiaaa Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gumowaproca Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwan Linia koment
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów