Zaczarowana zagroda

Przeczytałam dzieciom za jednym posiedzeniem. Duża czcionka, pouczająca tematyka, moralizatorska. Napisana przez polskiego podróżnika Czesława Centkiewicza specjalnie dla dzieci, w pełni oddaje klimat naukowej wyprawy na Antarktydę. Mi kojarzy się z felietonami naszej kochanej Martyny wojciechowskiej. ( "Kobieta na krańcu świata" we fragmentach też była im czytana przeze mnie). Autor stara się zaciekawić młodego czytelnika tajemniczością odkryć przyrodniczych. Bo oto ekipa naukowców chce przeprowadzić spis populacji pingwinów w okolicach ich polskiej bazy na Antarktydzie. Z brył lodu budują zagrodę i do niej łapią zwierzęta. Rankiem okazuje się, że tylko jeden pingwin został. Był nim Elegancik nazwany tak przez swą łatkę, przypominającą krawat. Historia z łapaniem pingwinów do zagrody i ich tajemniczą ucieczką powtarza się, ale naukowcy mimo różnych kłopotów odkrywają przyrodniczą prawdę i dzięki temu możliwa jest kontynuacja prowadzenia badań nad tym gatunkiem. Książeczka ta jest pozbawiona magii i iluzji tak charakterystycznej dla książek dedykowanych dzieciom. Są za to fakty podane młodemu odbiorcy w przystępny sposób. Można określić tą książkę mianem podróżniczego reportażu dla dzieci czy dziecięcą literaturą faktu. Moim dzieciom się spodobała, ale raczej tak do przeczytania na 1- 3 razy:-)

Informacje dodatkowe o Zaczarowana zagroda:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2016-01-27
Ilustracje:Agnieszka Żelewska
Dodał/a opinię: CicheBaBum

Zobacz opinie o książce Zaczarowana zagroda

Kup książkę Zaczarowana zagroda