Alicja w krainie czarów

„Alicja w Krainie Czarów” to ponadczasowa, baśniowa opowieść, której treści raczej nie muszę nikomu przybliżać. Z pewnością jest to historia nietuzinkowa, napisana dość specyficznym językiem, pełnym neologizmów i zwrotów, które możemy interpretować na różne sposoby.
Historia ta została napisana przez Lewisa Carrolla, wykładowcę matematyki w Oxfordzie w 1862 roku. Co ciekawe, żadna poważna publikacja matematyczna nie zyskała tak ogromnego rozgłosu jak historia Alicji, która powstała w pewne słoneczne, lipcowe popołudnie. Autor chcąc zabawić trójkę małych dziewczynek podczas przejażdżki łódką, opowiedział im historię o dziewczynce, która podążając za Białym Królikiem trafia do magicznej krainy…
Przyznam szczerze, że jest to jedna z mniej lubianych przeze mnie bajek. Gdy byłam młodsza nie potrafiłam doczytać jej do końca, bowiem w moim odczuciu była ona zbyt trudna i dziwna. Tłumaczenie Antoniego Marianowicza bardzo przypadło mi do gustu, dzięki czemu połknęłam tę historię w ciągu jednego wieczora.
Jak zawsze jestem pod wrażeniem pięknego wydania tej historii. Co ciekawe, w środku znajdziemy liczne ilustracje, ale nie tylko czarno-białe (do jakich przyzwyczaiło nas wydawnictwo MG), ale również i kolorowe.
Historię tę można odkrywać na dwa sposoby: można próbować analizować i interpretować poszczególne fragmenty i znaleźć w nich odwołanie do dzisiejszej rzeczywistości, ale można również dać się wciągnąć w ten wir fantastyki i choć na chwilę oderwać się od szarej, nudnej rzeczywistości.
Dla mnie, „Alicja w Krainie Czarów” jest zbyt trudną opowieścią dla dzieci, ale myślę, że młodzież i starsi czytelnicy odnajdą w niej coś dla siebie.

Moja ocena: 6/10

Informacje dodatkowe o Alicja w krainie czarów:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2021-10-27
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Dodał/a opinię: Anna Pasiut

Tagi: dla dzieci

Zobacz opinie o książce Alicja w krainie czarów

Kup książkę Alicja w krainie czarów

Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.

Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Alice in Wonderland/ Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami do nauki języka angielskiego

SIĘGNIJ PO CZARUJĄCĄ LEKTURĘ Z DZIECIŃSTWA I PRZECZYTAJ JĄ W ORYGINALE Pewnego dnia Alicja wpada do króliczej nory i trafia do fantastycznego, baśniowego...

Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Po drugiej stronie Lustra i co tam Alicja znalazła

Wydawnictwo Fundacja Festina Lente przedstawia pierwszą w Polsce (i jedną z pierwszych w świecie) edycję powieści Lewisa Carrolla „Po drugiej stronie...