Artyści w okupowanej Polsce Zdrady, triumfy, dramaty.

Ocena: 4 (1 głosów)
opis

światowej. Autor wychodzi od września, wybuchu wojny i exodusu mądrych jednostek na wschód. Na początku wojny ginie Dołęga Mostowicz w Kutach, Witkacy popełnia z kochanką samobójstwo, Kaden Bandrowski straci na wojnie synów bliźniaków. Iwaszkiewicz okopuje się w Stawisku, Buczkowski ucieka, jak i rodzina Różewiczów.
Mamy twórców kabaretu- JArosy, Jurandot, którzy nie wymigują się od mobilizacji, Fogg wraca z tournee. 
Wielu artystów dokonuje tzw rajzy, czyli ucieka do Wilna, Lwowa przed Niemcami, ale okazuje się ona traumą, Dymsza wychodzi z raną nogi, no i Kresy nie kwapią się udzielać gościny warszawiakom. Ośrodkiem życia kulturalnego był dom Goetla. Polscy muzycy i aktorzy mają występować w oficjalnych produkcjach zlecanych prze Niemców, tymczasem część znanych artystów odmawia, imając się kelnerowania, sprzątania, jednym słowem zrywając z profesją. MankiewiczóWna, Zimińska, słynny lokal U AKTOREK. 
ciekawe spojrzenie na osobników kolaborujących z Niemcami , jak niesławny Igo Sym, tych, którzy ze strachu występowali dla hitlerowców, ALE JEDNAKŻE często pod nosem nazistów uprawiali konspirację.Nierzadko byli aktywnymi członkami podziemia, likwidowali bądź rozpracowywali szpicli, kolaborantów, zorganizowali zamach na Syma. Nierzadko artyści wspierali mieszkańców getta, szmuglowali żydowskie dzieci, Iwaszkiewicz na Stawisku ukrywał kilku żydów, byli więc i heroiczni, i solidarni. Z kolei ci, którzy płaszczyli się przed okupantem zostali rozliczeni od razu po wojnie ze swoich grzechów w brutalny i adekwatny do przewiny sposób. Tułaczka polskich artystów, np legendarnej Hanki Ordonówny, i tancerek, ktore opiekowały się wypuszczonymi z łagrów/obozów i sierocińców dziećmi w Iranie czy Kazachstanie. 
Dla miłośników międzywojennej sceny, pasjonatów historii jest to nader ciekawa lektura. Na plus zaliczam obfitość źródeł, bibliografię, szczegółowość i wszechstronność opisów. Czytelnik dowiaduje się co działo się w Generalnej Guberni, terenach pod okupacją sowiecką czy w dość niezależnym Krakowie. Co prawda wiele wątków znam z pisarstwa Stanisława Kopra, ale mniej tutaj taniej sensacyjności, no i język jest mniej toporny.

Informacje dodatkowe o Artyści w okupowanej Polsce Zdrady, triumfy, dramaty.:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015-10-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7705-924-1
Liczba stron: 336
Dodał/a opinię: Muminka789

więcej
Zobacz opinie o książce Artyści w okupowanej Polsce Zdrady, triumfy, dramaty.

Kup książkę Artyści w okupowanej Polsce Zdrady, triumfy, dramaty.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Zagubione Ulice. Spisek Czarnologów
Remigiusz Piotrowski0
Okładka ksiązki -  Zagubione Ulice. Spisek Czarnologów

W każdej miejskiej legendzie tkwi ziarno prawdy Czy wiecie, że w Łodzi żyją czarodzieje? Zresztą, żeby tylko oni… Gdzieś tam, na Zagubionych Ulicach...

Zamach na II RP. Elity na celowniku
Remigiusz Piotrowski0
Okładka ksiązki - Zamach na II RP. Elity na celowniku

Kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku? Czy atak na prezydenta Wojciechowskiego we Lwowie był zamachem, czy może tylko swoistą demonstracją...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy