Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Ocena: 5 (2 głosów)
opis

Mirosław Hermaszewski. Pierwszy i jak na razie jedyny Polak w kosmosie. Ale co tak naprawdę o Nim wiemy? Czego nie mówiono nam w szkole? Jak to się stało, że to właśnie on poleciał?

 „Cena nieważkości” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to bardzo dobry reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jaką zapłacił za to cenę? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? „Cena nieważkości" to opowieść o tym, że żadnego bohaterstwa nie da się zaplanować. Może się ono jedynie przytrafić.

 Otwierając książkę miałam obawy czy treść mnie nie zanudzi. Okazało się jednak, że napisana jest zrozumiałym, przystępnym dla laika językiem. Nie ma za dużo technicznego slangu a potrzebne zagadnienia są dokładnie wyjaśnione. Ciekawym uzupełnieniem tekstu są zdjęcia z tamtych czasów.

Autorzy bardzo dobrze przedstawiają atmosferę tamtych czasów. Opisują radziecki plan lotów kosmicznych, nie pomijając bohatera narodu radzieckiego, Gagarina. A kto z Was wie, co z nim działo się później? Ja nie wiedziałam. Wspomniane są próby nazistów z rakietami, sporo dowiedziałam się o amerykańskim programie kosmicznym. Poczułam jaka wówczas była presja po obu stronach globu.

 Na kolejnych stronach dowiedziałam się jak wyglądała ostra selekcja kandydatów do lotu w kosmos. Bo to nie było tak, że Hermaszewski był jedyny. A dlaczego to on poleciał? Cóż, niejedna osoba wypowiadająca się w książce zastanawia się nad tym. Predyspozycje, odpowiednie pochodzenie, dotychczasowa służba czy poparcie prominentów?

 Po dotarciu do ostatniej strony poczułam smutek. Nasunęły mi się dwa wnioski – polskie piekiełko istnieje chyba od zawsze a do tego smutne jest życie bohatera w naszym kraju. Każdy chce cię wykorzystać do swego celu.

 Książka jest rewelacyjna. Nie nudziłam się ani przez chwilę. Autorzy starali się dotrzeć do każdej z osób biorących udział w tamtych wydarzenia i zaprezentowali ich stanowisko wobec całej sprawy. Nie narzucają swojego zdania czytelnikowi, który sam musi wybrać jaką wersję historii woli.

 Książkę polecam wszystkim, chociażby z tego względu, że można dowiedzieć się ciekawych rzeczach, o których nie dowiemy się w szkole. A mnie zaciekawiła cała ta historia na tyle, że chyba sięgnę po kolejne pozycje dotyczące podboju kosmosu.

Informacje dodatkowe o Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-08-29
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788326826719
Liczba stron: 400
Dodał/a opinię: Edyta Jasionowska

więcej
Zobacz opinie o książce Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Kup książkę Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało
Marcin Pietraszewski0
Okładka ksiązki - Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało

Najnowsza biografia laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań ukaże się już 27 listopada nakładem wydawnictwa Agora. Jej autorami są Dariusz Kortko...

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Marcin Pietraszewski0
Okładka ksiązki - Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

O Kukuczce oficjalnie mówiono: największy polski himalaista, wspaniały, dzielny, silny. A za plecami szeptano: twardy, szalony, uparty, mało wrażliwy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy