Centrum śmierci

"Śmierć jest cicha, zimna, nieruchoma, szara"
Centrum śmierci to druzgocący reportaż o pracy śledczego lekarza sądowego w Nowym Jorku. Shiya Ribowsky wprowadza nas za kulisy śmierci i odkrywa przed nami tajemnice autopsji i tematów z punktu widzenia medycznego. Przedstawiony jest nie tylko moment badania zwłok, ale cała otoczka, łącznie z badaniem miejsca, w którym zwłoki zostały znalezione i rozwiązywaniem powiązań kryminalnych, jeśli jest taka potrzeba. Nie są opisane tylko sukcesy, ale również porażki i błędy medyków jak i policjantów.
Kolejnym plusem jest to, że książka nie jest przeładowana medycznymi zwrotami.Wszystko dokładnie wytłumaczone, napisane przystępnym językiem, więc nawet zwykły laik zrozumie każdą zawartą treść.
Ribowsky nie odchaczał swojej pracy. Angażował się w nią każdego dnia coraz bardziej, dlatego ta historia zasługuje na dużą uwagę w trakcie czytania. Nie jest to tylko historia o zgonach i badaniach nad nimi, ale również opowiadanie o jego życiu. O tym jak z przeciętnego człowieka, ortodoksyjnego Żyda, stał się najpierw asystentem medycznym, a później szanowanym śledczym w zakresie medycyny sądowej.
Kiedy doszło do zamachu na WTC zaangażowanie którym się wykazał się bohater budziło podziw i wzruszenie. Każdego tragicznie zmarłego, a raczej ich szczątki, traktował z należytą czcią i oddaniem.
Z każdą stroną uświadamiamy sobie, że lekarz medycyny sądowej nie jest tylko od stwierdzania zgonu. Cały proceder jest skomplikowany i nie raz spędza im sen z powiek.
Opisy są bardzo obrazowe, dzięki czemu łatwo wchodzimy w fabułę i zdajemy sobie sprawę, że każda śmierć jest inna. Faktycznie ile milionów ludzi na świecie tyle rodzajów zgonów.
Centrum śmierci to pozycja konieczna dla osób kochających fakty i napisane według nich historie, a postawa Shiya zasługuje na pokłony.

Informacje dodatkowe o Centrum śmierci:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2022-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381959940
Tytuł oryginału: Dead Center: Behind the Scenes at the Worlds Largest Medical Examiners Office
Dodał/a opinię: Wioletta Jachym

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce Centrum śmierci

Kup książkę Centrum śmierci

Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI
Tom Shachtman0
Okładka ksiązki - Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI

Bardzo prawdziwe... Absolutnie hipnotyzujące. - Ann Rule Stając twarzą w twarz z najbardziej przerażającymi mordercami Ameryki, doświadczony agent FBI...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis