Chłopak, który stracił głowę

John Corey Whaley jest amerykańskim autorem Young Adult, pochodzi z Luizjany. Jego pierwsza powieść "Where things come back" została nagrodzona w 2012 roku nagrodą Michael L. Printz Award. Dzięki książce, która stała się rozchwytywana i doceniona przez młode społeczeństwo i wymagających czytelników, autor jest bardzo popularny za oceanem, zyskał miano Flying Star Author. "Chłopak, który stracił głowę" to jego druga powieść, która doczekała się wydania w krajach europejskich, m.in w Polsce. Poznaj Travisa. Ma 16 lat, superdziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem - na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi, bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy. Kiedy budzi się po kilku latach - wszystko jest zupełnie inaczej. Travis dowiaduje się o takich rzeczach, o których nikt nie miałby ochoty wiedzieć. Gratuluję autorowi za pomysł na książkę. Pierwszy raz się spotykam z taką tematyką i tę styczność uważam za bardzo udaną. Powieść napisana jest językiem typowo młodzieżowym, toteż nie brakuje w niej śmiesznych momentów i sytuacji niezbyt przemyślanych. Więc tu duży plus, książka potrafiła mnie rozbawić do łez. Ale żeby nie było, czasami potrafiłam uronić łezkę ze wzruszenia. To co przytrafiło się Travisowi, przerasta mnie i nie wiem czy bym poradziła sobie równie dobrze jak on. Z pewnością nie zasługuje na takie zmiany, jakie przygotował mu los. Kolejną zaletą jest to, że książka trzyma w napięciu. Czytając ją, ani razu nie przewidziałam tego, co wydarzy się na kolejnych stronach. Szczerze, to nawet się za to nie zabierałam, bo wiedziałam, że i tak mi się nie uda. Travis to chłopak, który został bardzo dobrze wykreowany przez autora. To chłopak o silnej psychice, której niektórym osobom brakuje. To chłopak troszkę niecierpliwy, chociaż nawet w otaczającym nas świecie często spotyka się takich ludzi. To chłopak, który nie zasługuje na to co go spotkało, jak wspomniałam wcześniej. To chłopak, który odważył się poddać eksperymentowi, wątpię czy takich osób byłoby dużo. To chłopak, który chciałby być zdrowy. To chłopak, który z jednej strony chciałby, aby wszystko było tak jak dawniej, a z drugiej jest świadomy tego, że tak już nie będzie. To nastolatek, który już nie jest takim zwykłym nastolatkiem! Podsumowując, "Chłopak, który stracił głowę" to świetna książka, której nie da się łatwo zapomnieć. Według mnie, autor napisał ją z myślą o młodzieży, ponieważ dopatrzyłam się różnych problemów, z którymi borykają się osoby w wieku młodzieńczym. Momentami powieść była humorystyczna, co umiliło czytanie. Była też chwilami wzruszająca. Książka trzyma w napięciu, nie jest przewidywalna. W głowie pojawia się tylko jedno pytanie: co wydarzy się dalej? Na prawdę mogę polecić Wam tę pozycję, uważam że jest warta uwagi. Czytaliście już? Macie zamiar? Co o niej sądzicie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach! MOJA OCENA: 10/10

Informacje dodatkowe o Chłopak, który stracił głowę:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7515-390-3
Tytuł oryginału: Noggin
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Ilustracje:-
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Chłopak, który stracił głowę

Kup książkę Chłopak, który stracił głowę

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz