Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

?sa Larsson, Henning Mankell, ?ke Edwarson, Stieg Larsson itd... Nazwiska znane i lubiane przez miłośników kryminału, nazwiska których raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Zebranie ich razem w jednej antologii jest nie lada odwagą. Taka mieszanka może ale nie musi się udać. Z pewnością zaintryguje czytelnika przesiąkłego niemałą dawką wygórowanych oczekiwań. Czy kompilacja ta jest więc udana i usatysfakcjonuje wymagającego odbiorcę? I tak i nie. Przyznam szczerze, że kilka opowiadań jest dobrych, może nawet bardzo dobrych. Na szczególną uwagę zasługuje "Nigdy w rzeczywistości" ?kego Edwarsona, który to po mistrzowsku, mimo tak krótkiej i zwięzłej formy, wykreował parę swoich bohaterów i wspaniale pociągnął akcję. Ze swoim "Supermózgiem" obronił się również Stieg Larsson. Opowiadanie z pogranicza science-fiction czyta się z zapartym tchem. Niestety pali je odrobinę pierwszoosobowa narracja, która przy takim a nie innym rozwoju akcji nie do końca jest na miejscu. No chyba, że została użyta celowo i po części zdradza dalsze losy głównego bohatera... Bardzo zawiódł mnie niestety Henning Mankell. O tyle o ile nazwisko Kurta Wallandera i wzmianka o jego córce Lindzie wprawiła mnie w zachwyt i wywołała wspaniałe uczucie sentymentu do dawno przeczytanej serii kryminałów z ich udziałem, to samo opowiadanie bardzo mnie rozczarowało. Ultrakrótkie, bez jakiejkolwiek akcji, kończy się zanim się na dobre zaczęło. Mały plus za splot Wallandera z innym literackim bohaterem - Van Veeterenem, policjantem wykreowanym przez Hakana Nessera. Kilka historii niestety było bardzo banalnych, mało "skandynawskich" a wręcz w iście "bondowskim" stylu, jak np. "Maitreja" Veroniki von Schenck. Amerykańskie imiona, wytworne przyjęcie z "bandziorską" obsadą i główni bohaterowie, udający parę zakochanych, biorący w nim udział. Tego typu historiom mówię stanowcze nie, szczególnie w antologii poświęconej kryminałowi skandynawskiemu. Niektóre opowiadania, ku memu zdziwieniu, wywołały u mnie gęsią skórkę, inne stały się przyczynkiem do tego, aby zapoznać się z ich autorami, których do tej pory nie znałam. Książka, mimo iż może wywołać uczucie niedosytu, na pewno jest wspaniałym dopełnieniem kryminałów ze Skandynawii.

Informacje dodatkowe o Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-03
Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: A Darker Shade: 17 Swedish Stories of Murder, Mystery and Suspense
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Alicja Rosenau, Anna Topczewska, Ewa Wojciechowska, Paulina Rosińska, Tomasz Kunz
Dodał/a opinię: Dominika Rygiel

Zobacz opinie o książce Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Kup książkę Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Miłość która nie przemija
Praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Miłość która nie przemija

Cierpliwa i łaskawa, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, współweseli się z prawdą, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma...

Kopenhaga
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kopenhaga

Muzyka bębnów i fletów południowoamerykańskiej kapeli gromadzi zaciekawionych kopenhażan i turystów. Starsza kobieta wygrywa na pile melodię w stylu Lili...