Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Szwecja kryminałem stoi. To żadne odkrycie, Skandynawowie opanowali rynek literatury kryminalnej, podbijając swoimi powieściami serca miłośników literatury kryminalnej na całym świecie. Ilość autorów tworzących świetne powieści kryminalne jest wprost imponująca, a z roku na rok pojawiają się coraz to nowe nazwiska, dokładające kolejną cegiełkę do swojej dominacji w kryminalnym świecie…

Z połączenia nazwisk największych gwiazd szwedzkiej literatury kryminalnej, świetnie u nas rozpoznawalnych i tych trochę mniej znanych, powstała antologia opowiadań  Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens, w opracowaniu Henri Holmberga. Na jakiej zasadzie dokonano wyboru opowiadań? Trudno powiedzieć – wygląda dość przypadkowo.

Właśnie tu doszło do rzeczy niecodziennej – do spotkania 20 pisarzy kryminałów ze Szwecji, którzy czasem wspólnie, a czasem w pojedynkę stworzyli krótkie opowiadania, wchodzące w skład Ciemnej strony. Co z tego wyszło? Opowieści mocno zróżnicowane. Tajemnicze, urokliwe, przerażające mniej lub bardziej. Niektóre przejmujące, nasycone poetycką symboliką, inne bardzo naturalistyczne, realistyczne, niedopowiedziane, siejące niepokój.

Trudno w kilku zdaniach opowiedzieć o tak dużym zbiorze, zwłaszcza tak bardzo zróżnicowanym. Różnice pomiędzy poszczególnymi opowiadaniami są kolosalne. Inna stylistyka, czy odmienny sposób obrazowania, to tylko pierwsze rzucające się w oczy elementy. A jest ich znacznie więcej. Są opowiadania dobre, są słabe. Dzieje się tu bardzo dużo. Spotyka się Van Veeteren z Wallanderem, gdzie indziej duchy przeszłości straszą w teraźniejszości, w innym miejscu urządzane jest polowanie na łosie. Wiele tajemnic śledzić można w Ciemnej stronie, wiele mrocznych historii rozgrywa się na naszych oczach, podłych i tragicznych w skutkach, za które tak bardzo kochamy kryminały. Bywa jednak, że wieje nudą. Dobrze spisał się np. Ake Edwardson, podobnie jak większość znanych i lubianych. Część opowiadań, jest zatem zadowalająca. Część drażni, bo chciałoby się czegoś więcej, mocniej i straszniej, a jest zupełni bez napięcia. W wielu przypadkach brak zapowiadanego w tytule suspensu…  Największe rozczarowanie, to Mankell i Nesser we wspólnie napisanym opowiadaniu.

Jak zatem wypada antologia jako całość? Średnio. Na solidne 4, za dobre opowiadania Edwardsona czy Asy Larsson. Szkoda, że tak dobrze zapowiadający się zbiór nie okazał się tak wspaniałą ucztą, na jaką liczyłam. A miało być tak pięknie. A wyszło zaledwie przyzwoicie.

Informacje dodatkowe o Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-03
Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: A Darker Shade: 17 Swedish Stories of Murder, Mystery and Suspense
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Alicja Rosenau, Anna Topczewska, Ewa Wojciechowska, Paulina Rosińska, Tomasz Kunz
Dodał/a opinię: Edyta Staniec

Zobacz opinie o książce Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Kup książkę Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Wesołe zadania 2 latka
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wesołe zadania 2 latka

Wesołe zadania to zbiór trzech rodzajów książeczek przygotowanych z myślą o przedszkolakach. Część pierwsza to zadania doskonalące logiczne myślenie...

Webster`s Desk Reference. 8-volume reference set
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Webster`s Desk Reference. 8-volume reference set

Eight basic elements have been integrated to form Webster`s Desk Reference: English dictionary, English thesaurus, Medical dictionary, Grammar dictionary...