Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Od dawna chciałam poznać twórczość Stiega Larssona, jednak objętość poszczególnych tomów jego trylogii trochę mnie odstraszała. I nagle pojawiła się szansa, ponieważ w tej antologii odnalazłam opowiadanie jego autorstwa. Nie jestem w stanie opisać mojej wielkiej radości z tego powodu. Jednak to jeszcze nie jest koniec pozytywnych doznań dla fanów kryminalnej literatury skandynawskiej. W tym przełomowej i wyjątkowej publikacji, najwybitniejszych i najbardziej lubianych szwedzkich pisarzy kryminałów, odnaleźć można obraz ciemnej strony Szwecji widziany oczyma Henninga Mankella, Håkana Nessera, Asy Larsson, Tove Alsderdal i wielu innych pisarzy mniej znanych polskim czytelnikom.

To obowiązkowa pozycja dla fanów kryminałów. To swoisty przegląd tego, co warte poznania. Wyśmienity sposób, aby "skosztować" kunsztu nieznanych autorów. Tom zawiera siedemnaście opowiadań, w których mimo, że dominuje ciemny odcień Szwecji, odnalazłam również czarująco odmalowany kraj i jego mieszkańców. Tych autorów, którzy tego dokonali nie boję się nazwać luminiarzami.

Moim zdaniem historie są na różnym poziomie (jak to często zdarza się w antologiach), jednak tutaj opowiadania napisane przez mniej znanych twórców okazują się bardziej ciekawe, wciągające. Niektóre z nich są napisane w bardzo tajemniczy sposób (i naprawdę czułam, że trzęsę się podczas ich czytania). Szczerze mówiąc, spodziewałem się więcej po Mankellu, Nasserze i dlatego po przeczytaniu ich opowiadań, nie byłam zbyt usatysfakcjonowana. Jednak historia przedstawiona przez Stiega Larssona wywołała we mnie lekkie zdziwienie. Odnoszę wrażenie, że fani jego talentu będą tym opowiadaniem mocno zaskoczeni.

Trzeba również przyznać, że zakres poruszanej tematyki jest tu zdumiewająco szeroki. Niektóre opowiadania skupiają się bardziej na relacjach międzyludzkich, inne na tajemnicy i potęgowaniu strachu. Zdarzają się nawet takie, które można określić mianem abstrakcyjnych i awangardowych. Wśród nich napotkałam wiele świeżych, przerażających, fascynujących i zaskakujących. Trzeba przyznać, że każde oferuje wyjątkową atmosferę i styl.
Polecam także lekturę notek o autorach umieszczonych na końcu publikacji. Wiele z nich daje wgląd w szwedzkie zwyczaje i wyjaśnia część historii, które mogłyby okazać się niezrozumiałe lub mylące dla nie-Skandynawów.

Ponadto antologia zakończona jest notą Johna-Henriego Holmberga (pisarza i bliskiego przyjaciela Stiega Larssona), w której śledzi ewolucję powieści kryminalnej od końca XIX wieku do lat nam współczesnych. Redaktor tegoż tomu napisał wspaniałe podsumowanie historii szwedzkiej literatury kryminalnej ostatnich stu lat.

Twórczość Skandynawów to nadal "nowy" głos w literaturze. Za każdym razem gdy sięgam po książki napisane przez nich mam wrażenie, że ich twórczość jest jednocześnie znajoma i dziwna. Jakby tworzona w równoległym świecie. Ta kolekcja nordyckiego noir jest idealna zarówno dla fanów i nowicjuszy. Niesamowicie tajemnicza książka. Niedługo wybieram się do biblioteki na poszukiwania innych książek tych mniej znanych w Polsce szwedzkich autorów...

Informacje dodatkowe o Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-03
Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: A Darker Shade: 17 Swedish Stories of Murder, Mystery and Suspense
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Alicja Rosenau, Anna Topczewska, Ewa Wojciechowska, Paulina Rosińska, Tomasz Kunz
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Kup książkę Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens

Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan. Magiczne Zakaukazie. Wydanie 4
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan. Magiczne Zakaukazie. Wydanie 4

W Gruzji i Armenii tkwią korzenie chrześcijńskiej Europy. Na obieżyświatów czekają tu prastare monastery i twierdze, tajemnicze chaczkary i wiejskie...

Ilustrowana historia Formuły 1
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Ilustrowana historia Formuły 1

Zawierająca ponad 900 fotografii z archiwum Daily Mail książka opowiada sześćdziesięcioletnią historię Formuły 1 dzień po dniu, od inauguracji Mistrzostw...