Czarci krąg

Czy wznowiona w kwietnia komedia kryminalna Iwony Banach „Czarci krąg” bardziej zasługuje na miano komedii absurdu? Jeśli mam być szczera, to tak, a prowadzone śledztwo kryminalne jest jedynie drobnym dodatkiem do tego wariactwa. Ale jeśli Wasze poczucie humoru od absurdu nie stroni, to z pewnością się ubawicie.

Niewielka miejscowość Zagubin, w której autorka osadziła akcję, to „siedlisko starych bab i zabobonów” dlatego plotka ma się tu tak dobrze i ewoluuje z siłą wodospadu. Za sprawą tajemniczego pochówku trafiło na wampiry, a wszystko wskazuje na to, że te mają szczególną moc przyciągania turystów żądnych adrenaliny, która ożywi ich szarą codzienność. I jak to zwykle bywa jedni chcą na tym zarobić, inni poszukują sensacji, ale są i tacy, którzy głęboko wierząc w istnienie wampirów zajadają się czosnkiem na potęgę.

Panika wybucha, gdy w pensjonacie Krwiożerczy Piotruś zostają odnalezione zwłoki turystki, która z pewnością nie zmarła śmiercią naturalną, a policji trudno prowadzić śledztwo, gdy kobieta zostaje okrzyknięta ofiarą wampira. Dokąd zmierza to wariactwo?

Wampiryczny pochówek, wybuchająca fioletowa krowa, trzy szalone babcie, oszustwa matrymonialne, UFO, morderstwo i samonapędzająca się machina plotki to bez wątpienia przepis na sporą dawkę chaosu, ale i uśmiechu. Przerysowane postaci i sytuacje uwydatniają ludzkie przywary i zachowania, a Zagubin zdaje się być krzywym zwierciadłem, w którym mogłoby się przejrzeć wiele społeczności.

Czy ta historia spodoba się każdemu? Z pewnością nie, a wyznacznikiem będzie granica akceptowanego surrealizmu, którą każdy z nas postawi w innym miejscu. Ja momentami przewracałam oczami, ale pojawiło się też wiele powodów do uśmiechu podczas lektury tej niebanalnej i absurdalnej zarazem powieści.

Informacje dodatkowe o Czarci krąg:

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2023-04-12
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Klasyka kryminału

Zobacz opinie o książce Czarci krąg

Kup książkę Czarci krąg

Lokator do wynajęcia
Iwona Banach0
Okładka ksiązki - Lokator do wynajęcia

Nowa powieść laureatki konkursu literackiego Wydawnictwa ,,Nasza Księgarnia"! Uważasz, że nie ma gorszej zmory niż Regi ze ,,Szczęśliwego pecha"? W takim...

Geriatryczne Biuro Śledcze
Iwona Banach0
Okładka ksiązki - Geriatryczne Biuro Śledcze

Zabawna historia o tym, że wiek nie zna granic... W małym miasteczku emerytowani pracownicy policji nie mogą znaleźć sobie miejsca, nudząc się i wysłuchując...