Czarodziejka z ulicy Reymonta

„(…) gdybyśmy nie wpadali w żadne kłopoty, toby znaczyło, że jesteśmy bardzo marnymi studentami”.

Bohaterką książki jest czarodziejka Natasza Ladowska "Lady", która nie mogła doczekać się momentu, w którym rozpocznie studia na najlepszej, magicznej uczelni w kraju. Nie spodziewała się tylko, że poza stawieniem czoła takim wyzwaniom, jak nauczenie się na pamięć nazwisk wszystkich największych magów w historii, parę razy przyjdzie jej też walczyć o życie.

W trzech opowieściach z uniwersum Polanii studenci wydziału magicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego muszą uporać się z problemem tajemniczej anomalii w niewielkiej wiosce, odkryć, dlaczego jeden z czarowników z roku zaczyna podejrzanie się zachowywać oraz dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa wiekowy czarodziej z gór świętokrzyskich.

Mnie opis zaciekawił, a Was?

To historia dla czytelników lubiących m.in.: mroczne tajemnice, magię, demony, czarownice i czarodziejki, zaklęcia, artefakty, iluzje i żywioły. Czyta się ją szybko, bo trochę się dzieje w tych trzech zamkniętych historiach, które w dużym skrócie opisują sześcioletnią naukę na Wydziale Magicznym. To zapowiedź trylogii, zatem nawet nie próbuję wyobrazić sobie, co będą zawierały dwa kolejne tomy. Jedno jest pewne… będzie dużo magii. Autorce idealnie udało się współczesnego studenta umiejscowić w nadprzyrodzonej rzeczywistości.

Pierwsza historia podobała mi się dodatkowo dlatego, że autorka przemyciła w nim wartościową rzecz – nie należy nikogo skreślać, nie warto nastawiać się negatywnie do nikogo, bo z kilku żyjących gdzieś obok siebie studentów (Lady, Agniesia, Złomirek, Grześ i Alek), jeden wyjazd sprawił, że powstała grupa przyjaciół, która zawsze i wszędzie może na siebie liczyć.

Brakowało mi magii Krakowa, Uniwersytetu Jagiellońskiego i samej nauki – tego oczekiwałam po przeczytaniu opisu. Nie mogę jednak jednoznacznie powiedzieć, że książka mnie rozczarowała.

Bohaterowie – różni. Każdy może wybrać bohatera, który dla niego będzie naj. W głównej bohaterce podobało mi się to, że nie jest „chodzącym ideałem”. Ma duże umiejętności magiczne, walczy z zaburzeniem mowy – jąkaniem, z dodatkowymi kilogramami i wstydzi się blizn, które szpecą jej twarz, a jednocześnie widać w każdej z opisanych historii jej przemianę. Ciekawa postać, ale nie ona jest moim numerem 1.

Dodatkowy plus dla autorki za umiejscowienie akcji. Kraków – kocham, a nieopodal Chęcin mieszkam.

Nie mogę doczekać się 2 tomu serii, który mam nadzieję niebawem trafi w moje ręce.

Szare, ciemne wieczory sprzyjają wzięciu do rąk tej historii. Polecam.

[ współpraca @Wydawnictwosqn ]

Kup książkę Czarodziejka z ulicy Reymonta

Wszystko pochłonie morze
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Wszystko pochłonie morze

Baśń o syrenach, magii i poświęceniu. Kiedyś syreny chodziły pomiędzy śmiertelnikami. Pamiątką tych czasów jest przepis na truciznę, na którą...

100 wesel i zaginięcie
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - 100 wesel i zaginięcie

Najpierw kwiaty, potem wiersze, wreszcie… śmierć. Gdy Emilia Brzeska robiła zdjęcia na setnym weselu w swojej karierze nie sądziła, że jej przyjaciółka...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;