Deadline

Tom 2 cyklu Przegląd końca świata

Post apokaliptyczna wizja świata, to temat eksploatowany w literaturze od wielu, wielu lat. Mieliśmy już do czynienia ze światem skutym lodem, lub zamienionym w piaszczystą pustynię. Nie obce są Nam wizje, w których nieliczni ocaleni szukali schronienia w podziemnych miastach, kanałach, jaskiniach. świat opanowany przez mutanty, kanibali, wampiry czy żywe trupy - to wszystko także już było. Czy zatem można napisać powieść o świecie "po końcu świata", która zaskoczy czytelnika czymś nowym, odkrywczym, nadającym powiew świeżości owego gatunkowi? Otóż okazuje się, że jak najbardziej można, a przykładem takim była wydana w 2012 roku powieść autorstwa Miry Grant, pt. "Przegląd końca świata. FEED".  Książka ta poruszała znany temat, mianowicie infekcję tajemniczego wirusa zamieniającego ludzi w zombie, lecz opowiadała to w sposób, dotąd zupełnie nie spotykany w literaturze. Otóż głównymi bohaterami są blogerzy, opisujący umierający świat w swych codziennych relacjach, zawierających zarówno walkę z żywymi trupami, jak i również skorumpowanymi władzami, którymi zaistniała sytuacja wydaje się być jak najbardziej na rękę. I to właśnie owe krótkie relacje, wpisy na internetowych stronach, stanowią główna oś opowieści, czyniąc ją niezwykłą i nowatorską. Nie ukrywam, iż książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, dlatego tez wprost nie mogłam doczekać się ukazania jej drugiej części. I oto nareszcie jest - "Przegląd końca świata. DEADLINE".

Mira Grantod najmłodszych lat jest miłośniczką horrorów i literatury grozy. Jest jedną z założycielek obozu przetrwania  "Horror Movie Sleep-Away", w którym to jego uczestnicy mogą zmierzyć się z najbardziej mrocznymi i przerażającymi konkurencjami grozy, znanymi z kina i literatury tego gatunku. W swoim dorobku ma kilka krótkich nowel oraz liczący trzy tomy cykl powieści "Przegląd końca świata".

Najnowsze dzieło Miry Grant to opowieść o dalszych losach jednego z głównych bohaterów poprzedniej części cyklu – Shauna Masona. Ten, po dramatycznej śmierci swojej siostry Georgii, kontynuuje wraz z grupa wiernych współpracowników działalność  bloga "Przegląd końca świata". I choć od poprzednich wydarzeń minął już rok, to każdy z  nich wciąż nie do końca uporał się z śmiercią Georgii. Jednak szybko będą musieli się pozbierać, gdyż oto pewnego dnia zjawia się u Nich jeden z pracowników Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, który dysponuje tajnymi dokumentami i dowodami, świadczącymi o wielkim spisku władz, narażającym miliony niewinnych ludzi na śmierć. Od tej chwili grupa blogerów staje do nierównej walki o prawdę, w której to najgroźniejszym przeciwnikiem nie będą zombie, lecz jak najbardziej żywi ludzie, pragnący przejąć władze Nad ocalałymi oraz zapełnić swoje konta bankowe.

Tak, jak to bywa zawsze w przypadku próby kontynuacji niezwykle udanego pierwszego tomu cyklu, tak i tym razem miałam pewne obawy, czy aby druga cześć dorówna poziomem, emocjami i świeżością swojej poprzedniczce. Na szczęście tym razem owe obawy się nie spełniły, zaś niniejsza powieść z pewnością jest równie udana jak poprzednia, a być może nawet i jeszcze lepszą. Czytając "...Deadline" ponownie ulegamy temu niezwykłemu klimatowi strachu, niekoniecznie przed hordami głodnych żywych trupów, lecz przed tym, co pokaże jeden z licznych testów krwi, którego zielona lampka świadczy o tym, że jesteśmy zdrowi, czerwona zaś jest wyrokiem śmierci, przed którym nie ma ucieczki. Kolejny raz wkraczamy do tego niezwykłego świata, wydzielonych stref, punktów kontroli, super skutecznych zabezpieczeń i niebezpieczeństwa, czyhającego na każdym kroku. Znów śledzimy losy młodych blogerów, którzy swój strach i przerażenie skrywają pod maską obojętności, czarnego poczucia humoru, poświęceniu każdej wolnej chwili na pracę blogera, pozwalającą nie myśleć o przeszłości i jeszcze smutniejszej przyszłości. I wreszcie znów widzimy najbardziej ohydne i pozbawione skrupułów czyny ludzi na najwyższych stołkach władzy, próbujących wykorzystać dramatyczne wydarzenia, dla swojego własnego interesu.

Narracja w owej książce jest nieco inna, niż w poprzednim tomie. Musi być inna, gdyż głównym narratorem jest tutaj Shaun - czyli kochający ryzyko, zabijanie zombie i dobrą zabawę chłopak, co początkowo wręcz razi w porównaniu ze znaną z pierwszego tomu  narracją jego zmarłej siostry - chłodną, rzeczową i analityczną. Niemniej po kilkudziesięciu stronach czytelnik przyzwyczaja się do tej nowej formy opowieści, a po chwili wręcz zaczyna ja lubić. Wartka akcja, wydarzenia następujące po sobie wręcz z kosmiczną prędkością, wszystko to sprawia, że książka w pewnym sensie jest właśnie taka, jaki jest Shaun Mason, jest jego własną historią.

Doskonałym zabiegiem są również, znane Nam z pierwszego tomu, autentyczne wpisy z internetowego blogu, będącą swoistym podsumowaniem poszczególnych fragmentów opowieści jak i również mówiące Nam wiele o samych bohaterach, ich postrzeganiu tego dziwnego świata, zaangażowaniu, lękach,

nadziejach.

Bohaterowie powieści nabierają w tej odsłonie jakby więcej ludzkich cech. Owszem, są tymi samymi nieustraszonymi blogerami, którzy dla poznania prawdy zrobią wszystko. Niemniej są jakby bardziej realni. Pojawiają się bowiem uczucia, takie chociażby jak tęsknota za zmarłymi, żal po ich śmierci czy też poczucie wszechogarniającej bezsilności. Najlepszym przykładem jest tutaj sam Shaun, który z jednej strony chce być nadal tym,  bohaterskim  i niczego nie bojącym się  ryzykantem, balansującym każdego dnia, z z uśmiechem na twarzy,  na granicy życia i śmierci. Z drugiej strony jest wciąż pogrążony w rozpaczy po śmierci siostry, bólu, który zżera go od środka, a który to próbuje pokonać chociażby poprzez kontakt z druga, bliska osobą. W świadomości Shauna i jego współpracowników pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Pytań o  sens tego co robią i pytań o to, co może przynieść  jutro czy też raczej, czy w ogóle nastanie jakieś "jutro".

Po zakończeniu lektury doszłam do wniosku, że tak naprawdę nie jest to książka o zombie, jakby miało to miejsce w klasycznym horrorze. Owszem, żywe trupy istnieją, niosą sobą wciąż ogromne zagrożenie, lecz tak naprawdę stanowią pewnego rodzaju tło. Tło, dla opowieści o ogólnoświatowym spisku, w który zamieszani są najwyżsi urzędnicy państwowi, nie wahający się przed tak potwornymi czynami, jak chociażby sztucznie wywołana kolejna fala epidemii, a wszystko to po to, by mieć więcej władzy. Dlatego tez coraz bardziej skłaniam się do myśli, że tak naprawdę książka ta jest thrillerem politycznym, umiejscowionym w świecie opanowanym przez zombie.

Tym niemniej nie świadczy o tym, iż przy lekturze niniejszej powieści nie ma się czego bać..,otóż jest, i to jak najbardziej. Boimy się o bohaterów, o to czy wyjdą cało z tej ryzykownej konfrontacji, czy nie wpadną w sidła zastawione przez spiskowców i wreszcie czy obronią się przed śmiertelnym wirusem Kellis - Amberlle. Nie uprzedzając wydarzeń opisanych w powieści, napomnę jedynie, iż nie obejdzie się bez kolejnych ofiar, które wstrząsną życiem głównych bohaterów..

"Przegląd końca świata. DEADLINE" to doskonała, trzymająca w napięciu i wciąż zaskakująca, powieść pogranicza gatunku thrillera politycznego i horroru. Jestem przekonana, iż zachwyci ona wszystkich fanów pierwszej części cyklu, a i być może poszerzy grono owych miłośników o nowych czytelników. Wydaje się bowiem, iż ten kto raz wkroczy do tego niezwykłego świata, stworzonego wyobraźnią Miry Grant, nie będzie chciał i nie będzie umiał się z niego wydostać.

Informacje dodatkowe o Deadline:

Kup książkę Deadline

FEED
Mira Grant0
Okładka ksiązki - FEED

Czy wiedza wyniesiona z klasycznych horrorów pomoże ludzkości przetrwać apokalipsę? Rok 2014. Wynaleźliśmy lek na raka. Pokonaliśmy grypę i przeziębienie...

Blackout
Mira Grant0
Okładka ksiązki - Blackout

Tylko jedna rzecz jest pewna: zawsze może być jeszcze gorzej Kiedy w 2014 roku opracowywano lek na raka i skuteczną szczepionkę przeciwko grypie, nikt...