Drugi oddech

Philippe Pozzo di Borgo to bogaty arystokrata i biznesmen, który w wieku 42 lat uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, co przykuło go na zawsze do wózka inwalidzkiego. Jest sparaliżowany od ramion w dół. Oprócz bezwładu wszystkich czterech kończyn, męczą go nieznośne bóle neurologiczne, które dochodzą do 9,5 w skali 1-10 (przy 10 człowiek umiera). Życie jego składa się zatem z ogromnego bólu, utrat przytomności, wysokiej gorączki, skoków ciśnienia (do 300!). Trudno w takiej sytuacji czuć się komfortowo psychicznie. Miłość jednak jest jego światłem. Żona Beatrice dała mu nadzieję i była dla niego ogromną podporą pomimo tego, że sama cierpiała na raka czerwonych krwinek. Niestety, śmierć ukochanej dobija kalekę. Philippe ma jednak wspierające go dzieci. Potrzeba w człowieku wielkiego samozaparcia, by zaczerpnąć ,,drugiego oddechu" dającego nadzieję na siebie, na życie, na przyszłość. ,,W tym poczuciu klęski ośmielam się jeszcze zachować wiarę. Rozziew między tym, co przeżywam obecnie, a szczęściem, którego się spodziewam, budzi we mnie nadzieję." Jak sam autor przyznaje, może żyć i poprawiać swój komfort egzystencji dzięki majątkowi, jaki posiada. Jest to jednak człowiek niesamowity i piękny wewnętrznie niezależnie od swojego pochodzenia i fortuny. Czy znacie większego szaleńca niż ten, który w wyniku wypadku na paralotni ma niesprawne cztery kończyny, a który potem dzięki pomocy przyjaciół spełnia nadal swoją pasję latając jako niepełnosprawny fizycznie? ,,Wyobraźcie sobie, że na kilka godzin milkniecie: muzykę lepiej wówczas słychać, a każde kolejne słowo zyskuje większą wagę. Zapadnijcie w śpiączkę, a po powrocie zobaczycie, czym jest piękno! Spróbujcie na chwilę umrzeć, a prawdziwa śmierć stanie się radością po życiu, którego zasmakowało się naprawdę." Fakt, że panu Pozzo udało się wziąć ,,drugi oddech", doprowadził do tego, że mężczyzna ten odnalazł w życiu kolejne szczęście w udanym związku, prowadzi wykłady na różne tematy, np. dla studentów o etyce w zarządzaniu i zaraża innych optymizmem. Sam twierdzi: ,,Wolę bogactwo swojego obecnego losu od bogactwa mojej klasy społecznej: mam wrażenie, że żyję bardziej intensywnie, nareszcie stałem się człowiekiem." Na podstawie fragmentów książki został nakręcony wspaniały, niesamowicie optymistyczny w swym wydźwięku film ,,Nietykalni", który przedstawia relacje pomiędzy panem Pozzo a jego opiekunem Abdelem, Algierczykiem z marginesu. W ,,Drugim oddechu" postać opiekuna, którego autor nazywa swoim diabłem stróżem jest przedstawiona w sposób powierzchowny, głównie za pomocą kilku sytuacji nietypowych zachowań opiekuna. Książkę ,,Drugi oddech" nie należy rozpatrywać jako dzieło literackie. Jest to zapis wspomnień, które nagrywał na magnetofon z trudem wypowiadający się po wypadku pan Philippe Pozzo di Borgo. I choć umie się on pięknie wysławiać tworząc plastycznie brzmiące składnie, to jest to głównie zapis bólu i cierpienia, przetykany momentami radości. Najważniejszą iskierką książki dającą światło jest optymizm autora. Philippe Pozzo di Borgo to człowiek, z którego Nadziei należy brać przykład.

Informacje dodatkowe o Drugi oddech:

Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Beata Geppert
Ilustracje:Szymon Wójciak/Thierry Valletoux
Dodał/a opinię: violabu

Zobacz opinie o książce Drugi oddech

Kup książkę Drugi oddech